Domů Novinky Evropská unie chce omezit používání rybářských olůvek! Proč? Rybáři nechají ve vodě...

Evropská unie chce omezit používání rybářských olůvek! Proč? Rybáři nechají ve vodě až 6000 tun olova ročně

- Reklama -

Už je to zase tady! Evropská unie – respektive její speciální agentura ECHA – doporučuje regulovat používání rybářských olůvek. Na webu českého ministerstva průmyslu a obchodu se objevil text, který informuje o tom, že agentura ECHA doporučuje „zavedení dalších nezbytných opatření pro regulaci používání olova v rybářském olůvku“. Už v minulosti se objevily zprávy, že bruselští úředníci chtějí zpřísnit používání olova v rybářských zátěžích. A nyní to oficiálně doporučuje i zmíněná agentura. Je to začátek konce olova v rybářských zátěžích? Důvodem má být to, že rybáři po sobě ve vodách zanechají až 6000 tun olova…

Na webu Ministerstva obchodu a průmyslu se píše:

Agentura ECHA zveřejnila zprávu o přezkumu informací týkajících se používání olova ve střelných zbraních a munici mimo mokřady a také v rybářském olůvku. Ze zprávy vyplývá, že výše uvedené způsoby používání olova představují riziko pro životní prostředí a zdraví lidí.

Zpráva uvádí, že v důsledku lovu je v současné době v mokřadech v zemích EU ročně rozptýleno 5 000 tun olova. Z ostatních střeleckých aktivit, provozovaných mimo mokřady, se do životního prostředí ročně uvolní v zemích EU 14 000 tun olova, sportovní střelbou se do prostředí ročně dostává až 20 000 tun olova. Odhaduje se, že dalších 6 000 tun se ročně dostane do životního prostředí z rybářského vybavení.

Regulace by měla snížit úmrtnost ptactva v důsledku spolknutí broků a úmrtnost dravců, kteří požijí maso zvířat zasažených olověnými broky. Snížila by zdravotní rizika osob, které pravidelně konzumují zvěřinu zabitou olověným střelivem.

ECHA zjistila, že za olověné střelivo je k dispozici odpovídající náhrada z oceli, kterou lze použít ve většině loveckých zbraní a není výrazně dražší.  Náklady na změnu střeliva by byly pro jednotlivé lovce nízké.

Zpráva je odpovědí agentury ECHA na žádost Evropské komise o shromažďování informací o potenciálních rizicích použití olova pro lov v terénu mimo mokřady, terčovou střelbu mimo mokřady a pro plavidla a vybavení pro rybolov.

Redakce InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -