DomůNovinkyKapraři zuří: Ochrana velkých kaprů na Pálavě nebude? Tisíce podpisů nemají žádnou...

Kapraři zuří: Ochrana velkých kaprů na Pálavě nebude? Tisíce podpisů nemají žádnou váhu!

- Reklama -

Skupina moravských kaprařů v loňském roce ohlásila to, že bude organizovat petici za zavedení horní míry u pálavských kaprů. Jejich cílem bylo, aby rybáři museli pouštět kapry od 80 centimetrů délky zpátky do jezer Dyje 5 a 7. Sběr podpisů od rybářů trval několik měsíců a celkově se pod petici podepsaly tisíce lidí. Na podzim loňského roku pak organizátor předal petiční archy na Moravský rybářský svaz. A pak se čekalo na vyjádření vedení rybářů. Teď ze strany Moravského rybářského svazu přišlo! Jak to dopadlo?  

O výsledku snahy skupiny rybářů se rozhovořil organizátor petice ve videu, které lze vidět ve skupině Kaprařina na Pálavě na facebooku. Právě ten obdržel vyjádření od Moravského rybářského svazu, ze kterého citoval vybrané pasáže. K těm hlavním patřila například tato:

NOVINKA: TOP bivak od anglické firmy NASH! Délka 4 metry a výška více jak 2 metry

„Musím konstatovat, že Moravský rybářský svaz není státní orgánem, a ani mu jako právnické osobě nebyly přeneseny kompetence týkající se státní správy. Po právní stránce je MRS spolek, z toho plyne, že se na něj nevztahují ustanovení zákona o právu petičním, a v tomto ohledu nelze petici přijmout ani ji projednat,“ citoval vyjádření organizátor petice.

Pokud by tedy moravští rybáři chtěli zavést horní míru u pálavských kaprů, musejí svou snahu vyvíjet na členských schůzích. „Předloženou petici by bylo možné posuzovat pouze v souvislosti se Stanovami MRS, tudíž řádní členové mají právo obracet se s dotazy, návrhy, podněty a stížnostmi na orgány pobočných spolků,“ doplňuje organizátor petice ve zveřejněném videu.

„Pokud si osoby provádějící lov v rybářském revíru přisvojí úlovek v souladu s platnou legislativou a povoleným způsobem, nelze nikoho vinit z nelegální činnosti pouze na základě vlastního osobního přesvědčení. Jakým způsobem bude s úlovkem dále naloženo, je pouze na osobě, v jejímž vlastnictví je ryba držena po ulovení. A není proto možné tuto skutečnost právně omezovat,“ řekl ve videu organizátor petice.

 

Petice K-80 na Pálavě: Co bylo cílem?

Cílem petice bylo, aby se na revírech Dyje 5 a Dyje 7 zavedla K80. Tím by se tak dost výrazně zvýšila ochrana kapitálních kaprů, kteří přesahují tuto magickou hranici. Proč organizátoři nechtěli zavádět K70? Odpověď je jednoduchá: Podle organizátorů je problémem to, že kapr okolo 70 čísel váží přibližně 8 kilo. A to pro některé nemusí znamenat trofejní rybu. Podle organizátorů dával návrh K80 mnohem věší šanci na věcnou diskuzi…

Jen pro vysvětlení: Petice byla v tištěné podobě proto, že takový dokument by měl mít mnohem větší „váhu“ než internetové sbírání podpisů. Možností na podepsání tištěné petice bylo opravdu hodně – ta nejmasovější byla v Praze na FOR FISHING.

Petice byla v oběhu mezi rybářskou veřejností několik měsíců. Poté se daly všechny podepsané svazky dohromady. Už od začátku ohlášení této snahy byl o petici opravdu mimořádný zájem a organizátoři akce byli zavaleni dotazy, kde lze petici podepsat. A očekávání se naplnila, protože celkově se posbíraly tisíce podpisů. Není se čemu divit! „Celá republika“ jezdí na Pálavská jezera, která spolu s Labem nebo Orlíkem patří k TOP kaprařským vodám v České republice.

NOVINKA: TOP bivak od anglické firmy NASH! Délka 4 metry a výška více jak 2 metry

Tato snaha o sesbírání podpisů od rybářské veřejnosti patřila k nejvíce ambiciózním za posledních několik let. Na rybářské veřejnosti bylo opravdu vidět, že chtějí konečně v roce 2020 zavést přísnější ochranu kaprů na Nových Mlýnech. V současnosti totiž může rybář s trofejní rybou nakládat podle jeho uvážení. A to kolikrát končí tak, že se kapitální kapr „přestěhuje“ do jiné vody. Takových případů už bylo!

Redakce InRybar.cz

Foto: organizátor petice

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

9 KOMENTÁŘE

  • Ondřeji chce to silnější prášky na tvé myšlení😂😂😂 Co kdyby někdo souhlasil co zde hlasíš o tvém druhů ryb,co rád chytáš pokud teda chytáš nějaký druh ryby rád. Podle tvého myšlení asi ne. Na Pálavskych jezerech a ne jen tam, už měla být dávno K70 max.

 1. Vždycky a všechno je o lidech.
  Proč by měl někdo nařizovat horní,nebo spodní míru?
  Nikdo nikoho nenutí,aby si odnášel velké kapry. A na druhou stranu se nedozvíme kdo z těch kteří podepsali petici ve finále osmdesátku odnese. Tady je spíš problém, že nikdo nemá dost a když je možnost….

 2. MRS je prostě stát ve státě a dělá si vše podle sebe. ČRS není taky zrovna ideál, ale aspoň v něčem je o krok vpředu.

  • MRS je celkom iny stát , odpadlici kvuli ktetym CRS přišel o dobre reviry. Vyuzili dobu.
   Nema cenu se o ne starat
   Ať si to tam vydrancuji dle libosti.
   Doma mame starostí vic nez dost.

 3. Já se nedivím této diskusi která je jak vidím tak akorát na nakopání některých pořádně do , já osobně jsem pro zavedení všech revírů v této republice na horní míru 70cm, jen pitomec by vzal od vody vetší rybu, dále v letních měsících povolení lovit nonstop na všech revírech s podmínkou maximálně 7 dní v kuse a s chemickým záchodem, za nedodržení pořádku na lovném místě pokuta minimálně 10000 Kč a zákaz lovu a věřím že konečně by prořídl stav neslušných lidí co si říkají rybáři.

 4. Proč hájit přestarle ryby ? Kapra brát od 50cm. Kdo chce ať si vezme kapra třeba 90cm když mu bude chutnat. Candata od 50cm stiku od 65cm okoun 25cm sumec podle revíru kolík se ho tam vyskytuje atd. Je to jednoduché a logické. Ať jsou ve vodách zdravé reprodukční ryby a ne prestarle zdechliny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -