DomůNovinkyKonec rybářského ráje? Noční můra českých rybářů! Norové chtějí zakázat turistické rybaření!

Konec rybářského ráje? Noční můra českých rybářů! Norové chtějí zakázat turistické rybaření!

- Reklama -

Na rybářském internetu momentálně koluje hodně znepokojující zpráva o možném omezení turistického rybolovu v Norsku. Zatím se neví nic konkrétního, přesto se mluví o tom, že norské úřady uvažují o několika omezeních – třeba nad zákazem vyvážení rybího masa turisty z Norska, anebo nad úplným zákazem turistického rybaření v této severské zemi. O diskutovaných omezeních se na českém internetu rozepsal portál Rybolov Norsko CZ, který o této věci informoval…

Počet rybářů, kteří jezdí do Norska rekreačně rybařit, se podle norských úřadů zvyšuje. A s tím souvisí i častější porušování povolených kvót, které určují, kolik masa si mohou rybáři odvézt domů. Každoročně se objeví hned několik případů, které popisují šílené porušení platných pravidel! A to i přesto, že pokuty za porušení povoleného množství se nedávno zdvojnásobily.

„Možná je na čase zahájit diskusi o zákazu turistického rybolovu,“ nechal se slyšet ministr zahraničí Roy Angelvik. Podobný názor na turistické rybaření má například i norské ministerstvo rybolovu, které se podobnému omezení nebude bránit. „Měli bychom nechat zahraniční turisty žít a rybařit v Norsku, ale zakázat jim, aby si ryby brali domů,“ navrhují lidé z ministerstva obchodu a průmyslu.

Norským úřadům jde především o to, aby se zbavily nepoctivých rybářů. Tento záměr sice vypadá ušlechtile, přesto zákaz vyvážení rybího masa z Norska by mohl negativně zamávat s rybářským cestovním ruchem. A proto podnikatelé, kteří v tomto odvětví pracují, žádají norské úřady o detailnější vysvětlení, a aby návrhy více vyjasnily.

„Opravu si vážím ministra zahraničí, který vyzývá k dialogu, aby se na tuto problematiku podíval jako na celek. Je důležité vidět, jak různá opatření mohou pomoci posílit odvětví cestovního ruchu,“ řekla Mona Saab, která podniká v cestovním ruchu na populárním ostrově Soroya. „Jsme velmi pozitivní, že můžeme zahájit dialog s úřady o tom, jak se zbavit nepoctivých rybářů v tomto odvětví,“ řekl Malfrid Baik z NHO Arctic.

NEPŘEHLÉDNĚTE: To je SMRAD! Levné boilies KAPRPRO hnijící červ za pár korun!

Proč norské úřady veřejně prohlašují, že chtějí začít výrazně regulovat turistické rybaření v Norsku? Možná na to má zásadní vliv veřejnost, které tohle téma leží v žaludku. „Myslím si, že ministr rybolovu nyní cítí tlak ze strany obyvatelstva, aby něco udělal s rybářskou turistikou, a tak si je trochu nejistý, jak s tím zacházet,“ řekl Geir Adelsten Iversen. Někteří lidé si myslí, že diskutovaný zákaz je příliš tvrdý.

 

Mají na tom podíl i Češi? 

Pořádnou ostudu si v letošní sezóně uřízla trojice českých rybářů z Norska, která chtěla z této severské země propašovat 400 kilo rybích filet. Potíží ale je, že rybáři mohou z Norska vyvézt maximálně 20 kilo filet na osobu. Češi to tak „trošičku“ přestřelili! Rybáře odhalili celníci na hranicích Norska s Finskem. A celníci se s Čechy vůbec nemazali – trojice dostala pokutu 67 700 norských korun, což v přepočtu dělá asi 180 000 korun. 400 kilo rybích filet podle norských úřadů odpovídá asi 1,2 tuně ulovených ryb.

Norské úřady potvrdily, že čeští rybáři chytali v Norsku zcela legálně s platným povolením. Připravených 400 kilogramů filet se pak trojice českých rybářů rozhodla odvézt v noci, kdy má celní úřad zavřeno. Jenže i tak sklapla past! České rybáře chytila kontrola. „Čeští rybáři se s pokutou smířili a na místě ji zaplatili,“ řekl ředitel celníků z města Kargasniemi Tom Olsen.

„Nemáme důvod věřit tomu, že o zákonech nevěděli. Dobře zvážili rizika a rozhodli se přejít hranice země v době, kdy byla celní zóna uzavřená,“ vysvětluje ředitel celníků. Celní kontrola sice zavírá v osm hodin večer, ovšem kontroly na stanici mnohdy zůstávají až do nočních hodin.

Podle norských úřadů lovci využijí jen necelou třetinu z ulovené ryby, zbytek vyhodí. „Dost to vypovídá o rybářské turistice,“ říká celník Tom Olsen. Podle výpočtů vychází, že 400 kilo rybích filet odpovídá asi 1,2 tuny ulovených ryb. Jen v letošním roce Norové zabavili 4532 kilogramů rybího masa. Letošní rok je v tomto směru bohužel rekordní! A nemalou měrou přispěli i Češi…

NEPŘEHLÉDNĚTE: To je SMRAD! Levné boilies KAPRPRO hnijící červ za pár korun!

Motivace pašeráků rybích filet je obrovská! Maso je dost ceněné, a šance, že je chytí celníci, není příliš vysoká. Faktem prostě je, že celníci chytí jen malé procento pašeráků. Proto je tato masařina tolik na vzestupu. Českým rybářům se tak rybaření v Norsku pořádně prodražilo, a navíc zase trošičku přispěli k obrazu českých rybářů v této krásné zemi…

Zdroj: Rybolov Norsko CZ

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

4 KOMENTÁŘE

  1. Plně souhlasím, už to překročilo hranice.To co tam člověk ohledně ryb vidí nemá š rybařením, už nic společného.

  2. Vyjadrujici se jako cech zijici v Norsku, ze je naprosto to v poradku zakazat turistum v Norsku. Mnoho z nich ani nevi, ze nejake druhy se nesmi lovit ci jaka je minimalni velikost pro ulovek, ktere ryby. Nezijou tady a nemaji na to skoleni ani z rybarskeho klubu Norska ani to nemaji sve predky, ci kolegy, kteri by je to naucili postune. Uz jen kvuli cechum ignorantum vsech predpisu, zakazu a zakonu, kde se nenachazi oci policajtu. Z takoveho turismu, jaky se provozuje na rybarskych chatach pres projizdejici obytne auta a privesy prakticky ma Norsko, nulovou dan a ma jen odpadky jakehokoliv druhu. At si kazdy lovi ve sve zemi, kde zije.

  3. nechapu jak můžete házet všechny rybáře do jednoho pytle.Já osobně znám spoustu slušných rybářů,kteří mají rybaření jako koníčka.těžko se vrací ulovená ryba ze sta metrů,bit´ je hájená či nemá danou míru.Tak zakažte rybolov provinilcům a slušné sportovní rybáře nechte v klidu žít.Sami Norové se též k rybám nechovají nadmíru zdvořile.Navštěvuji Norsko pravidelné více jak patnáct let a věřte že kdyby. tato bitˇ krásná země měla 30mil.obyvatel,bylo by moře plné odpadků.I chovy lososů nejsou nijak košer a nikdo v čechach je kvuli tomu nijak nekritizuje.Petrův zdar slušní Norci.Jirka Poláček

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -