V tomto díle Fishsurfing Series se vydáváme s Jakubem Holubcem na velkou českou řeku – a tentokrát půjde hlavně o know-how, které je mezi rybáři tolik ceněné.
Jakub se s námi podělí o jednu z nejúčinnějších metod lovu sumců na řekách – lov na podvodní splávky tak, jak to dělá on. Od výběru místa přes navázání montáže až po samotný záběr – všechno detailně a bez přikrášlování.
Montáž krok po kroku
„Tohle je metoda, kterou používám opravdu často. V řece přesně víš, kde se sumci pohybují a montáž s podvodním splávkem ti umožní nabídnout jim nástrahu tak, jak to má být,“ říká Jakub hned na začátku. Výprava navazuje na předchozí díl, ale tentokrát jsme na novém místě, kde by sumci mohli přes den odpočívat nebo v noci táhnout.
Následuje ukázka přípravy montáže – jednoduché, ale extrémně účinné. Živá ryba, před ní malý splávek, který ji drží aktivní ve sloupci, a jako zátěž trhací kámen. Celý systém drží přesně na místě a umožňuje dokonalý zásek podobně jako kaprařská závěska, v principu je to podobné.
Jakub vše ukazuje krok po kroku: návazec, háčky, trhačku i samotnou zavážku – ta je navíc doplněná krásným záběrem z dronu a detailním komentářem, jak vybrat správné místo, proč a na co si dát pozor.
Noční záběr
„Výběr místa je hodně důležitý. Voda mi tu trochu zpomaluje, hloubka kolem dvou metrů, řeka se rozlije po proudné části a máme tady patu regulace vedoucí po mé straně pod lovným místem. Ideální stanoviště. Stačí položit montáž pod regulačku, nějaký ten prut dáme i do plochy a čekáme.“
Výprava se ale neobejde bez komplikací. Jakubovi uplave řízkovnice s nástražkami, a tak musí improvizovat. Místo čtyř prutů zůstávají ve hře jen tři. I tak ale v noci přichází záběr. Bohužel ryba zajíždí do vázky a v zamotaném laně se háčku zbavuje.
Někdo zřejmě zapomněl v řece zaklíněnou kotvu s kotevním lanem a ta trochu překazila plány. Smůla, ale důkaz, že metoda funguje. To je nejdůležitější.
Dá se na podvodní splávek chytat i na stojáku?
Tohle je velmi častá otázka z řad diváků, která nemůže zůstat bez odpovědi: „Teoreticky ano, ale metoda je jako dělaná na tekoucí vodu. Tam si určíš přesné místo – jámu, hranu – a sumec tam buď je, nebo není. Proudná voda umožňuje mnohem snazší lokalizaci sumců. Na stojáku nevíš, kde je dno zajímavé, a i když to víš, bez nutnosti plavat korytem se sumec může pohybovat úplně kdekoli. Montáž pak pracuje trochu naslepo.
Ale pokud máte nějaké ověřené místo, klidně to zkuste. Typicky pak hlubší části stojatých vod, hlavně na podzim, kdy se ryby stahují na menší plochy. Splávek volte s vyšším výtlakem, rybu nastražte za ocas a montáž se nezamotá. Na některých lokalitách to může fungovat.“
Jestli vás lov sumců na podvodní splávek láká, tohle video musíte vidět. Všechno názorně, prakticky a bez mlžení. A pokud to náhodou nevyjde napoprvé – víte, co se říká: když uděláte všechno správně, je to jen otázka času.
Jakub se o své know-how dělí pravidelně se svými čtenáři i formou článků přímo na Fishsurfingu. Pokud vás lov sumců zajímá, mimo tato instruktážní videa Series doporučujeme navštívit i jeho profil v aplikaci Fishsurfing a načerpat potřebnou inspiraci z psaného textu.
Zdroj: Jakub Holubec, foto: Fishsurfing
Za mě super video. Záběr dokazuje, že montáž funguje a závěr ukazuje, že ne vždy je zaručený že se záběr promění v úlovek 🙂