skingbranding-banner

Česko plánuje postavit přes 30 nových přehrad! Největší by měly přes 200 hektarů


Prohlubující se sucho dělá čím dál hlubší vrásky politikům. A ti se snaží přijít s řešením. Například ministr zemědělství Miroslav Toman představil 31 nových území, na kterých by mohly vzniknout nové nádrže. Nejvíce vytipovaných míst leží na povodí Moravy. Právě na Moravě je situace se suchem skutečně kritická. Přesto! Stavět se nezačne hned. Ministr Toman upozorňuje na to, že přípravy staveb jsou velmi zdlouhavé…

„Kdybych byl optimista, můžeme nejdříve začít stavět za sedm až osm let. Tam, kde je enormní zájem a budou vyřešeny majetkové vztahy, by mohla začít příprava, a ta je v České republice poměrně dlouhá,“ řekl ministr zemědělství. To, jestli se budou vybrané nádrže stavět, nerozhodne jen ministerstvo zemědělství a obce. Důležitý je také souhlas ministerstva životního prostředí a samozřejmě vlády.

Proč chce ministerstvo zemědělství začít budovat další nádrže? Hlavním cílem je zajistit dostatečné zásoby pitné vody i v budoucích letech. Dalšími důvody jsou ale například i protipovodňová ochrana některých obcí, zvyšování průtoků ve vybraných řekách v období sucha, anebo zajištění vody pro zavlažování polí.

Ministr zemědělství se nechal slyšet, že musíme počítat i s tím, že stav podzemních vod – které jsou významným zdrojem pitné vody – se už nikdy nedostane na historickou úroveň. Proč? Protože Česko každoročně trápí extrémní sucho, které stojí za tím, že se tyto podzemní zásoby ztenčují. Proto je podle resortu zemědělství důležité se zaměřit na povrchovou vodu. Jenže! Voda, která spadne na území Česka, ve velkém množství odteče do okolních států. Proto chce ministerstvo zemědělství budovat nádrže, které tuto vodu zachytí ve větším množství.

„Objem vodních zdrojů České republiky patří při přepočtu na jednoho obyvatele k nejmenším v Evropě. Za námi jsou jen takové státy, jako je Kypr nebo Malta. Využitím našich vodních zdrojů z 23 procent se řadíme mezi státy jižní Evropy vystavené vodnímu stresu,“ vysvětluje ministr zemědělství.

Ve vytipovaných lokalitách by vznikly nádrže nejrůznějších velikostí. Jsou vybrána taková místa, kde by vznikly menší nádrže o rozloze okolo 10 až 20 hektarů. Ale resort zemědělství představil i takové oblasti, kde by vznikly přehrady o velikosti více jak 200 hektarů. Kde by to bylo? Šlo by například o lokality Blazice (204,9 ha) a Záhorovice (207,4 ha) ve Zlínském kraji. To, jestli tyto nádrže skutečně vzniknou, ukáže až čas…

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Nové články v rubrice

Totální chaos: Žádná výjimka z omezení pohybu pro rybáře zatím neexistuje!

admin | přečteno: 1563x | 4.03.2021 | 2 komentářů

Středočeský územní svaz v odpoledních hodinách vydal text, ve kterém upozornil …

Ministerstvo vnitra: Rybáři nemůžou jezdit mimo okresy automaticky, ale jen v nezbytných případech

admin | přečteno: 3908x | 4.03.2021 | Žádné komentáře

AKTUALIZUJEME: Na webu, který spravuje Ministerstvo vnitra, došlo k aktualizaci krizových …

Kauza Bečva nekončí: Druhé odložení klíčového posudku! „Případ je složitý!“ říká znalec

admin | přečteno: 340x | 3.03.2021 | Žádné komentáře

Ani napodruhé soudní znalec Jiří Klicpera nepředložil vypracovaný klíčový posudek …

Komentáře

  • 30 let kapitalismu = 30 let neuváženého budování ničeho. ( nejen v oblasti vodních děl ) V područí EU, bez vlastní myšlenky na budoucnost, která přesahuje jedno volební období. Nebýt socialistické společnosti, nebyla by dávno voda k pití.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.