Wobler

- Reklama -

Je umělá imitace rybičky. Woblery se nejčastěji vyrábějí ze dřeva či plastu v různých velikostech, tvarech a zbarveních. Nejzákladnější rozdělení woblerů je na hladinové, plovoucí, vznášivé a potápivé.

Hladinové woblery se pohybují, jak už název napovídá, na hladině, kde při vedení vydávají zvuk a ten láká zvědavé dravce. Plovoucí woblery při vhození do vodního prostředí plavou poměrně v malé hloubce. Povětšinou je používáme při lovu na zarostlých mělčinách. Vznášivé woblery se ve vodě potápí velice pomalu, proto ji při vedení můžeme zastavit a nástraha zůstane téměř ve stejné poloze. Tento typ wobleru nabízí opravdu širokou škálu vedení ve vodním prostředí. Potápivé woblery velice rychle klesají ke dnu, není proto na škodu s nimi pochytávat hluboké jámy.

Jenže hloubku, ve které wobler operuje, určuje i lopatka, která bývá vyrobena z průhledného plastu. Tu má wobler na přední straně, takže při vedení vodním prostředím tlačí odpor vody do lopatky a nástraha tak vyklesá do určité hloubky. Lopatka způsobuje i to, že se wobler rozkmitá a tím imituje pohyb drobné rybky. U lopatky platí jednoduché pravidlo – čím je vodorovněji s „tlamou“ wobleru, tím hlouběji nástraha plave. Existují i modely, které mají širokou lopatku vodorovně s „tlamou“ wobleru. Tyto nástrahy se při tahu skutečně boří vodním sloupcem směrem dolů (ke dnu).

Woblery rozdělujeme i podle stavby jeho tělíčka. Některé nástrahy jsou jednodílné, jiné dvoudílné, ale existují i více dílné nástrahy. Woblery vyrobené z více dílů mají velice kmitavý pohyb, který zaručeně dráždí okolo se zdržující dravce.

Některé woblery jsou i ozvučené. Ty vydávají při tahu zvuk díky kuličce, která se schovává v útrobách jejich tělíčka. Ta se při tahu woblera ve vodním prostředí rozpohybuje a naráží do tvrdých stěn tělíčka nástrahy. Tím vydává dráždivý zvuk.

Při lovu s woblerem používejte lanka!

Lovené ryby: dravé ryby

Rybolovná technika: přívlač

Nastražení: na karabinu, pomocí uzle (př. Rapala uzel)

Související články: 

Pro rybářské začátečníky: Jak tahat umělou nástrahu?

Spoustu informací ohledně woblerů naleznete v kategorii Přívlač

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější z rubriky

Nejnovější články

Nejnovější z rubriky

Nejnovější články

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -