Domů Novinky Česko trápí extrémní sucho! V řekách chybí voda! Jak to bude v následujících týdnech?

Česko trápí extrémní sucho! V řekách chybí voda! Jak to bude v následujících týdnech?

- Reklama -

Tohle je extrém! Meteorologové po celé České republice hlásí velký nedostatek vody v našich řekách. Některé oblasti dokonce hlásí jen 15% průtok dlouhodobého dubnového průměru. Situaci výrazně komplikuje i to, že na horách je nedostatek sněhových zásob. Český hydrometeorologický ústav tvrdí, že aktuální dubnové sucho je horší než v letech 2018 a 2019, kdy Česko rovněž trápil nedostatek vody.

„Při srovnání aktuálních denních průtokových hodnot s dlouhodobými historickými údaji pro daný den, byly nejblíže minimům ojediněle hodnoty na přítocích středního Labe, Lužnice, Kamenice, Jevišovky, dolní Jihlavy, Romže a dolní Moravy,“ tvrdí meteorologové.

V praxi to znamená, že průtoky na většině toků v České republice jsou na podprůměrných až výrazně podprůměrných hodnotách. Převedeno na čísla: Některé řeky hlásí jen 15 až 50% průtoky dlouhodobého dubnového průměru. Lepší situace je jen na některých horských tocích, kde je vody více díky odtávání sněhu. Přesto jde ale pořád jen o 50 až 90% průtoky dlouhodobého dubnového průměru.

Problémem je právě nedostatek sněhu. V loňském roce hory v České republice měly zásoby vody o hodnotě 260 miliónů metrů krychlových, v letošním roce to je jenom 95 miliónů metrů krychlových. Například v Krkonoších je okolo 20 až 120 centimetrů sněhu, Šumava hlásí 70 centimetrů, Jeseníky pak okolo 60 centimetrů. Orlické hory, Krušné hory nebo Beskydy hlásí jen nesouvislé, slabé pokrývky sněhu.

VIDEO: Jak je to se suchem v Česku? Mrkněte na přehledné video!

Situace pak nezlehčují ani dlouhodobé předpovědi. Meteorologové hlásí, že v následujících 4 týdnech má napadat jen podprůměrné množství srážek. „První týden očekáváme velmi suchý a srážky se pravděpodobně vyskytnou až v závěru týdne. V následujících týdnech se předpokládá mírné přibývání srážek, ale s týdenními úhrny nejpravděpodobněji v intervalech normálních hodnot,“ uvádí meteorologové. Průměrný úhrn srážek od 20. dubna do 17. května je v České republice dlouhodobě 54 milimetrů.

Zdroj: ČHMÚ

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -