DomůNovinkyEXKLUZIVNĚ: Karas obecný bude na seznamu chráněných druhů. Hrozí mu totiž úplné...

EXKLUZIVNĚ: Karas obecný bude na seznamu chráněných druhů. Hrozí mu totiž úplné vyhubení

- Reklama -

Ministerstvo životního prostředí přidá na seznam chráněných druhů karase obecného. Karas obecný se v minulosti na našem území hojně vyskytoval, jenže dneska je realita úplně jiná. Tento rybí druh obývá poslední lokality a hrozí mu úplné vyhubení. Za úbytkem našeho původního karase stojí především masivní rozšíření karase stříbřitého.

Ministerstvo životního prostředí počítá s přidáním karase obecného na seznam chráněných druhů. Další rybou na tomto seznamu by pak měl být ještě losos obecný. Ministerstvo ale nehodlá pouze přidávat ohrožené rybí druhy na seznam chráněných druhů, chce i z něho některé ryby vyškrtnout. Například ze seznamu chráněných druhů možná zmizí mník jednovousý nebo jelec jesen. Podle ministerstva tyto rybí druhy rybáři stabilizovali, a proto jejich setrvání na seznamu chráněných druhů již není potřebné.

Tip: Brutální slevy na rybářské pruty! A s navijákem ZDARMA! Poslední kusy na skladě!

Vraťme se ale ke karasovi. Je skoro až neuvěřitelné, že tato ryba ještě nedávno hojně obývala naše vody, a dnes je již velkou vzácností. Za tímto stavem zřejmě stojí masivní rozšíření karase stříbřitého, který karase obecného jednoduše vytlačil, a následně nahradil. Dnes se tak začínají mapovat lokality, kde ještě karas obecný žije. A dokonce se uvažuje i o záchranném programu, který by pomohl karasům obecným se vrátit hojněji do naší přírody. Otázkou je, jestli už není pozdě…

 

Karas obecný: Ryba se srdcem bojovníka

karas-obecny-detailKaras obecný je opravdu obdivuhodným rybím druhem. A to zejména pro jeho obrovskou odolnost. Karas obecný dokáže přežít i na těch lokalitách, kde by jiné ryby měly velké problémy. Proto je karas obecný taky mnohdy posledním rybím druhem, který na život náročné vody ještě obývá. To, proč tomu tak je, tkví právě v odolnosti této ryby. Karas obecný umí obdivuhodně šetřit energií. Například jeho velké a zakulacené ploutve karasovi umožňují se velice úsporně pohybovat vodním prostředím.

Tip: Brutální slevy na rybářské pruty! A s navijákem ZDARMA! Poslední kusy na skladě!

Karasovi obecnému nevadí nízký stav kyslíku ve vodě ani vysoká teplota vody. Velice dobře snáší i pobyt v zakalených vodách nebo ve vodách, kde silně tlí jiné organismy. Karas dokonce dokáže přežít i na pořádně zamrzlých vodách, kde je jen minimum kyslíku. Karas obecný je opravdu fascinujícím rybím druhem, a proto by byla obrovská škoda, kdybychom jej nenávratně ztratili.

Poznámka redakce: Znáte nějaké lokality, kde se karas obecný ještě vyskytuje? Svěřte se do diskuze pod článkem a přispějte k záchraně tohoto rybího druhu. Děkujeme!

Redakce InRybar.cz

Foto: Martin Chytrý

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

8 KOMENTÁŘE

 1. Karas Obecný se vyskytuje i na Vltavě pod Prahou od jezu v Praze-Troji až k jezu dole v Roztokách. Mám tam chyceny 3 krásné kousky cca 30 cm a obrovské množství Karase Stříbřitého 🙂

  Petrův zdar

 2. Dobrý den.
  Vím že na karasy jsem chodil do jednoho zatopeného lomu u Brandýsa nad Labem.
  Přesné místo tu věřejně nenapíšu.
  Chytali jsme tam karasy všech velikostí, ale největší měl tak 25 cm a myslím že tam větší ani nebudou díky velikosti lomu cca. 30X30 metrů. Bylo jich tam vždy hodně, kolikrát se nám i stalo, že jsme ani čeřínek nezvedli z vody jak byl plný rybiček. Dal se tam hojně i lín, ale toho jsem tam nikdy většího neviděl, maximálně 10 cm a i nějaká ta plotička tam je.
  na toto místo se jezdilo hodně pro nástražní rybky a nebyla ani vzácnost, když se vytáhl i rak.

  • Skvělá zpráva, místo určitě nezveřejňujte…

   Chodil jste tam v minulosti, anebo to jsou „čerstvé“ informace?

   Díky za koment!

 3. V lońském roce ve spolupráci s dobrovolníky z ČR a fakultou ČZU spolek Zachrańme lipana a pstruha potočního zs. nechal geneticky prověřit 4 populace KO a připravil program pro jejich další rozmnožení.Pro nás zařazení KO na seznam chráněných druhů bude znamenat především překážku v obnovení populací pro obrovský nárůst povolení, které bude potřeba získat pro jeho chov a vysazování. Petrův Zdar

  • Dobrý den,

   díky za koment. Tenhle směr nás v redakci vůbec nenapadl. Máte pravdu, že zařazení karase způsobí značné komplikace.

   Velice přínosný poznatek.

   Díky za něj…

   V. K.

 4. Naštěstí už rybáři ve spolupráci s odborníky na zachraně KO pracují, a jak píše pan Knap tímto krokem se všechno jenom zkomplikuje. Stránky věnované karasu obecnému se postupně dopňují a do jara budou kompletní. A karas obecný je jedna z nejpěknějších našich ryb a ne že ne 🙂
  https://www.youtube.com/watch?v=FGC2DpxaNiw
  nebo https://www.youtube.com/watch?v=a0N7umeD57I
  Smutné je, že 99% rybářů karasa obecného nepozná…….

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -