skingbranding-banner

Evropská unie zakáže od roku 2022 sportovní rybolov! „Jde o týrání zvířat!“ zní z Bruselu


Upozornění: Tento článek je aprílový vtip!!!

Naprosto šokující zpráva je ukryta v nové směrnici pro ochranu přírody, kterou před týdnem schválili poslanci Evropské parlamentu. Politikům ze „zelených stran“ z Německa a Nizozemí se podařilo protlačit zákaz sportovního rybolovu na území Evropské unie. Jednotlivé členské státy mají čas do roku 2022, aby ve svých zákonech tento zákaz „ukotvily“. Pokud zákaz nebude v některé členské zemi Evropské unie zaveden, hrozí danému státu velmi tvrdé sankce. České ministerstvo zemědělství už sdělilo, že zákaz bude platit od ledna 2022…

V nové směrnici se píše: „Sportovní rybolov je zakázán celoplošně na celém území Evropské unie. A to bez výjimky.“ Takto striktně nové pravidlo zní, takže nikdo nebude mít výjimku. Ani rybářské organizace, ani soukromí vlastníci soukromých vod. Zákaz bude platit na všech vodách!

„Jsme přesvědčeni, že i ryby mají svá práva, a proto se důrazně ohrazujeme proti tomu, jak se k nim rybáři chovají. Moderní sportovní rybolov nemá nic společného s šetrnou ochranou přírody, a proto jsme navrhli celoplošný zákaz sportovního rybolovu na území Evropské unie,“ řekl Johan Burg z německé strany Zelených. Právě Zelení z Německa a Nizozemí dokázali tento zákaz v nové směrnici protlačit – přesvědčili politiky i z jiných stran a společně zavedli nový zákaz. Pro zákaz se vyslovilo 279 poslanců, proti bylo 181.

 

Vysoké pokuty!

Rybáře, kteří budou zákaz ignorovat, čekají velice tvrdé pokuty. Rybář, který bude dopaden s rybářským vybavením, zaplatí pokutu 50 000 korun. Ještě mastnější postihy jsou pak připraveny pro provozovatele revírů. Pokud úřad pro ochranu přírody (v českém prostředí oddělení pro životní prostředí na městských úřadech) zjistí, že někdo provozuje revír pro sportovní rybolov (rybářská organizace nebo soukromý subjekt), dostane pokutu 2 000 000 a více korun.

Na úřady mohou být posílány podněty k prošetření od široké veřejnosti. A vzhledem k tomu, jaký vztah mají mezi sebou rybáři a ochránci přírody, dá se očekávat, že rybářská veřejnost bude pod neustálým dohledem…

 

Prohraná bitva, výsledek války jde ale zvrátit!!!

Současná situace je velice vážná. Samozřejmě, po tomto schválení se strhla obrovská vlna nevole. Například anglické, německé nebo francouzské rybářské organizace se začaly hlasitě ozývat. Přeci jenom, jde o miliony rybářů.

Situaci ale lze ještě zvrátit. Nyní půjde směrnice na stůl Rady Evropské unie. Právě ta může celý tento zákaz ještě zastavit. Ovšem vzhledem k vyjádření šéfa Rady EU, který se vyslovil pro zákaz sportovního rybolovu, nelze očekávat zastavení zákazu. Bohužel!

Ale! Šance je u jednotlivých členských států. Právě ty budou danou směrnici ještě upravovat před zavedením do svých zákonů. Takže například české ministerstvo zemědělství může ještě zákon připravit tak, aby zákaz formálně platil, ale teoreticky by mohlo vymyslet nějakou „kličku“ v zákoně.

„Může se stát, že sportovní rybolov sice zakážeme, ale samotné rybaření třeba nazveme těžbou ryb, na což se směrnice nevztahuje. Takže rybáři budou moci nadále rybařit. Tuto variantu musíme prodiskutovat s našimi právníky,“ řekl Stanislav Černý z ministerstva zemědělství.

 

Rybáři mohou ryby chovat, nesmí je ale chytat

Nový zákaz ale neznamená, že zanikne například Český rybářský svaz. To ne! Spolkový život, ale i funkčnost ČRS bude trvat i nadále. Český rybářský svaz například nadále bude moci „vyrábět“ rybí obsádku, kterou následně bude pouštět do svazových vod, aby v našich rybnících a řekách byly ryby.

Dá se ale očekávat, že počet členů v Českém rybářském svazu rapidně klesne. S tím ale Evropská unie počítá a chybějící finance do rybářských organizací „napumpuje“ s pomocí dotací. Právě dotace budou sloužit k tomu, aby rybářské organizace byly schopny produkovat rybí obsádky a v našich vodách tak budou žít ryby.

Samozřejmě, tento článek je absolutně vymyšlený, a jde o apríl! Takže ti rybáři, kteří chtěli roztrhat svou povolenku, mohou být v klidu. Celé je to vymyšlené! Užijte si aprílový den a přejeme vám šťastné vycházky k vodě nejen v dubnu…

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Rubrika: Novinky
Štítky: , , , ,

Nové články v rubrice

Kapraři zuří: Ochrana velkých kaprů na Pálavě nebude? Tisíce podpisů nemají žádnou váhu!

admin | přečteno: 3516x | 25.01.2021 | 2 komentáře

Skupina moravských kaprařů v loňském roce ohlásila to, že bude organizovat …

Šílenci! Autem chtěli přejet zamrzlou přehradu! Probořili se do vody

admin | přečteno: 610x | 25.01.2021 | Žádné komentáře

Slovensko „se baví“ nezodpovědným chováním mladíka, který svým vozidlem vjel …

VIDEO: Obrovský okoun versus malá štika! Zaútočí pruhovaný predátor na budoucí „královnu“?

admin | přečteno: 1401x | 22.01.2021 | Žádné komentáře

Okouni patří k velmi oblíbeným rybím druhům, na které má spadeno …

Komentáře

 • No kutva to jsem se lekl. Už jsem chtěl jet s tsnkem do Bruselu.

 • Na smrt som sa vyľakal.

 • Sice jde o apríl 🙂 ale u evropské unie je všechno možné.. Myslím že to zaskočilo hodně rybářů 😁

 • uz jsem chtel brat vidle 🙂

 • Ubrali ste mi 10 rokov zo zivota !!!!!

 • No tak to je hodne povedeny aprilovy vtipek 😀 musim priznat ze mi to teda opravdu zvedlo tlak protoze presne jak pise kolega, clovek by tomu nornalne veril protoze EU je schopna vseho 😀

 • Budete sa asi čudovať, ale s myšlienkou, že športový rybolov na hačiky je potrebné prehodnotiť prišiel už v roku 1994 John Webster. Zdroj Animal Welfare. A cool Eye Towards Eden. V Češtine vyšlo asi v roku 1999, pod názvom Welfare. Životní pohoda zviřat aneb střízlivé kázání o ráji.
  Takže sa kľudne v budúcnosti môže stať, bohužiaľ.

 • Málem si byl synem smrti

 • Ku…. Cokolvek. Ale toto ne to neni prvy april ma skoro jeblo…ale uz sa smejem hahahahha

 • To tu je samej Slovak?

 • Jak všichni víme,tak v Bruselu není žádný problém podobný nesmysl schválit.Což mě přivedlo k tomu,že článek se zakládá na pravdě.Nejdřív se o mě pokoušely mdloby,jako vždy, když si přečtu,co za nesmysl v Bruselu zase schválili,ale teď už se jen směju,jak jsem skočil na špek.Velmi povedený článek! 😀😀😀

 • Škoda, na Mušově mohl být konečně pořádek a klid.

 • Datum zveřejnění 1.4. lecos napovídá

 • Každá zvěř na světě se musí korigovat a proto by se mnělo začít lovit i v Bruselu

 • Ale bylo by to krasny . Obeseni uchylni kaprari . Era masare .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.