skingbranding-banner

AKTUÁLNĚ: Rybáři v loňském roce odnesli přes 2000 000 kilo kaprů! Okoun je na historickém minimu


Český rybářský svaz zveřejnil tradiční přehled úlovků za rok 2017. V loňské sezóně rybáři z mimopstruhových vod odnesli například 2000 tun kaprů, anebo 77 tun candátů. Zajímavostí je, že loni to byl druhý rok v řadě od roku 1998, kdy rybáři odnesli méně jak 1000 000 kusů kaprů. Naprosto alarmující jsou pak čísla ohledně okouna. Loni se poprvé v historii ulovilo méně jak 30 000 kusů těchto ryb. Toto může být signál toho, jak Český rybářský svaz nezvládá obnovu zdecimovaných populací těchto krásných dravců. Samotnou kapitolou jsou pak pstruhové vody. Katastrofické stavy jsou například u pstruha obecného nebo lipana.  

Je pravda, že rybáři se naučili ve větší míře pouštět ryby, což se může projevit v nižších číslech v úlovkových listech. A metoda chyť a pusť nebo i celoroční hájení (lipan je celoročně hájen například na Severní Moravě) se rovněž může projevit ve velmi nízkých číslech. Příznivci přívlače se například učí čím dál častěji pouštět okouny. Ovšem na druhou stranu je nutné říci, že stavy populací některých ryb zažívají nesnesitelný tlak a jejich počty rapidně klesají. Jednoduše mizí před očima…

Tento stav se netýká například kaprů, kteří jsou do našich vod nasazování ve velkém. Přesto i u těchto ryb je zaznamenán zajímavý trend. Od roku 1998 je to už druhá sezóna, co rybáři z mimopstruhových vod odnesli méně jak 1000 000 kusů kaprů. I tohle je možná dáno tím, že rybáři čím dál častěji chodí k vodě za odpočinkem, nikoliv pro maso.

„Z porovnání sumárních úlovků plyne, že úlovky dosažené v roce 2017 byly ve srovnání s předchozím rokem nepatrně vyšší. Nárůst zaznamenaly především úlovky na MP revírech, zatímco na P vodách byl naopak zaznamenán mírný pokles. Na MP revírech stojí za povšimnutí nárůst úlovků amura, lína, pstruha duhového (nejvyšší úlovky za sledované období) a setrvale vysoké úlovky sumce, naopak dlouhodobý pokles úlovků je patrný u cejna či okouna. U P revírů stojí za meziročním poklesem úlovků zejména pokles úlovků u pstruha obecného,“ píše se na webu Rady ČRS.

Je velkou otázkou, co ČRS hodlá s velmi negativními trendy u některých rybích druhů dělat. Stavy okounů, pstruhů potočních nebo lipanů jsou jasnými signály, že je zapotřebí okamžitě jednat, protože pořád se nedaří zastavit jejich mizení z našich revírů.

Kompletní přehled úlovků za rok 2017 je dostupný na webu Rady ČRS.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Nové články v rubrice

Sumcaři zuří: Gigantický sumec z Moravy o délce 260 čísel a váze 115 kilo! Rybář rybu zabil

admin | přečteno: 21780x | 11.12.2018 | 14 komentářů

V sumcařských kruzích momentálně koluje žhavá aktualita! Na rybářském internetu …

Masaři se radují! Západočeský ČRS údajně nechce zakázat srkačky a nebude zavedena míra okouna!

admin | přečteno: 1485x | 10.12.2018 | 1 komentář

Někteří rybáři se zhruba před měsícem radovali, že vedení Českého …

Zdání klame: Česko trápí sucho už na 95 procentech území! Nejhorší situace je v okolí Labe

admin | přečteno: 431x | 7.12.2018 | Žádné komentáře

I když aktuální teploty padly hodně nízko, a kdekdo si …

Komentáře

  • A to je tedy kolik? Kdyz se bralo cislo 2000 000, tak jsem asi ve skole chybel. Tak vlastne nevim, kolik to je?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.