skingbranding-banner

HISTORICKÝ MOMENT: Rybáři zveřejnili kompletní seznam rybích násad! Jak se nasazuje do svazovek?


Jihočeský územní svaz přistoupil k historickému kroku. Vedení jihočeských rybářů se rozhodlo, že zveřejní kompletní přehled rybích násad do svazových vod – jak mimopstruhových, tak pstruhových. Ano, rybí násady dlouhodobě zveřejňují i jiné územní svazy, ovšem jihočeský seznam je unikátní v tom, že rybáři mají kompletní informace ze všech místních organizací. Takže každý se může podívat, kolik rybí násady do svazových revírů jednotlivá místní organizace nasadila. Za tohle obrovský palec nahoru!

Na webu Jihočeského územního svazu se píše:   

V uplynulých měsících jsem musel čelit kritice jak ze strany rybářů, tak ze strany oponentů, proč nezveřejňujeme, respektive proč bychom neměli zveřejňovat zarybnění na našich revírech. Pominu skutečnost, že některé jiné územní svazy už toto delší dobu dělají, a pominu i strach některých funkcionářů a rybářů, že pokud zveřejníme zarybnění, dojde k rychlému vychytání rybí obsádky.

Osobně se domnívám, že rybáři i naše veřejnost má právo z mnoha důvodů tyto informace dostávat. Ostatně nejedná se o žádné tajné informace, neboť jsou dostupné jak u místních organizací ČRS, tak na pověřených obcí a i na krajských úřadech. Touto cestou tak chceme ulehčit každému, kdo má zájem, se k těmto údajům dostat. Jsem přesvědčen, že přístup k informacím je jedno ze základních práv našich členů a veřejnosti.

Přehled rybích násad do jihočeských mimosptruhových revírů ZDE

Přehled rybích násad do jihočeských pstruhových revírů ZDE

 

Zveřejňovat nebo nezveřejňovat rybí násady?

Už dlouhá léta se vede diskuze, zdali by rybáři měli nebo neměli zveřejňovat rybí násady. Kritici zveřejňování těchto informací nejčastěji poukazují na to, že zveřejňování násad povede k masakrům na březích našich vod. Podle kritiků se rybáři rychle dozví, že byly nasazeny nové ryby, které rychle vychytají. Ovšem! Proti tomu lze argumentovat tím, že rybáři, kteří odnášejí ryby, se o nasazování dozvědí tak jako tak. A navíc! Proč by o nasazování měli vědět jen „vyvolení“?

A právě transparentnost a právo na informace je hlavním argumentem zastánců zveřejňování. Znovu: Proč by o nasazování měli vědět jen „vyvolení“? Jenom malá skupinka lidí? A nepovede náhodou zveřejnění k lepší ochraně ryb, když všichni ví, že se nasadilo? Rybáři si přece budou na nové ryby dávat větší pozor, ne?

Co myslíte vy?

Zdroj: Jihočeský územní svaz

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Nové články v rubrice

Těžký život rybářů: 770 chráněných vyder zmasakrovalo ryby za více jak 21 miliónů korun!  

admin | přečteno: 6577x | 23.02.2021 | 3 komentářů

Technik Východočeského územního svazu Karel Němec zveřejnil na tamním webu …

České revíry bez amurů? Někteří politici chtěli omezit oblíbené ryby! Jak to dopadlo?

admin | přečteno: 6784x | 23.02.2021 | 5 komentářů

Tak tohle bylo jen o fous! Na politické půdě se …

Ztratí rybáři oblíbené revíry? Obce toho mají dost! Nepořádek od rybářů působí komplikace

admin | přečteno: 7224x | 22.02.2021 | 17 komentářů

V minulém týdnu se magazín InRybar.cz zabýval situací na Slezské Hartě, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.