DomůNovinkyČRS utržil 140 miliónů korun za celosvazové a celorepublikové povolenky! Kde peníze...

ČRS utržil 140 miliónů korun za celosvazové a celorepublikové povolenky! Kde peníze skončí?

- Reklama -

Tohle je už pořádný balík peněz! Český rybářský svaz v loňském roce utržil za celosvazové a celorepublikové povolenky přes 140 miliónů korun. Ale! To neznamená, že všechny peníze skončí na jedné hromadě. To ne! Peníze budou spravedlivě rozděleny. Kromě obrovské částky za loňské celosvazové a celorepublikové povolenky Český rybářský svaz potěšil i nárůst nových rybářů. V loňském roce si k rybaření našlo cestu bezmála 7000 lidí. Ale zpátky k povolenkám: Jak vlastně Český rybářský svaz tuto obrovskou sumu rozdělí?  

Rybáři v loňském roce utratili za celosvazové a celorepublikové povolenky opravdu nemalé peníze. „Celková částka za prodej celosvazových a celorepublikových povolenek v roce 2020 překročila 140 milionů korun. Z této celkové částky tvořil příjem z prodeje celorepublikových povolenek 7,3 milionů korun,“ říká mluvčí Českého rybářského svazu Tomáš Kočica.

Úspěšný začátek sezóny: Extrémně sladké a voňavé nástrahy na kapry do studené vody!

„Celková částka 140 milionů korun  je následně snížena o náklady celosvazového rybolovu (například náklady související se zajištěním CS rybolovu, zpracování statistik úlovků na celosvazové a celorepublikové povolenky, tisky soupisů revírů, podíl nákladů na zajištění hospodaření na revírech Rady ČRS začleněných do systému CS rybolovu atd.) a odvod části příjmů z celorepublikových povolenek Moravskému rybářskému svazu. Výsledná částka, která je následně bezezbytku „přerozdělena“ mezi územní svazy, v roce 2020 činila 130,5 milionů korun – tedy více než 93 procent,“ vysvětluje mluvčí Českého rybářského svazu Tomáš Kočica.

Důležitým bodem je, že finanční prostředky se rozdělují jak z celosvazových, tak celorepublikových povolenek: „Do výpočtu a rozdělení prostředků celosvazového rybolovu jsou zahrnuty finance z prodeje celorepublikových povolenek. Celorepubliková povolenka je prostý součet celosvazové povolenky ČRS a povolenky MRS zvýšená o režijní poplatek. Po vzájemném vyúčtování mezi ČRS a MRS vstupuje část příjmu, náležící ČRS, za prodej celorepublikových povolenek do celosvazové redistribuce stejně, jako by se jednalo o celosvazovou povolenku,“ nechal se slyšet Tomáš Kočica.

 

Tomáš Kočica vysvětluje: Jak se rozdělují peníze za celosvazové a celorepublikové povolenky?

Metodika redistribuce (přerozdělení) prostředků celosvazového rybolovu byla za rok 2020 vypočítávána poprvé podle nového modelu, který byl v roce 2019 schválen Republikovou radou (a který je zveřejněn na stránkách ČRS v sekci Pro členy – Legislativa). Mírně zjednodušeně je možné princip výpočtu popsat v následujících krocích:

Krok 1: Každému územnímu svazu je uhrazeno 80 % ceny jeho územní povolenky za každého jeho člena, který si zakoupil celosvazovou povolenku.

Úspěšný začátek sezóny: Extrémně sladké a voňavé nástrahy na kapry do studené vody!

Krok 2: Zbývající částka je přerozdělena na základě docházek (15 %) a úlovků (85 %), kterých člen dosáhl na revírech územního svazu, jehož není členem (do výpočtu se nezapočítávají docházky a úlovky na revírech vlastního územního svazu – k tomu slouží náhrada z bodu 1). V případě úlovků je zohledněna výše náhrady za 1 kg úlovku podle druhů ryb – zejména ve prospěch lososovitých a dravců (s cílem systematicky podpořit vysazování těchto druhů do revírů Svazu).

 

Počet rybářů rostl! Nových kolegů máme skoro 7000

I přesto, že rok 2020 postihla vážná koronavirová epidemie, tak si cestu k rybaření našlo bezmála 7000 lidí. „Celkový počet členů zvýšil o 6 886, přičemž zvýšení se týkalo všech věkových kategorií,“ uvedl Český rybářský svaz.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

7 KOMENTÁŘE

  1. To je síce hezké, že na tom vydělali takový balík peněz.
    Ale co už hezké není, je to, že povolneku dostane každéj co zaplatí, nikoho už pak nezajímá, že nezná zákony, nedodržuje pravidla, bere všechno co chytne atd,. Tohle se týká hlavně cizinců…ale to každéj už zná a stejně se s tím nic nedělá…

  2. Svatá pravda,… v únoru jsem potkal Ukrajince u vody a říká mi,.. ty candáti nějak neberou,.. když jsem mu řekl že jsou hájený tak se divil jak divizna

  3. Ahoj. Musím jen souhlasit, Poláci, Ukrajinci a dokonce Vietnamci. Samozřejmě nejsou všichni stejní, ale určitě většina jich si dělá u vody co chce. Mě osobně jeden cizinec řekl že od vody nechodí nikdy bez ryby. Kapr 40 cm vleze přesně do kyblíku od primalexu. Cejny,plotice karasy všech velikostí. Na mou otázku co s tím dělá, mi řekl. Co nesmím já z babkou, sežerou slepice, kočky a psi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -