Domů Novinky AKTUÁLNĚ: Nová svazová štěrkovna za 15 miliónů korun! Rybáři koupili nádherný revír

AKTUÁLNĚ: Nová svazová štěrkovna za 15 miliónů korun! Rybáři koupili nádherný revír

- Reklama -

Situace ohledně svazových revírů někde vygraduje do opravdu obtížných momentů, které na první pohled nemají řešení. Tak jako například u štěrkovny Krčmáň u Přerova. Právě tady majitel této štěrkovny přistoupil k ráznému řešení, kdy nevydal souhlas k rybaření na této lokalitě. Krajský úřad tak musel rybářům odebrat dekret, takže ti přišli o populární vodu. Pak ale „přišel“ na scénu Fond rozvoje revírů. A právě i díky němu dokázali moravskoslezští rybáři vybrat dostatek peněz na nákup této populární štěrkovny u Přerova. Takže tato malebná vodní plocha už patří Územnímu svazu pro Severní Moravu a Slezsko…

Štěrkovna Krčmáň je velmi populárním revírem na Přerovsku, který patřil společnosti ZEPIKO. Ta tuhle štěrkovnu nabídla rybářům k užívání bezplatně. Pak ale přišel zásadní moment – na vodní ploše došlo k ukončení těžby. Takže společnost ZEPIKO nabídla štěrkovnu moravskoslezským rybářům. Jenže! Ti si nemohli napoprvé tuhle vodu dovolit.

Vánoční šílenství: Brutální slevy na bivaky, pruty, navijáky! Ušetřete tisíce korun!

„V době první předložené nabídky k odprodeji štěrkovny jsme byli zaskočeni poměrně vysokou cenou, neboť k prodeji byla nabídnuta nejen vodní plocha o výměře 16,6 hektarů, ale i okolní pozemky doposud patřící firmě ZEPIKO, a to o celkové výměře přibližně 5 hektarů. Pokud bychom v té době přistoupili na nabídkovou cenu, tak bylo jasné, že tímto nákupem se připravíme téměř o všechny peníze na tehdejším Fondu rozvoje revírů. Proto jsme byli nuceni tehdejší nabídku firmy ZEPIKO odmítnout,“ uvedl Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko.     

Odmítnutí se ale firmě nelíbilo. A ta se tak rozhodla k tomu, že nepovolí rybářům na populární vodě rybařit. „Reakcí bylo, že nám majitel vodní plochy nevydal příslušný souhlas s využíváním vodní plochy a krajský úřad nám na jaře letošního roku odebral dekret na tento revír, takže revír byl de facto zrušen,“ popisují moravskoslezští rybáři.

Už to vypadalo, že Územní svaz o populární štěrkovnu nadobro přijde. Jenže pak přišel významný obrat se zavedením mimořádné známky. „Teprve se zavedením mimořádné známky se situace změnila, neboť prvotní odhady hovořily o tom, že touto známkou jsme každým rokem schopni posílit Fond rozvoje revírů částkou kolem 5 miliónů korun. Tímto opatřením byly vytvořeny dostatečné podmínky pro nákup štěrkovny Krčmáň do vlastnictví našeho územního svazu,“ vysvětluje Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko.

Vše nakonec dobře dopadlo, a rybáři za 15 miliónů korun štěrkovnu odkoupili, a to i s přilehlými pozemky. „Po třech měsících se konečně podařilo najít oboustrannou shodu a došlo k notářsky ověřenému podpisu kupní smlouvy. Podařilo se dokonce vyjednat i to, že celková kupní cena za vodní plochu a příslušné pozemky ve výši 15 miliónů korun byla rozdělena do třech ročních splátek s úrokovou sazbou ve výši 2% p.a. K dnešnímu dni je štěrkovna i s přilehlými pozemky řádně zapsána na katastru nemovitostí jako náš výhradní majetek,“ radují se moravskoslezští rybáři.

Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko ale nemůže povolit v práci. Teď bude zapotřebí vyhlásit nový revír. Takže rybáři musí podat novou žádost o přidělení dekretu. Rybáři říkají, že pokud půjde vše podle plánu, bude revír vyhlášen už na začátku nového roku. A jak to bude se zarybněním?

„Zarybňovací plán bude mnohem vyšší, než jsme měli v minulosti. Došlo totiž po domluvě s prodejcem ke změně v katastru nemovitostí a vytěžené plochy byly převedeny na skutečný stav, tedy vodní plochu. Na kompenzaci myslí i Statut hospodaření, který umožňuje v roce vyhlášení revíru z Fondu zarybnění uvolnit jednonásobek zarybňovacího plánu. Štěrkovna Krčmaň bude proto zarybněna dvojnásobným objemem finančních prostředků. Tento nový revír je zatím největší vodní plochou v majetku nás rybářů v rámci ÚS ČRS, z. s., územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko,“ láká na novou sezónu Moravskoslezský územní svaz.

 

Předseda moravskoslezských rybářů Pavel Kocián: Mimořádná známka funguje!

V předminulém roce schválili delegáti naší územní konference mimo jiné i zavedení mimořádné známky ve výši 200 korun, přičemž výtěžek z prodeje těchto známek byl výlučně určen do Fondu rozvoje revírů, a to pro nákup vodních ploch do vlastnictví našeho územního svazu.

Je zcela pochopitelné, že se toto rozhodnutí nesetkalo u většiny našich členů s příznivým ohlasem. Objevovaly se i hlasy hovořící o zbytečném výběru peněz z kapes členů, když stejně se za to koupí jen pár „kaluží“ někde v okolí Ostravy.

Vánoční šílenství: Brutální slevy na bivaky, pruty, navijáky! Ušetřete tisíce korun!

Události posledních měsíců však podaly nám všem jasné svědectví o nezbytnosti mimořádné známky. Právě díky této známce se nám podařilo zakoupit štěrkovnu Krčmáň, která ještě začátkem tohoto roku byla naším rybářským revírem, a o kterou bychom definitivně přišli, pokud bychom neměli dostatek finančních prostředků na její odkup od původního majitele.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

14 KOMENTÁŘE

 1. To má svaz těch revírů málo? Veškeré státní vody, řeky, přehrady… To nemůžou nechat alespoň nějaké vody jiným spolkům či soukromníkům? To tam zase zakážou noční chytání a bude to voda pro masaře. Letos jsem chtěl jet s rodinou někam s bivakem na soukromou vodu a vše obsazené… A na svazových samá buzerace, ryby vymlácený, to je snad lepší sedět doma.

  • Přesně a výstižně napsáno. Svaz a jeho podmínky k lovu jsou děs běs. Samá buzerace. Vybírají peníze za lov na svazových vodách, ale už nepřiznají, že se k vodě nedá kolikrát ani dostat nebo jsou takové podmínky k výkonu rybářského práva, že je lov vlastně nemožný. Strkat do téhle organizace členské poplatky a ještě platit povolenku jsou vyhozené peníze. To je vážně lepší doma sedět na zadku.

  • Je to nádherný revír s hromadou ryb, krásně dostupný a s velkým počtem ptactva k pozorování, takže pokud je pro vás lepší sedět doma, tak seďte, odevzdejte povolenku a další nekupujte. Jednoduché řešení a nemusíte o tom psát do komentářů. 😉 Já tady konečně vidím že peníze za známku jsou k něčemu, byla veliká škoda o ten revír přijít a nevěřil jsem že tam znova budu moct nahodit. Za mě veliká radost!

   • Davide myslíte, že ČRS se o to bude starat lépe než kdokoliv jiný? Nebuďme směšný a neraďte mi co mám dělat. Koukněte jak pěkně funguje Tovačov a Štít, které nemá svaz… Jaké jsou tam krásné ryby, lov nonstop a pohodové chytání. Pak se koukněte co se děje na pískovnách, co má na starost svaz. Ryby vymlácené, všechno zakázané a jen hromada bordelu od masařek.

   • Pane Davide, možná jste spokojen a máte velikou radost, jste nenáročný klient. Spokojíte se i s tím málem, lépe řečeno bordelem, který je na revírech obhospořadovaných ČMRS. Já jsem náročný klient, proto jsem povolenku vrátil a členství v tomhle bordelu zrušil a navštěvují jen zahraniční revíry. Své peníze do téhle organizace odmítám strkat, raději je investují tam, kde si klienta – rybáře váží.

  • Ono těch masařů jak píšeš je hodně i na revírech kde je nonstop. Stačí se podívat na pár videí z kontrol na Orlíku .Nastražené šnůry na candáty v roští, vezírky s rybami které nikomu nepatří, Chytání z hausbotu a spaní. Všechno záleží pouze na lidském přístupu k tomuto problému. Jezdil jsem j na soukromky a byl jsem svědkem krádeží a odnášení ryb z těchto revírů. A na ty soukromky moc důchodci, kterým říkáte masaři nejezdí. Byl jsem svědkem toho jak takzvaní kapraři odvezli a prodali 3 velké ryby na jiný soukromý revír. Vše je jen a jen v lidech.

 2. Soukrome reviry na houby, pochvala svazu tak se ma hospodarit, starat se a rozsirovat reviry. Masari pisete, uz aby vsechny svazy v CR zavedli podminku max 20 ryb od vody/kalendarni rok a bude pokoj od hlupaku co akorat plundrujiu vody.

  • Problém je v tom, že ten kdo bude chtít plundrovat vodu,tak to bude dělat nehledě na množství ryb povolených za kalendářní rok. Jestli 40 nebo 20ks je úplně jedno.

 3. Krcman, je krasnej revir s velkyma kaprama, pravda vody min nez pred 10lety ale stale dobry. Diky svazu to jezero bude zpet, co chtit vic diky. To se fakt povedlo. Super

 4. Velke diky patri funkcionarum svazu za to,ze vybojovali Krcman zpet do vlastnictvi svazu. Vod v okoli ubiva a Krcman me jeste drzela u rybareni.Po sedesati letech rybolovu jsem po zruseni reviru Krcman zacal vazne uvazovat o vystoupeni ze svazu.Proto jeste jednou dekuji a nyni budu dokonce rad platit 200kc na nakup dalsich reviru.

 5. Nevím co to tu vedete každý za blbé kecy.Podívejte se co se děje v olomouci na poděbradech
  furt to sliším kolik lidí tam přichází o papíry protože tam každy krade to samo bylo je a bude v krčmaní s takovou tam zachvilu nebude vubec nic.Furt všeci plačete jak je to k vodě daleko od auta ale kdyby se každy choval tak jak ma nebylo by všude tolik zakazu.Viz blatecky mlýn v řádu jasně stojí že se ma parkovat podel panelove cesty ale ono ne dojedou frajeři z olomouce a musí si postavit auto až k .

 6. Pane David škoda že tady nemůžu dát foto,na Krčmaňi se místo ceduli zákazů a závor vyváží suť.A ohledně MO která se o vodu stará tak tam bych už se ráčí vůbec nevyjadřoval.!?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -