skingbranding-banner

Aktuálně: Na Labi „řádili“ porybní! Zjistili přes 20 přestupků!


V letní části sezóny míří k našim revírům desetitisíce rybářů. A netřeba si nic nelhávat, protože ne každý dodržuje platná rybářská pravidla. Proto jsou teď kontroly porybných ještě více intenzivní. Tak jako na Labi. Zde se před několika dny vydali krajští porybní z SÚS, kteří zjistili hromadu přestupků. Porybní zdůrazňují, že kontroly budou na Labi pokračovat i v budoucnu. A vzhledem k tomu, jaké nedostatky se u rybářů na Labi objevují, budou kontroly ještě přísnější.

Kontrola krajských porybných z SÚS probíhala na Labi v úseku od zdymadla v Čelákovicích po zdymadlo v Brandýse nad Labem. Na tomto úseku porybní zkontrolovali asi 50 rybářů, a u poloviny z nich zjistili přestupky. Některé byly triviální, jiné vážnější. Nyní vám přinášíme celou reportáž, která práci porybných na Labi detailně popisuje.

 

Reportáž: Porybní na řece Labi

Kontrola byla prováděna z člunu, který máme jako SÚS k dispozici. Rybářskou stráž tvořili hospodář SÚS Milan Štěpnička, člen HO SÚS Pavel Jindřich a předseda SÚS Dušan Hýbner.

porybni_labe

Akce byla zahájena v 16 hodin a ukončena v 19.45 hod. Celkem bylo zkontrolováno přes 50 lovících, u 25 byly zjištěny přestupky v dodržování bližších podmínek výkonu rybářského práva. Vše bylo vyřešeno výtkou a poučením, v rámci prevence a osvěty. U všech byla okamžitě na místě sjednána náprava.

„V této souvislosti bych chtěl všechny lovící upozornit, že je to naposledy, kdy jsme přestupky proti rybářskému řádu řešili domluvou. Zvláště některé. Chtěli jsme si zmapovat situaci, jaký je stav na našich revírech, proto jsme hned napoprvé nechtěli sahat k tvrdým řešením. To, co jsme viděli, nás jednoznačně vede k tomu, že až se na naše revíry vrátíme zpět, budeme rázní a některým se o povolence bude jen zdát,“ uvedl Milan Štěpnička.

Nezapsané váhy v sumáři úlovků, nezapsané příchody k vodě, neproškrtané odchody od vody, nezapsané nástražní ryby – velký problém na tomto úseku Labe, kdy většina lovících lovila sumce na bójku, nástražnou rybou byli většinou cejni.

A teď počítejte s námi: při spotřebě 3 ks nástražního cejna, jde o téměř 1 kg úlovku u jednoho lovícího denně, pokud to udělá 20 lovících je to 20 kg nezapsané ryby denně, a to se bavíme o jednom úseku Labe na třech kilometrech!

„To jsou přece obří ztráty, které postihují nás všechny. Kdy konečně všem dojde, že každou zapsanou rybu dostaneme zpět? To to vážně musíme opakovat stále dokola?“ zlobí se předseda SÚS Dušan Hýbner.

„Setkali jsme se i s tím, že rybář lovil sumce na čtyři pruty. Měl u sebe 8 letou dceru, která měla dětskou povolenku a lovila na dvě bójky s těžkým sumcovým vybavením a otec to samé. Zákon neporušovali, otec se nám div nesmál do očí, ale sami určitě cítíte, že je to takové to čecháčkovské řešení. Na každého jednou dojde a toho pána si pohlídáme,“ má jasno Štěpnička.

Při kontrole byla odhalena i ne příliš kvalitní práce členů rybářské stráže, kdy pod zcela zjevně chybně vyplněnou povolenkou, spíše tedy nevyplněnou, bylo razítko člena RS o provedené kontrole.

„Takto si to nepředstavujeme a ukazuje to všechno na správnost našeho rozhodnutí vytvořit stráž s krajskou působností, kdy do revírů přicházejí na kontrolu lidé, kteří nejsou spjati s lidmi a prostředím v tom daném revíru,“ dodává Dušan Hýbner s tím, že někteří lovící se podivovali nad tím, kdo jsou, co tam dělají a div ne, jak si je dovolují kontrolovat. „Vidíme i nedostatky v práci některých členů rybářské stráže, a tak víme, na co se při školeních soustředit.“

Milan Štěpnička rovněž upozorňuje nejen členy RS, ale všechny členy SÚS, aby si hlídali i platnost rybářských lístků.

„Počet přestupků nás zaskočil a nepříjemně překvapil. Zcela otevřeně říkáme, že takhle prostě ne a půjdeme cestou padni komu padni. V SÚS se rybářské právo dodržovat bude!“ říká předseda našeho územního svazu s tím, že kontroly se zintenzivní a bude vyžadovat po všech členech RS s krajskou působností zvýšenou aktivitu.

A vrací se i k nekonečným diskuzím na téma 24 hodinového lovu. „Upřímně – kontrolovali jsme odpoledne do podvečera a přesto téměř polovina lovících porušovala rybářské právo. Docela živě si umím představit, co by se na revírech dělo při 24 hodinovce, kdy prostě kapacitně to nejsme schopni, jako rybářská stráž, uhlídat! Takže nejprve začněme každý u sebe, naučme se dodržovat zákony a až to budeme umět, bavme se dál, třeba o chytání po půlnoci. Ale zatím ta doba nenazrála ani omylem!“

Kontrola zároveň ukázala, jak je tento revír a úsek řeky Labe pro lovící atraktivní a navštěvovaný, stejně jako kvalitně zarybnění, úlovků bylo nespočítaně a to i velké druhové pestrosti.

„Všem rybářům, kteří pravidla dodržují, bych chtěl poděkovat a zároveň musím vyzdvihnout fakt, že na všech kontrolovaných lovných místech byl pořádek a čisto, což bylo příjemné zjištění,“ říká na závěr Dušan Hýbner.

Redakce InRybar.cz

Text a foto: SÚS ČRS

Rubrika: Novinky
Štítky:

Nové články v rubrice

Konec „problematických“ porybných? Vedení rybářů bude prověřovat jejich znalosti!

admin | přečteno: 743x | 26.01.2021 | Žádné komentáře

V řadách rybářské stráže, která kontroluje revíry Územního svazu pro Severní …

Kapraři zuří: Ochrana velkých kaprů na Pálavě nebude? Tisíce podpisů nemají žádnou váhu!

admin | přečteno: 5768x | 25.01.2021 | 7 komentářů

Skupina moravských kaprařů v loňském roce ohlásila to, že bude organizovat …

Šílenci! Autem chtěli přejet zamrzlou přehradu! Probořili se do vody

admin | přečteno: 806x | 25.01.2021 | Žádné komentáře

Slovensko „se baví“ nezodpovědným chováním mladíka, který svým vozidlem vjel …

Komentáře

  • Ano tak to má být, konečně to přišlo.Kontrola nezatížených a nesmlouvavých , jen tak dál.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.