Domů Novinky Geneticky upravený losos míří do běžných obchodů! Ryba roste dvakrát rychleji

Geneticky upravený losos míří do běžných obchodů! Ryba roste dvakrát rychleji

- Reklama -

Je to tady! To, o čem se dlouhá léta jen mluvilo, se stává skutečností. Do běžných obchodů s potravinami míří geneticky upravení lososi, kteří mají změněnou DNA. Díky tomu jsou chovatelé schopni produkovat dospělé ryby dvakrát rychleji. Úřady potvrdily, že geneticky upravení lososi nejsou zdraví škodliví, a proto mohou putovat na pulty v obchodech s potravinami. Tyto ryby se na trh dostanou už za rok…

O geneticky upravených potravinách se vedou dlouhé spory. Teď ale americké úřady posvětily prodej prvního, geneticky upraveného zvířete. „Úřad pro kontrolu potravin a léčiv přezkoumal data. Závěry zní, že mezi tímto lososem a lososem atlantským neexistuje žádný rozdíl v bezpečnosti nebo výživové hodnotě,“ řekl Greg Jaffe z Centra pro vědu ve veřejném zájmu.

Přesto, podobné postupy mají pořád dostatek kritiků. Ti se například obávají toho, že úpravy DNA mohou smazat jasné rozdíly mezi tím, co je a co není považováno za geneticky upravené potraviny. A hlavně! Kritici se nejvíce bojí toho, aby neunikly geneticky upravené ryby do volné přírody!

 

Jak vypadá chov geneticky upravených lososů?  

Firma, která geneticky upravené lososy chová, působí na rozlehlém komplexu v Indianě. Lososi atlantští mají DNA jiných druhů ryb. Vše funguje tak, že díky této genetické úpravě rostou lososi dvakrát rychleji. „Lososi díky tomu mohou růst po cel rok. V zimě, na podzim a stejně tak na jaře i v létě. To znamená, že místo tří let trvá vývoj dospělého jedince pouze 18 měsíců,“ vysvětluje David Willer z Univerzity Cambridge.

„V době, kdy ryby bývají běžně přemístěny do mořských klecí, my pokračujeme s chovem v tancích se systémem, který čistí a cirkuluje vodu,“ říká manažer firmy AquaBounty Pete Bowyer. „Disponujeme mechanickou a biologickou filtrací a pracujeme také s plyny. Z vody odstraňujeme oxid uhličitý a přidáváme kyslík,“ doplňuje.

Chov geneticky upravených lososů nabízí hned několik výhod. Tak například, chov těchto ryb je ekonomicky méně náročný, protože ryby spotřebují méně krmiva. Další výhodou pak je, že chov je prostě rychlejší. Až ryby dosáhnou váhy 4,5 kilogramů, pak putují na pulty obchodů. A úmrtnost? Firma chovající lososy udává, že z 90 000 jiker přežije a vyroste 80% lososů.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -