Domů Novinky AKTUÁLNĚ: Napouštění Orlíku začalo! Vodohospodáři chtějí hladinu zvednout o několik metrů

AKTUÁLNĚ: Napouštění Orlíku začalo! Vodohospodáři chtějí hladinu zvednout o několik metrů

- Reklama -

Letos na podzim Orlík odkryl celou řadu zatopených staveb, které byly dlouhá léta pod vodní hladinou. Důvodem poklesu hladiny v přehradě byly stavební úpravy na hrázi Orlíku. Tato etapa stavebních úprav je ale u konce, takže vodohospodáři z Povodí Vltavy začínají přehradu pomalu napouštět. Rychlost napouštění Orlíku bude pochopitelně velmi závislý na aktuálních srážkách.

„Vzhledem k příznivé hydrologické situaci a k dokončení druhé etapy realizace akce „Rekonstrukce a modernizace lodního výtahu na VD Orlík“ bude pokračovat dílčí plnění nádrže Orlík. Předpoklad vzestupu hladiny je nyní až na kótu 344,80 m n.m. a to v průběhu března 2020. Rychlost vzestupu hladiny je přímo závislá na aktuálním vývoji hydrologické situace v povodí nádrže Orlík a lze ji nepřetržitě sledovat na webu Povodí Vltavy. Na základě dalšího postupu stavebních prací na hrázi vodního díla Orlík budeme vývoj upřesňovat,“ uvedlo Povodí Vltavy na webových stránkách.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Stojan na pruty za pár stovek! Poslední kusy!

 

Jaké práce budou na Orlíku probíhat?

Povodí Vltavy plánuje stavbu nového bezpečnostního přelivu vedle hráze přehrady Orlík. Účelem této stavby je zvýšení bezpečnosti, stavba by měla odolat až desetitisíceleté vodě. Tato stavba by měla začít na konci roku 2020, a potrvá až do konce roku 2025. Cena přelivu bude 1,5 miliardy korun.

Tato stavba si vyžádá snížení hladiny na kótu 339 m n. m. Takto snížená hladina bude od srpna 2021 do března 2022, tedy až po hlavní rekreační sezóně na přehradě Orlík. Navíc, kromě snížení hladiny se uzavře i komunikace na koruně hráze. K uzavírce dojde v dubnu 2023, a potrvá do listopadu 2024. Je možné, že termíny se budou měnit na základě aktuálních podmínek na Orlíku.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Stojan na pruty za pár stovek! Poslední kusy!

Povodí Vltavy počítá v letech 2025 až 2028 se stavbou nového zdvihadla pro lodě, které ale bude uzpůsobeno k přepravě větších plavidel. Toto zdvihadlo propojí vodní cesty Vltava od kilometru 239,6 (České Budějovice) po říční kilometr 91,5 (Třebenice) pro plavidla o nosnosti do 300 tun. Nové zdvihadlo bude určeno pro rekreační lodě – soukromá plavidla nemotorová i motorová, plavidla z půjčoven a výletní parníky a kajutové lodi. Velké zdvihadlo bude mít rozměry 45 x 6 x 2,7 metrů, umožní plavbu při hladině na kótách 347,6 až 351,1 m n. m.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Povodí Vltavy

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -