DomůNovinkyDěkujeme! Vodohospodáři rybářům upraví průtok vody v řece, aby si užili pstruhové zahájení

Děkujeme! Vodohospodáři rybářům upraví průtok vody v řece, aby si užili pstruhové zahájení

- Reklama -

I takhle vypadají dobré vztahy mezi rybáři a vodohospodáři! Co tím myslíme? Aby si rybáři užili zahájení pstruhové sezóny na Ohři, tak vodohospodáři z Povodí Ohře sníží průtok v řece pod Nechranicemi. Upravený průtok bude trvat až do dalšího dne do večera, aby si rybáři mohli v klidu zachytat. Tento „dárek pro rybáře“ je výsledkem dobrých vztahů mezi Severočeským územní svazem a Povodím Ohře…

Zítra to vypukne! Milovníci „tečkovaných ryb“ z našich proudů konečně zahájí novou sezónu. Jenže! Ne všichni rybáři vyrazí na oblíbené lokality, protože na celé řadě z nich teče až moc vody. V některých oblastech taje sníh, jinde zase hodně prší. Přesto! Tohle nemusí trápit rybáře, kteří pojedou zahájit na řeku Ohři. Právě tady dojde k regulaci toku.

„Pro zatraktivnění zahájení pstruhové sezóny na Ohři pod údolní nádrží Nechranice, dojde ke snížení současného průtoku ve dnech od 16. 04. 2021 od 05:00 hod. do 17. 04. 2021 22:00 hod. na 24,0 m3/s. Poté se průtok zvýší na cca 33,0 – 36,0 m3/s (dle situace). Úprava podmínek je výsledkem dobré spolupráce s Povodím Ohře, s. p. a jeho dispečinkem,“ uvedl Severočeský územní svaz. Rybáři v nové pstruhové sezóně si tak na této krásné lokalitě užijí opravdu parádní chytání!

Některé rybáře by mohlo napadnout, že snižování průtoku v řece by mohlo ohrozit třeba tření ryb. Vedení Severočeských rybářů ale uklidňuje. „Při snížení průtoku ze současných cca 40 m3/s na 24 m3/s zůstane zcela dostatečný průtok. Obecně je Ohře pod ÚN ale poměrně specifická. Díky spodní výpusti z ÚN vytéká z přehrady celoročně opravdu chladná voda, i díky tomu v daném úseku velice prospívají lososovité ryby. ÚN Nechranice dodržuje platné manipulační plány, dokonce i v době tření bílé ryby na přehradě se snaží držet hladinu tak dlouho, jak jen to je možné k úspěšnému vytření. Povodí Ohře se snaží nám rybářům maximálně vyjít vstříc,“ vysvětluje Severočeský územní svaz.

 

Některé malé vodní elektrárny nedodržují pravidla

To ale neznamená, že české řeky netrápí žádné problémy. Naopak! Když se mluví o nedostatku vody v našich řekách, pak často padne řeč o malých vodních elektrárnách. Právě některá tahle zařízení leží rybářům dlouhodobě v žaludku, protože někteří provozovatelé nedodržují platná pravidla.

„Problém s pohybem vodní hladiny bývá naopak především u MVE na menších tocích, kde provozovatelé mnohdy nedodržují platné manipulační plány, včetně zůstatkového průtoku, tam škody hrozí velké. Je to vidět stále např. na Ploučnici, občas v některých úsecích neteče téměř žádná voda a bohužel pokuty pro viníky jsou nižší, než o kolik mohou přijít, pokud nedodají tolik a tolik energie do sítě. Bohužel úřady nesahají ke krajní možnosti odebrání nakládání s vodami. Pro ryby by bylo zajisté nejlepší mnohé MVE a jezy zcela zbourat, jak k tomu začala přistupovat řada států (např. Francie a možná poměrně překvapivě i Čína),“ poukazují severočeští rybáři.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Severočeský ÚS

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Žhavé akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Žhavé akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -