Nedávný úhyn na pískovně Boudy vyvolal mezi rybáři značné znepokojení. Východočeský územní svaz, který je uživatelem tohoto revíru, po množství spekulací poskytl konečné výsledky šetření.
Na sociálních sítích se objevily spekulace a nepodložené teorie o úhynu ryb v rybářském revíru Labe 30, které obviňují správce revíru z tajení nebezpečné virové nákazy kaprů – herpesvirózy koi (KHV). Tyto teorie však byly důrazně vyvráceny.
Co se skutečně stalo?
Ihned po nahlášení úhynu ryb začal uživatel revíru spolupracovat s Krajskou veterinární správou pro Pardubický kraj na úklidu uhynulých kaprů a poskytl veškeré potřebné informace státní správě. Výsledky vyšetření ukázaly, že úhyn ryb byl omezen pouze na pískovnu Boudy a postihoval hlavně velké kapry.
„Východočeský územní svaz pravidelně odebírá ryby pouze od prověřených dodavatelů, kteří podléhají přísné veterinární kontrole jejich rybochovných hospodářství,“ píše na webových stránkách Václav Horák, předseda východočeských rybářů.
Jaké byly tedy příčiny úhynu? Zkoumání neprokázalo přítomnost herpesvirózy koi (KHV). To už před časem pro InRybar.cz tvrdil předseda východočeských rybářů Horák. Jako možné příčiny úhynu byly identifikovány stres ryb při manipulaci, nevhodné krmivo používané jako návnada a lokální snížení množství kyslíku ve vodě.
Dále nebyla prokázána ani chemická kontaminace vodní plochy. Veterinární správa zaznamenala uhynulé pouze starší velké kapry bez dalších nemocných ryb. Stres při manipulaci mohl vzniknout například při odlovu, a následném vrácení ryb zpět do vody.
Nevhodné krmivo používané jako návnada mohlo mít negativní vliv na zdraví ryb, zejména pokud nebylo určeno přímo pro ryby nebo bylo nějakým způsobem kontaminované.
Možnou příčinou je také lokální snížení množství kyslíku ve vodě – to mohlo být způsobeno několika faktory, například vysokými teplotami, které vedly ke snížení rozpustnosti kyslíku ve vodě, nebo přemnožením sinic a dalších mikroorganismů, které kyslík spotřebovávají.
Opatření a další kroky
Uhynulé ryby byly pravidelně sbírány a bezpečně likvidovány. Veterinární správa pak prováděla kontroly na několika místech pískovny a zaznamenala pokaždé pouze úhyn velkých kaprů.
Takováto spolupráce s odborníky na choroby ryb zahrnuje pečlivé sledování příznaků KHV a prohlídky žaber. Veterinární správa proto doporučila uživateli revíru pokračovat ve sledování zdravotního stavu ryb a při jakémkoli podezření na onemocnění okamžitě informovat příslušné orgány. Situace tak bude stále monitorována.
Ing. Karel Němec, rybářský technik Východočeského územního svazu, ujistil, že situace je pod kontrolou a veškeré kroky jsou podnikány pro zajištění zdraví ryb a kvality vody v revíru. Důkladné sledování a spolupráce s veterinární správou by nyní měly přispět k prevenci podobných událostí v budoucnosti.
Podrobnou zprávu o úhynu ryb si lze přečíst na webu Východočeského územního svazu.
Zdroj: Východočeský ÚS, foto: Východočeský ÚS (se souhlasem)
Je to tady zase! Místní organizace a týrání zvířat v nádržích bez kyslíku, kde to sinice při pádu na dno vše odkyslíkuje a zabije!! Tohle by měl odsrat hospodář..! Sadská, Havraní ostrov, všechny ty sráče co si hrajou na rybáře a plácají se po ramenou, přitom si neumí ani vypočítat, kolik si můžou dovolit tam mít ryb.. Pak půjdou a budou chtít prachy na novou násadu, aby bylo co nechat chcípnout příští konec léta 🤮🤮.. Aby mohli zase brečet, že se to musí prohrabat do Labe.. Toto není možné, jako třešničku napíšou takovouto píčovinu a lež: “Východočeský územní svaz pravidelně odebírá ryby pouze od prověřených dodavatelů, kteří podléhají přísné veterinární kontrole jejich rybochovných hospodářství,“ píše na webových stránkách Václav Horák, předseda východočeských rybářů. Už jsi někdy viděl hygienu na rybníce ty troubo? Jak pozná hygiena ryby například s viremii než se projeví? Celej článek je totální výblitek který zase kamufluje totální týrání zvířat v obrovském měřitku! 🤢🤮.. Hnus velebnosti… Ale to může psát kdo chce co chce, že jo? Rybářský svaz má vždy pravdu a kdyžtak to vylobuje u SVS, nebo ČIŽP oni přece otestovali každou rybu od každého dodavatele (tak jako krávy) a dali jich tam tolik jako vždy, tak jaká pak jejich vina že? 💩💩😹😹
Naprosto s Vámi ve všem souhlasím krásné napsané
Možná se taky mohlo jednat o přirozený úhyn kaprů.Tihle velcí kapři kteří se sadí ve stejnou dobu,mohou taky přibližně ve stejnou dobu uhynout.Znam takový případ třeba u tolstolobiků na nádrži Větřkovice 741040.Uhynuly jen velké kusy v průběhu několika dnů.
Uhyn kapru,zpusobyl rybařsky svaz Pardubice,vysazuji nemocne kapři
30 kg kapr normálně třeba umírá
Já uznávám kapra nad 10kg sežrat
Ty musíš být hodně nemocný teda.
No jestli padaly kapři 10-20 kilo tak nepadly pro nic za nic.vůbec bych se nedivil, kdyby to bylo tím jak se s nimi každý půl hodiny fotí.ten kyslík v tom taky hraje možná nějakou roli.