Domů Novinky HISTORICKÝ MOMENT: Rybáři zveřejnili kompletní seznam rybích násad! Jak se nasazuje do...

HISTORICKÝ MOMENT: Rybáři zveřejnili kompletní seznam rybích násad! Jak se nasazuje do svazovek?

- Reklama -

Jihočeský územní svaz přistoupil k historickému kroku. Vedení jihočeských rybářů se rozhodlo, že zveřejní kompletní přehled rybích násad do svazových vod – jak mimopstruhových, tak pstruhových. Ano, rybí násady dlouhodobě zveřejňují i jiné územní svazy, ovšem jihočeský seznam je unikátní v tom, že rybáři mají kompletní informace ze všech místních organizací. Takže každý se může podívat, kolik rybí násady do svazových revírů jednotlivá místní organizace nasadila. Za tohle obrovský palec nahoru!

Na webu Jihočeského územního svazu se píše:   

V uplynulých měsících jsem musel čelit kritice jak ze strany rybářů, tak ze strany oponentů, proč nezveřejňujeme, respektive proč bychom neměli zveřejňovat zarybnění na našich revírech. Pominu skutečnost, že některé jiné územní svazy už toto delší dobu dělají, a pominu i strach některých funkcionářů a rybářů, že pokud zveřejníme zarybnění, dojde k rychlému vychytání rybí obsádky.

Osobně se domnívám, že rybáři i naše veřejnost má právo z mnoha důvodů tyto informace dostávat. Ostatně nejedná se o žádné tajné informace, neboť jsou dostupné jak u místních organizací ČRS, tak na pověřených obcí a i na krajských úřadech. Touto cestou tak chceme ulehčit každému, kdo má zájem, se k těmto údajům dostat. Jsem přesvědčen, že přístup k informacím je jedno ze základních práv našich členů a veřejnosti.

Přehled rybích násad do jihočeských mimosptruhových revírů ZDE

Přehled rybích násad do jihočeských pstruhových revírů ZDE

 

Zveřejňovat nebo nezveřejňovat rybí násady?

Už dlouhá léta se vede diskuze, zdali by rybáři měli nebo neměli zveřejňovat rybí násady. Kritici zveřejňování těchto informací nejčastěji poukazují na to, že zveřejňování násad povede k masakrům na březích našich vod. Podle kritiků se rybáři rychle dozví, že byly nasazeny nové ryby, které rychle vychytají. Ovšem! Proti tomu lze argumentovat tím, že rybáři, kteří odnášejí ryby, se o nasazování dozvědí tak jako tak. A navíc! Proč by o nasazování měli vědět jen „vyvolení“?

A právě transparentnost a právo na informace je hlavním argumentem zastánců zveřejňování. Znovu: Proč by o nasazování měli vědět jen „vyvolení“? Jenom malá skupinka lidí? A nepovede náhodou zveřejnění k lepší ochraně ryb, když všichni ví, že se nasadilo? Rybáři si přece budou na nové ryby dávat větší pozor, ne?

Co myslíte vy?

Zdroj: Jihočeský územní svaz

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -