DomůNovinkyHájení ryb na Orlíku? V přehradě bude málo vody! Povodí Vltavy chystá rekonstrukce

Hájení ryb na Orlíku? V přehradě bude málo vody! Povodí Vltavy chystá rekonstrukce

- Reklama -

Na webu Českého rybářského svazu se objevily informace o tom, že by hladina přehrady Orlík měla v následujících letech značně kolísat. Důvodem je hned několik stavebních úprav na Orlíku, které chystá Povodí Vltavy. Vodohospodáři vydali termíny, kdy hodlají s vodní hladinou manipulovat. Jenže! Hodně bude záležet na aktuálních podmínkách, takže dané termíny se mohou v reálu měnit. Každopádně, rybáři by se měli připravit na to, že v následujících letech bude hladina Orlíku pod normálem. A pokud bude hladina značně pokleslá, budou hájeny nátokové části nádrže.

Na webu Českého rybářského svazu se píše:

Státní podnik Povodí Vltavy prezentoval během konference na Trhovkách 14. listopadu 2018 plán investičních akcí na ÚN Orlík v létech 2019 až 2025. Tyto akce zahrnují například manipulace s vodní hladinou, které ovlivní výkon rybářského práva, respektive dostupnost nádrže pro rybáře. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli předat našim rybářům ucelené informace o této problematice.

Jedná se o 3 samostatné investiční akce:

  • modernizace lodního výtahu
  • budování nového bezpečnostního přelivu
  • prohrábky pod ÚN Kořensko

Modernizace lodního výtahu si vyžádá snížení hladiny ÚN Orlík v období listopad 2019 až březen 2020 na kótu 339 m. n. m.

Budování nového bezpečnostního přelivu v pravém zavázání hráze ÚN Orlík si vyžádá v období srpen 2020 až březen 2021 opětovné snížení hladiny na kótu 339 m. n. m. V následné etapě (duben 2021 až listopad 2021) bude hladina udržována na kótě 349 m. n. m.

Prohrábky pod ÚN Kořensko budou probíhat v období říjen 2019 až duben 2020, případně říjen 2020 až duben 2021. Plánuje se odtěžení 28 tisíc m3 substrátu dna, prohrábka se bude týkat úseku 1862 m pod ÚN Kořensko.

Investiční akce si navíc v období březen 2022 až květen 2024 vyžádají přerušení automobilové dopravy přes hráz ÚN Orlík.

Uvedené termíny jsou termíny plánované, mohou doznat dílčích změn v závislosti na přírodních podmínkách (povodně, sucho) a průběhu výběrového řízení.

V případě velkého poklesu hladiny v nádrži dojde k dočasnému hájení nátokových částí nádrže z důvodu ochrany rybí obsádky – vše bude uživatelem upřesněno na webových stránkách a na místě vyznačeno cedulemi.

Mapa plánovaného kolísání vody v nádrži Orlík v souvislosti s investičními akcemi v létech 2019 – 2025:

Zdroj: rybsvaz.cz

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Wikimedia Commons

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -