Domů Novinky INVAZE: Na tůních u Labe „řádí“ tisíce sumečků! Rybáři už jich chytili...

INVAZE: Na tůních u Labe „řádí“ tisíce sumečků! Rybáři už jich chytili 18 000!

- Reklama -

Některé revíry jsou pod velice silným tlakem invazivních druhů. Na některých vodách trápí rybáře hlaváči černoústí, jinde zase „nedají pokoj“ střevličky východní. A například na Mlazických tůních, které spadají pod revír Labe 14 A, „řádí“ sumečci černí! Těch se snaží rybáři zbavit, a proto si na pomoc přizvali i pracovníky z Akademie věd České republiky. Za dva roky, kdy k odlovům sumečků černých dochází, nachytali rybáři s odbornými pracovníky už 18 000 ryb!

Na webu Středočeského územního svazu se píše:

Místní organizace Mělník již druhým rokem bojuje proti přemnoženým sumečkům v lokalitě tůní Mlazice na revíru Labe 14 A. Tým Ing. Pavla Jurajdy, Dr. z Ústavu biologie obratlovců AV ČR se nám snaží v této věci pomoci a letos provedli už druhý odlov zaměřený na snížení populace sumečků.

Bližším výzkumem se zjistilo, proč v současné době rybáři chytají stále menší sumečky, jen kolem 10 – 12 cm. V minulých letech byli totiž loveni i jedinci kolem 35 cm.

NEPŘEHLÉDNĚTE: To je SMRAD! Levné boilies KAPRPRO hnijící červ za pár korun!

Po povodni v roce 2013 se totiž do tůní dostali sumečci černí, kteří momentálně převládají a tento druh nedorůstá u nás větších rozměrů a je tedy rybářsky nezajímavý. Z posledního odlovu bylo zjištěno, že 2 357 ks byli právě sumečci černí a pouze 63 ks bylo sumečků amerických.

Celkem už se na tůních při pěti odlovech ulovilo přes 18 000 ks sumečků.

Ve spolupráci budeme i nadále pokračovat a tůně těchto nepůvodních druhů postupně zbavovat.

 

Kdo je sumeček černý?

Sumeček černý je všežravá ryba, která obývá sladké vody. Mezi nejoblíbenější lokality tohoto druhu patří stojaté, mělké vody, které mají měkké dno (ideálně právě tůně nebo slepá ramena). Tento druh sumečka má domovinu ve Spojených státech a v Kanadě. Ovšem v posledních letech byl zavlečen i do Evropy, kde se mu díky ideálním klimatickým podmínkám docela daří.

NEPŘEHLÉDNĚTE: To je SMRAD! Levné boilies KAPRPRO hnijící červ za pár korun!

Sumeček černý může v ideálních podmínkách dorůstat až do velikosti 60 centimetrů a váhy přes 3,5 kilogramů. Tělo sumečka černého je válcovité, má malé oči a 8 vousků. Tělo sumečka černého nemá šupiny, je pokryto jen kůží. V tlamce má sumeček černý krátké, ale špičaté zuby.

Sumeček černý se živí tím, co najde na dně. Nepohrdne nitěnkami, larvami, ale ani potěrem a menšími rybkami. Do jeho jídelníčku musíme zařadit i nejrůznější bezobratlé živočichy, kteří obývají naše vody. Sumeček černý se rozmnožuje v teplejších měsících první půlky roku. Samice klade 2000 až 6000 jiker. Samec chrání jak jikry, tak i vykulený plůdek.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Středočeský územní svaz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

3 KOMENTÁŘE

    • Tak tak, ukažte to těm fanatikům, co vyhrožujou smrtí normálním rybářům, co si pár ryb ročně odnesou. Schválně co to s nimi udělá.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -