Domů Novinky Nová pravidla pro rybáře: Povinné osvětlení lovného místa a minimální délka nástražní...

Nová pravidla pro rybáře: Povinné osvětlení lovného místa a minimální délka nástražní rybičky

- Reklama -

Revoluce! Jinak se to nazvat nedá! Obměněné vedení Severomoravského územního svazu, které prošlo skutečně radikální obměnou, pracuje na plné obrátky. Zatím nejviditelnější změnou je úprava Bližších podmínek výkonu rybářské práva pro tento územní svaz. Vedení severomoravských a slezských rybářů odsouhlasilo například minimální délku nástražní rybičky nebo zvýšení lovných mír některých rybích druhů. Navíc, územní svaz přichází také s novinkou povinného osvětlení lovného místa na všech mimopstruhových i pstruhových revírech!

O schválených změnách informoval hospodář Severomoravského územního svazu Jan Hloušek ve zpravodaji (červnové vydání 2019) tohoto územního svazu. V něm hospodář říká:

Nejprve popíšu změny v mimopstruhových revírech. Na těch od roku 2020 došlo k rozšíření spektra druhů v uvedených druzích ryb, které spadají do limitu 2 ks denně, 10 ks měsíčně, resp. 40 ks ročně – ponovu se bude jednat o druhy kapr, štika, candát, amur, bolen, sumec, lín a parma nebo jejich kombinace.

Zároveň dojde ke změnám u nejmenších lovných mír štiky obecné (60 cm), candáta obecného (50 cm) a na pstruhových revírech u lipana podhorního (35 cm).

Ruku v ruce se zvýšenou mírou štiky a candáta se při lovu na nástražní rybku smí použít pouze celá nástražní rybka, jejíž délka je minimálně 15 cm. Minimální délka všech druhů ryb, kromě těch, které mají podle vyhlášky č. 197/2004 Sb. určenu vyšší, se stanovuje na 15 cm. Toto ustanovení platí i pro přechovávané nástražní rybky.

U mír ještě zůstaneme – od příštího roku bude na všech revírech našeho územního svazu platit K70, tedy horní míra kapra 70 cm. V praxi to bude znamenat, že kapr o délce 70 cm a více se musí bez prodlení a s maximální šetrností vrátit zpět do rybářského revíru, ve kterém byl uloven.

V pstruhových revírech bude roční úlovek lososovitých ryb, lipana, kapra, amura, lína a parmy omezen na 80 kusů na roční povolenku. V tomto množství může být pouze 40 kusů uvedených druhů ryb (pstruh obecný, lipan podhorní, kapr obecný, amur bílý, lín obecný a parma nebo jejich kombinace).

Mimoto, na všech revírech P i MP bude při lovu po setmění (což bude definováno jako 1 hodinu po západu slunce), povinné osvětlení místa lovu. K tomuto lze použít výhradně elektrické světlo.

Dále na všech revírech platí zákaz provádění jakýchkoliv úprav břehů a zásahů do pobřežních porostů. A jako poslední bych ještě uvedl, že v příštím roce se ruší revíry s omezenou docházkou, s výjimkou revírů ve vlastnictví místních organizací.

Zpravodaj (červnové vydání) Severomoravského územního svazu si můžete stáhnout ZDE

 

Změny v Jihočeském územním svazu

Před několika dny jsme také informovali o změnách, které proběhly v pravidlech Jihočeského územního svazu. Tam se rybáři rovněž rozhodli zvýšit míru štiky nebo stanovit nejmenší povolenou míru nástražní rybičky.

Dne 11. 6. 2019 proběhla ve Vodňanech územní konference Jihočeského územního svazu ČRS. Konference se zúčastnilo 58 delegátů z místních organizací, 12 členů územního výboru a 5 členů územní dozorčí komise. Pozvání přijali též dva hosté – pan Dušan Hýbner, předseda Středočeského územního svazu ČRS a profesor Jan Kubečka, ředitel Hydrobiologické ústavu Biologického centra Akademie věd ČR.

Účastníci si vyslechli zprávu o činnosti za uplynulý rok, zprávu územní dozorčí komise, zprávu o činnosti sportovních odborů, zprávu o čerpání rozvojového fondu a přednášku prof. Kubečky o stavu rybí obsádky na ÚN Lipno.

Dále konference schválila:

 • nový ceník územních povolenek pro rok 2020
 • založení Fondu dětí a mládeže
 • založení Fondu na ochranu členů vykonávajících funkci rybářské stráže
 • zvýšila míru štiky na 60 cm na všech revírech JčÚS
 • omezila úlovek okouna na 5 ks denně
 • zavedla míru nástražní rybičky 15 cm na ÚN Hněvkovice a ÚN Kořensko
 • definovala nově zákaz lovu na srkačku
 • schválila změnu Statutu SRH
 • vložení pstruhových revíru do celosvazového rybolovu
 • a jednomyslně schválila zcela nové, revoluční a přehledné znění rybářského řádu

Děkuji všem účastníkům za jejich trpělivost, věcnou diskusi a jasný postoj k řešeným problémům. Jsem velice rád, že náš Jihočeský územní svaz ČRS za poslední rok výrazným způsobem vykročil k modernizaci našeho spolku.

 

Kdo bude další? Situaci sledujeme!

Je možné, že k Severomoravskému a Jihočeskému územnímu svazu se přidají i další. Zatím ale nejsou veřejně dostupné informace, které by to potvrdily. Každopádně, situaci budeme velice podrobně sledovat a v případě změn vás budeme informovat. Sledujte InRybar.cz!

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

33 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, podle mě, to co se děje ve svazích s těmi novými pravidly dost velká buzerace, tohle všechno patří na soukromé vody a ne na vody, kde by se mělo chytat pro zábavu a pro to, aby sme si mohli něco chytit dom, zase kšeft pro obchody, měli byste se zamyslet a věnovat se raději věcem, co jsou pro nás rybáře podstatné a pro vás jako svaz bezpředmětné, třeba jako pytláci a důchodci ( v jedné osobě ), neplatí brigády, mají úlevy a kradou ryby nejvíce, protože u vody sedí pořád a ryby nepíší, byl jsem několikrát svědkem, že starší dědek chytil rybu, dal ji do vezírku aniž by ji měřil, zbalil věci a jel pryč, za chvíli byl zase u vody, tohle se neřeší ale pro normální lidi co se dostanou jednou za čas k vodě, máte omezení 10 ušlechtilých ryb měsíčně, tak se proberte a udělejte jeden metr pro všechny a ne že důchodci mohou všechno a pracující jsou omezeni, tady vymýšlíte nějaké osvětlení, koho to zajímá, nebo nástražní rybky, chci vidět kolik se komu podaří nachytat plotiček 15 cm, tady unás na rybníku takové nejsou, o karasech ani nemluvím, leda, že bych chytal kapry co tady dávají 30cm a stříhal fousky, pokud takové ryby nebudou ve všech revírech, tak jak si můžete dát takové podmínky, zase tohle vymyslel blbeček od počítače a neví co se dává do svazových vod. Podle mě, to chcete rybářům dost znepříjemnit a hrát si na soukromou vodu, co tak přes léto chytání nonstop, když už ty světla chcete po nás, to bych pak v tom viděl smysl, prostej rybář pujde k vodě na desetkrát než tam za chvíli všechno odnosí, protože je dost zákazu k vodě autem, ale blbeček se svazu, si tam klidně zajede, protože má kartičku vjezdu. Začněte dělat něco pro rybáře a nevymýšlejte hovadiny

  • Josefe, jste normální (promiňte mi ten výraz, ale pouze požívám výrazy jako vy), jenom kecáte a do příspěvku dáváte nějaké odposlouchané věty. Ptám se – proč jste toho “ dědka „nenapomenul, nebo neudělal jiné opatření? Tedy pokud jste to opravdu viděl. To ne, po straně kecat, to umí každý a je vidět, že to není cizí ani pro vás.
   K těm novým, stále se měnícím pravidlům, tak to je kapitola sama pro sebe. Rybářský řád by měl být stručný, srozumitelný pro každého rybáře se základním vzděláním a ne abych si musel najmout nějakého právníka, nebo jít studovat VŠ.
   No a na závěr, je pravdou, že za všechno můžou lidi!

 2. A co žížaly červy a kuličky na kapry nebudou mít míru? Na všech místech sedí trotli a neřeší co by se těšit mělo…a co voblery ty mít míru nebudou? A co chlapi co chci k vodě? Jak budou mít malej ocas tak zákaz vstupu?😉 Petrův zdar a rybářům pevné nervy….co by tak svaz dělal kdyby si nikdo nevzal povolenku

   • Chlapečku tak ty asi nevíš, tak prosím raději nepiš. Jsi k smíchu, a souhlasím s tím že na svazu se vymyslí jen komplikace. Nejhorší je že když se na rybách ptám porybných tak sami nevědí, a každý mi řekne něco jiného…

 3. Zákaz zásahů do pobřežních porostů? To jako funkcionáři svazu budou chodit sekat trávu a udržovat léta používaná lovná místa ve stavu, aby se na nich dalo lovit? Nastavení horního limitu lovné míry pochopit jde, jsou to chovné kusy, ale zvýšení minimální lovné míry je dobré k čemu?

 4. Skončil jsem a nelituji toho ! poslouchat neustále urážky od rybářů — CHYŤ a PUSŤ — že my důchodci jsme nenažraní a všechno jim sežereme a oni nemají co chytat , nebo chování některých strážců absolutně pod hranou s urážením a vyhrožováním že seberou papíry za kdejakou blbost , další jsou zaváděné novinky jako upravení lovné míry kapra a štiky — ryb typicky z našich krajů — to mě přivedlo k tomu že jsem skončil !!! Ono je toho více co jsem absolutně nesnesl ale , nějak jsem se s tím vypořádal !!! Takže , nyní jen vzpomínám na krásné chvíle strávené u vody s mou ženou , která mě vždy doprovázela ! Dnes už Bohužel nebude na co vzpomínat , jelikož nové a nové příkazy a zákazy jsou horší jak za komunistické totality !!! Myslím si že rybář by nemšl být tolik omezován , jelikož i on je při lovu , součástí přírody — podotýkám —slušný rybář a takových je nás mnoho !!!!!

  • Milý Josefe,jsem skoro v Tvém věku,víc ryb pouštím než si odnesu. Já jim dám ještě rok šanci-pak uvidím. Máš pravdu,Tvé vzpomínky když jsi s manželkou byl u vody-ty Ti nikdo nikdy nevezme. Je těch omezení čím dál víc-např. bivak-ten si rozložíš-nic nikde nelámeš-to se jim nelíbí-asi chtějí aby jsme tam stáli v dešti nebo na prudkém slunci. Měj se hezky a vzpomínej jen na krásné chvíle-NÁS PŘECE NEPORAZÍ NĚJAKÝ ÚŘEDNÍ PASKVIL. Bobika.

 5. Zmeny chapu doufam ze to stihnou do konce roku a ne v prubehu at je to v doplnku a neni zase chaos jen mi vadi zruseni reviru s omezenou dochaskou sou to male vody a po najezdu rybaru budou prazdne tady to je asi krok vedle petru zdar😀

 6. No silně uvažuji, že po 30 letech se na svazove vody vykaslu a koupim si povolenku na soukr, rybnik. Vyjde me to skoro stejne a mam sanci chytit si rybu. A bez buzerace .

 7. Odpovídám panu Josefovi jsem taky duchodce a rybu si vezmu a neporušuju rybářský řád nejhorší jsou tlučhubové plno kecu a nejvíc toho odnesou že Pane josefe taky budete jednou v duchodě a budou si na Vás ukazovat přeji hezký ulovky.

  • Dobrý den, nejsou všeci důchodci stejní, ale tady kolem co poslední dobou vidím, jsou to převážně oni, co si berou ročně až tři povolenky, protože už mají překročen limit 40 kapru ročně. co stím dělají, to není možné s rodinou sníst, já jsem rád, když si za rok vemu cca 5-10 kaprů, protože to máme rádi, ale když vidím, jak to berou a nepíší a k tomu koupí ještě dvě nebo tři povolenky, tak to není normální, pak to v hospodě mění za pivo a tak. Takovým bych už povolenku neprodal a dal bych jim nucené práce kolem vody, svazy na to serou a všude je to zarostlé a neudržované. Tímto se nikdo nezabývá ale voloviny vymýšlej, sere mě to, rybář a chci jim nadále bejt, ale pokud to povedou takoví debilové, bude to stát rok od roku za hovno

 8. devadesát procent navržených úprav je mi bytostně proti srsti. Jediný snad s čím bych byl ochoten souhlasit je minimální míra rybyčky nástražní. Lipana at si funkcionáři nacpou do prdele(nechytil jsem již několik roků ani malého, natož mírového).
  Povolenku si vezmu a ryby nebudu zapisovat žádné. 10 línů za měsíc a už si nesmím vzít candáta nebo štiku či kapra? Jako i parmu na limit? když dali ostroretky 5 denně letos.
  To rozříření seznamu speciálních ryb bez zvednutí limitu měsíčního a ročního, kdo to jako bude kontrolovat?
  tak možná myšlenka za tím asi nějaká byla, ale souhlas členů se změnami asi oni nepotřebují (mě se na tyto změny nikdo neptal na můj názor) i ve volbách se rozhoduje podle počtu hlasů.
  A chyt a pust useky at si taky nacpou do zadnic, v zákoně žádný takový termín není( jen oblasti se úplným zákazem rybolovu-chráněné rybí oblasti), řidmě se u vody zákonem o rybářství a ne snůškou těchdle buzerací od rylísácích prasátek co si ze svazových vod chtějí mít soukromé revíry.
  Sorry za neslušné výrazy, ale tohle bez ptaní se členů opravdu přehnaly.
  Nebudu se tím řídit, basta.

 9. Je vydět že ve vedení svazu jsou fakt jen kreténi.A jedině o co jim jde, je aby rybáři platili a oni vymýšleli doslova kraviny.Tak že se tím v žádném případě řídit nebudu/dem.A ty vaše debilní výmysli povedou jen k většímu pytláctvý.Tak že VYKUŘTE.

 10. Tak pánové, letos končím!!!Jenom zdražujete a vymýšlíte hovadiny.Pěkný kapr se dá chytit max 2 měsíce po zahájení a pak abych je natahoval ,aby měl vůbec 40 cm za co teda platím,kam jdou ty milióny peněz.Od příštího roku si občas vyjedu na soukromák ,užiju si pěkný víkend ,postavím si stan ,budu grilovat,večer nebudu osvětlenéj,budu chytat nonstop,a hlavně uvidím pořádnou rybu.O demě už neuvidíte ani korunu nazdar.

 11. Zdravím chci se zeptat ? Stou nástražní rybkou že má bejt 15cm neni to náhodou diskriminace nás nevlačkařu ruku na srdce ale kolik se vám povede nachytat třeba perlinkou nad 15cm nebo jakých koliv rybek já chodim na dravce třeba na večer a stacilo chytnout rybku jakoukoliv a tet mám sedět třeba celej den u vody abych chytil 15ti cm rybku a co okouny ty už si asi nezachytam nazivou tady by bylo třeba se ještě zamyslet i nad jiníma věcama než jen vše omezovat třeba to proč jako rybář nemuzu dojet vozem na lovné místo když tam je spevnena komunikace všude samé zákazy vjezdu proč tam není naky dodatek už dávno ta rybařina není o dvou prutech stoličce a batůžku všeho přibíva a to nemyslím jen výbava ale i roky a dostat se na lovné místo se vším vybavením je problem takže na závěr ta omezení: rozšíření ušlechtilých ryb beru i tu k70 to osvětlení to je další věc do výbavy za co budou potrybní buzerovat ale stou nástražní rybkou nesouhlasím to je jen proto aby vlačkař měl ještě věči šanci něco chytit

 12. No rybička 15 cm asi už většinou nebude mít na našich vodách soupeře. Dravců je na našich vodách jako šafránu. Možná výjimečně si takovouto rybku vezme sumec. Štiky na některých vodách už ani nejsou nebo nestačí dorůst a to samé z candatem.

 13. Chlapi na svaz a tu bandu vyhazet z oken . K70 – mensina kapraru ch a p diktuje vetsine . Zvyseni miry candata a stiky , stejne jako osvetleni pri lovu mi nevadi . Lina stacilo omezit na 3 ks za den , ale dat ho do vybranych druhu ryb je debilita . Nastrazni rybka min 15 cm je ta nejvetsi picovina . Na stiku jeste relativne ok , ale co candat , uhor , okoun ? Uhori neco pres 60 cm co ted lovim mi na 15 cm rybku nezaberou . A hlavne , bezne nachytam rybky 8 – 12 cm , sem tam vic , napr 17 cm a vic . Zkratit ji nemuzu , co mi zabere na 17 plotici ? Uhor 80 + , candat 60 + ? Na Tovacove to udelali chytre , 1 – 3 trojhacky – rybka min 15 , 1hacek – rybka bez omezeni . Vedeni svazu by se melo stydet , urcite skupine rybaru prakticky znemoznili lov jejich oblibenych ryb . Ano zacina to byt jak za komousu . Nemit rybareni tak rad tak koncim . A presne na tohle tihle idioti spolehaji .

 14. Je to silně necitlivý zásah do rybářských práv. Proč mají být slušní rybáři bití za ty, co nic nerespektují? Proč nemáte dostatek řádně proškolených porybných, kteří budou zákon vymáhat? Hledáte cesty, jak si nacpat kapsy a neutrácet vybrané peníze od rybářů? Mimochodem povolenky stále zdražují a možnosti jak lovit omezují. Zvolili jste to nejjednodušší ale zároveň to nejpodlejší řešení. STYĎTE SE !!!!

  • Musim reagovat na pana josefa ohledne duchodcu.Mam chatu na nechranicich a je taby plno duchodcu rybar,kteri uklizi misto po jinych a mame nepsanou miru kapra 50-70 cm vse ostatni jde zpet.Jezdi sem z jinych kraju a rabuji treba jihocesi moravane atd.A ze pan josef videl jednoho duchodce a hodnoti vsechny to bych si vyprosil“rybari“.

 15. Vše je o tom aby rybář držel hubu a platil někdo tady píše že je to jako za komunistů chytal jsem od roku1973 takže. to snad mohu posoudit tuklhle buzerovani rybáři nikdy nebyli a když nedělali bordel mohli zažít nezapomenutelné chvíle u vody včetně i přespání u vody když neudělali nepořádek dnes se vymyslí jak to rybáři znechutit donutit ho aby si domů nic neodnesl a aby za to platil čím dál tím víc všechny ty jejich vyhlášky směřují k tomu aby legální cestou si člověk nic neodnesl.Nevim že se diví že je tolika pytláků jsou to lidé kteří už toho mají dost ale do přírody ale vodě chodí rádi tak to rysknou

 16. Chytráci od stolu udělejte něco s predátory jako je vydra kormorán morčák volavka a taky něco pro rybáře ale něco k dobru a ne bič posilte v boji proti pytlákům jaká míra nastražních 🙂 který trouba to navrhl 🙂 na co světlo 🙂 já nechci světlo na rybách tak to se vám nepovedlo a to vůbec

 17. Proč kontrolovat dodržování platného ryb. řádu všemi, když můžeme donekonečna vymýšlet další omezení pro pár rybářů, kteří je budou dodržovat. Je jen velmi málo revírů cca 10%, kde se dá celkem pravidelně potkat s kontrolou. Naopak je 90% revírů, kde jsem 2-3 roky kontrolu nepotkal. Okou má míru-v pořádku aspoň nekončí na háčku jako nástraha / když ho chceme chránit , tak by se na něj nemělo chytat vůbec / . Rybička nástražní od 15 cm ???. Kde se dají běžně chytat takové rybky ? a co se pak na ně chytí ? Né každý je zastáncem přívlače a né každému to třeba zdraví dovolí. Omezení na kusy za rok, – dobrá , proč ale na týdny měsíce ????. Když bude někdo 9-10měsíců nemocen, tak už má pak smůlu ??? , ale povolenku snad zaplatil ??? Možná by se mohlo doplnit, že pracující rybáři mohou chytat jen o víkandech a stát. svátcích a důchdci jen v pracovní dny . Nebo taky zavést doplacení ulovených ryb na konci roku podle druhu a ceny v Makru ? Vymyslet různé ….. není problém, problém je to kontrolovat a dodržovat. A čím větší ….se vymyslí, tím hůř se dodržuje, tak už se KONEČNĚ VZPAMATUJTE !!!!!!

 18. Kdy už odpovědným osobám dojde, že chránit ryby nepomůže vymýšlet nové nesmyslné omezení, ale postačí důsledná kontrola léta zaběhlých pravidel. Z novinek se dá obhájit hájení okouna , popřípadě omezení kusů za rok, zdůrazňuji za rok, né týden a měsíc. Nápad z rybičkou nad 15 cm se už zdá opravdu z jiné planety. Je čas se vzpamatovat a začít MYSLET , MYSLET NÉ VYMÝŠLET KRAVINY !

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -