Domů Novinky 350 milionů zmasakrovaných úhořů! Poptávka po úhořím mase decimuje úhoří populaci v...

350 milionů zmasakrovaných úhořů! Poptávka po úhořím mase decimuje úhoří populaci v Evropě

- Reklama -

V rybářských kruzích je velice dobře známá ta informace, že úhoři kvapem mizí z evropských vod. Kdysi početné populace hadovitých ryb se velice rychle ztenčují – odborné zdroje mluví o tom, že populace úhořů se na území Evropy za posledních 30 let smrskla o 90 až 99%! Úřady se proto snaží úhoře chránit, například tím, že tato ryba je zapsána na seznamu CITES, který reguluje obchod s ohroženými druhy. Nic naplat! Úhoři z našich vod nadále mizí. A zásadní příčinou jsou překupníci, kteří dováží úhoří maso do Asie…

Právě v Asii jsou úhoři považování za naprosto delikatesu, a úhoří maso je v těchto končinách považováno i za afrodisiakum. Výsledkem tak je obrovská poptávka po úhořím mase, která ale stojí za decimací úhoří populace v evropských řekách. Situace se vyhnala do takového extrému, že kilo úhořího monté stojí na černém trhu v Asii asi 1200 eur, to je v přepočtu více jak 30 000 korun. Za kilo!

V Asii žil tamní druh úhoře, ale kvůli obrovské poptávce po jeho mase došlo k jeho vyhynutí. A bohužel, pozornost překupníků z Asie se stočila směrem k Evropě. Například Europol uvádí, že se každý rok z území Evropy vyveze až 100 tun úhořího monté. Pokud si to přepočteme na kusy, pak jde až o 350 000 000 kusů malých úhořů. Každý rok! A ti pochopitelně v evropských vodách chybí.

Hlavní odbyt úhoří masa je v Číně. Tam úhoří maso považují za naprostou delikatesu, navíc úhořímu masu přisuzují i účinky afrodisiaka. Číňané mají úhoře spojené i se štěstím a plodností. Před dvěma lety se například podařilo odhalit muže z Hongkongu, který pašoval 600 000 kusů malých úhořů. Vidina obrovského výdělku je prostě velmi slibná.

Pašeráci s malými úhoři jsou obeznámení s rozmnožovacím aktem těchto ryb. To znamená, že nelegální obchodníci si počkají na malé úhoře na březích Evropy, ke kterým míří ze Sargasova moře, a které pak po ulovení dají do pytlů a vše zamaskují tak, že převážejí obyčejné rybí druhy. Malé úhoře v pytlích pak dovezou na speciální farmy v Asii, kde je nechají dorůst do ideální velikosti pro spotřebu.

Bohužel, lidská chamtivost a hlad po penězích tak může dospět do té fáze, kdy naše evropské úhoře budeme znát pouze z obrázků a fotografií.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -