DomůNovinkyMiliarda korun pro rybáře: Z programu Rybářství si do roku 2027 rozdělí...

Miliarda korun pro rybáře: Z programu Rybářství si do roku 2027 rozdělí balík peněz

- Reklama -

Ministerstvo zemědělství informovalo o Operačním programu Rybářství, ze kterého bude možné vyčerpat až miliardu korun. Resort zemědělství uvedl, že program schválila vláda. Kdo všechno na dotace dosáhne?

Ilustrační foto: InRybar.cz

Čeští rybáři, ale i rybářské školy nebo třeba výzkumné organizace, mají možnost získat pořádně tučný balík peněz! Ministerstvo zemědělství uvedlo, že vláda schválila Operační program Rybářství 2021–2027, ze kterého bude možné vyčerpat až miliardu korun.

Program pro rybáře je ze 30 % „napumpován“ z národních zdrojů, zbylých 70 % pochází z fondů Evropské unie. Co se týče unijních peněz, tak ty pochází z Evropského námořního, rybářského a akvakulturního fondu.

VIDEO: Vše o dotacích pro rybáře 

 

Důraz na životní prostředí

Velmi důležitou informací je, že finance bude možné čerpat i za mimoprodukční funkci rybníků o velikosti 2 až 5 hektarů. Podmínkou bude, aby tyto rybníky třeba pomáhaly životnímu prostředí. „Hlavním cílem je podporovat takové rybářství, aby bylo nejenom schopné obstát v mezinárodní konkurenci, ale zároveň přispívalo k lepší péči o přírodu a krajinu,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Příspěvky jsou podle ministerstva zemědělství připravené pro rybářské podniky, zpracovatele, výzkumné organizace, vysoké školy, rybářské svazy a další příjemce. Právě tyhle subjekty si rozdělí zmíněnou miliardu korun. Operační program Rybářství 2021–2027 navazuje na předešlý operační program 2014-2020. Operační program Rybářství 2021-2027 se ale více zaměřuje na ekologii a biologickou rozmanitost.

 

Kompenzace na 340 rybníků ročně

Právě ekologie je výraznou součástí tohoto operačního programu. Finance totiž budou vypláceny i za „plnění mimoprodukčních funkcí“. Resort zemědělství počítá s tím, že ročně poskytne kompenzace na přibližně 340 rybníků.

To v překladu znamená, že důraz bude kladen například i na zadržování vody v krajině, retenci při suchu a povodních, ale i rekreaci a sportovní vyžití pro obyvatele, anebo zajištění vhodného prostředí pro živočichy a rostliny.

Podpora na mimoprodukční funkce umožní kompenzovat ekonomické ztráty podniků, které jim vznikají, protože plní celospolečenskou službu a cíle pro oblast klimatu a životního prostředí. Náhrady za akumulační a retenční funkce přispějí k zachování dobrého stavu rybníků, které slouží jako významný prvek při zmírňování dopadů klimatické změny,“ dodal ministr zemědělství.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

1 komentář

  1. Tak to je tedy dobré aspoň trochu obnovení rybníků a nádrží a mohlo by se i zrekultivovat hráze a jiné věci 👍👌

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -