skingbranding-banner

Konec rybářského ráje? Noční můra českých rybářů! Norové chtějí zakázat turistické rybaření!


Na rybářském internetu momentálně koluje hodně znepokojující zpráva o možném omezení turistického rybolovu v Norsku. Zatím se neví nic konkrétního, přesto se mluví o tom, že norské úřady uvažují o několika omezeních – třeba nad zákazem vyvážení rybího masa turisty z Norska, anebo nad úplným zákazem turistického rybaření v této severské zemi. O diskutovaných omezeních se na českém internetu rozepsal portál Rybolov Norsko CZ, který o této věci informoval…

Počet rybářů, kteří jezdí do Norska rekreačně rybařit, se podle norských úřadů zvyšuje. A s tím souvisí i častější porušování povolených kvót, které určují, kolik masa si mohou rybáři odvézt domů. Každoročně se objeví hned několik případů, které popisují šílené porušení platných pravidel! A to i přesto, že pokuty za porušení povoleného množství se nedávno zdvojnásobily.

„Možná je na čase zahájit diskusi o zákazu turistického rybolovu,“ nechal se slyšet ministr zahraničí Roy Angelvik. Podobný názor na turistické rybaření má například i norské ministerstvo rybolovu, které se podobnému omezení nebude bránit. „Měli bychom nechat zahraniční turisty žít a rybařit v Norsku, ale zakázat jim, aby si ryby brali domů,“ navrhují lidé z ministerstva obchodu a průmyslu.

Norským úřadům jde především o to, aby se zbavily nepoctivých rybářů. Tento záměr sice vypadá ušlechtile, přesto zákaz vyvážení rybího masa z Norska by mohl negativně zamávat s rybářským cestovním ruchem. A proto podnikatelé, kteří v tomto odvětví pracují, žádají norské úřady o detailnější vysvětlení, a aby návrhy více vyjasnily.

„Opravu si vážím ministra zahraničí, který vyzývá k dialogu, aby se na tuto problematiku podíval jako na celek. Je důležité vidět, jak různá opatření mohou pomoci posílit odvětví cestovního ruchu,“ řekla Mona Saab, která podniká v cestovním ruchu na populárním ostrově Soroya. „Jsme velmi pozitivní, že můžeme zahájit dialog s úřady o tom, jak se zbavit nepoctivých rybářů v tomto odvětví,“ řekl Malfrid Baik z NHO Arctic.

NEPŘEHLÉDNĚTE: To je SMRAD! Levné boilies KAPRPRO hnijící červ za pár korun!

Proč norské úřady veřejně prohlašují, že chtějí začít výrazně regulovat turistické rybaření v Norsku? Možná na to má zásadní vliv veřejnost, které tohle téma leží v žaludku. „Myslím si, že ministr rybolovu nyní cítí tlak ze strany obyvatelstva, aby něco udělal s rybářskou turistikou, a tak si je trochu nejistý, jak s tím zacházet,“ řekl Geir Adelsten Iversen. Někteří lidé si myslí, že diskutovaný zákaz je příliš tvrdý.

 

Mají na tom podíl i Češi? 

Pořádnou ostudu si v letošní sezóně uřízla trojice českých rybářů z Norska, která chtěla z této severské země propašovat 400 kilo rybích filet. Potíží ale je, že rybáři mohou z Norska vyvézt maximálně 20 kilo filet na osobu. Češi to tak „trošičku“ přestřelili! Rybáře odhalili celníci na hranicích Norska s Finskem. A celníci se s Čechy vůbec nemazali – trojice dostala pokutu 67 700 norských korun, což v přepočtu dělá asi 180 000 korun. 400 kilo rybích filet podle norských úřadů odpovídá asi 1,2 tuně ulovených ryb.

Norské úřady potvrdily, že čeští rybáři chytali v Norsku zcela legálně s platným povolením. Připravených 400 kilogramů filet se pak trojice českých rybářů rozhodla odvézt v noci, kdy má celní úřad zavřeno. Jenže i tak sklapla past! České rybáře chytila kontrola. „Čeští rybáři se s pokutou smířili a na místě ji zaplatili,“ řekl ředitel celníků z města Kargasniemi Tom Olsen.

„Nemáme důvod věřit tomu, že o zákonech nevěděli. Dobře zvážili rizika a rozhodli se přejít hranice země v době, kdy byla celní zóna uzavřená,“ vysvětluje ředitel celníků. Celní kontrola sice zavírá v osm hodin večer, ovšem kontroly na stanici mnohdy zůstávají až do nočních hodin.

Podle norských úřadů lovci využijí jen necelou třetinu z ulovené ryby, zbytek vyhodí. „Dost to vypovídá o rybářské turistice,“ říká celník Tom Olsen. Podle výpočtů vychází, že 400 kilo rybích filet odpovídá asi 1,2 tuny ulovených ryb. Jen v letošním roce Norové zabavili 4532 kilogramů rybího masa. Letošní rok je v tomto směru bohužel rekordní! A nemalou měrou přispěli i Češi…

NEPŘEHLÉDNĚTE: To je SMRAD! Levné boilies KAPRPRO hnijící červ za pár korun!

Motivace pašeráků rybích filet je obrovská! Maso je dost ceněné, a šance, že je chytí celníci, není příliš vysoká. Faktem prostě je, že celníci chytí jen malé procento pašeráků. Proto je tato masařina tolik na vzestupu. Českým rybářům se tak rybaření v Norsku pořádně prodražilo, a navíc zase trošičku přispěli k obrazu českých rybářů v této krásné zemi…

Zdroj: Rybolov Norsko CZ

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Nové články v rubrice

VIDEO: Obrovský sumec albín si udělal z potopeného deštníku úkryt!

admin | přečteno: 686x | 26.02.2021 | Žádné komentáře

Děláte to taky tak? Aby rybář pochopil chování dravých ryb …

Rybáři dostanou až 150 miliónů korun za škody po kormoránech! Netýká se svazových vod

admin | přečteno: 161x | 26.02.2021 | Žádné komentáře

Velké vítězství si připsali rybáři, kteří dokázali na půdě Senátu …

Začátek konce rybaření? Evropští úředníci chtěli zákaz rybolovu na území, které je pětkrát větší než Česko!

admin | přečteno: 9999x | 25.02.2021 | Žádné komentáře

Jakoby toho na rybáře nebylo málo! Nedávno Evropská agentura pro …

Komentáře

  • Plně souhlasím, už to překročilo hranice.To co tam člověk ohledně ryb vidí nemá š rybařením, už nic společného.

  • Vyjadrujici se jako cech zijici v Norsku, ze je naprosto to v poradku zakazat turistum v Norsku. Mnoho z nich ani nevi, ze nejake druhy se nesmi lovit ci jaka je minimalni velikost pro ulovek, ktere ryby. Nezijou tady a nemaji na to skoleni ani z rybarskeho klubu Norska ani to nemaji sve predky, ci kolegy, kteri by je to naucili postune. Uz jen kvuli cechum ignorantum vsech predpisu, zakazu a zakonu, kde se nenachazi oci policajtu. Z takoveho turismu, jaky se provozuje na rybarskych chatach pres projizdejici obytne auta a privesy prakticky ma Norsko, nulovou dan a ma jen odpadky jakehokoliv druhu. At si kazdy lovi ve sve zemi, kde zije.

  • Přesně tak, taky bych to zakázal, nevím proč tomu tak dávno není, toto nemá s rybařením nic společného.

  • nechapu jak můžete házet všechny rybáře do jednoho pytle.Já osobně znám spoustu slušných rybářů,kteří mají rybaření jako koníčka.těžko se vrací ulovená ryba ze sta metrů,bit´ je hájená či nemá danou míru.Tak zakažte rybolov provinilcům a slušné sportovní rybáře nechte v klidu žít.Sami Norové se též k rybám nechovají nadmíru zdvořile.Navštěvuji Norsko pravidelné více jak patnáct let a věřte že kdyby. tato bitˇ krásná země měla 30mil.obyvatel,bylo by moře plné odpadků.I chovy lososů nejsou nijak košer a nikdo v čechach je kvuli tomu nijak nekritizuje.Petrův zdar slušní Norci.Jirka Poláček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.