skingbranding-banner

KAUZA CYKLOSTEZKA: Se stavbou u vody nesouhlasí ani ochránci přírody! Stavba bude vadit vydrám  


Rybáři ze Sedlčan, kteří nedávno upozornili na stavbu cyklostezky u retenční nádrže, zveřejnili dokumenty, které potvrzují, že nová stavba má negativní vliv na tamní populaci vyder. V celém případu se tak objevil nečekaný spojenec, protože zmíněné dokumenty pochází z organizace, která se zabývá ochranou přírody. A právě ochránci se vyjádřili proti budování cyklostezky, která podle jejich závěrů bude mít negativní dopad na tamní populaci vyder.  

„Dotčené území je podle celostátního mapování považováno za území s trvalým výskytem vydry říční. Recentní výskyt druhu také dokládají podklady poskytnuté panem Filipem D. Menší přehradní nádrže a rybníky také představují z hlediska vyder velmi vhodné prostředí a to jak z hlediska potravní nabídky, tak jako vhodné prostředí pro rozmnožování,“ píše v dokumentu Lukáš Poledník z organizace ALKA Wildlife.

„Vedení cyklostezky v těsné blízkosti nebo přímo v břehové linii přehradní nádrže představuje významný zásah do biotopu vyder a bude znamenat snížení dostupnosti odpočinkových míst pro vydru,“ pokračuje Lukáš Poledník v dokumentu.

Podle závěrů organizace ALKA Wildlife bude navíc provoz cyklostezky rušit vydry v jejich odpočinku. V dokumentu se odhaduje, že vydry se sice přesunou na druhou stranu nádrže, jenže právě zde je v blízkosti další komunikace pro motorová vozidla, kde hrozí srážky s tímto zvířetem.

„Z výše uvedeného jasně vyplývá, že budování cyklostezky v plánovaném rozsahu povede k silné degradaci prostředí využívaného vydrou říční, což v důsledku snížení dostupnosti vhodného biotopu povede ke snížení využívání daného prostředí vydrou a bude mít vliv na velikost „populace“ v rámci tohoto území a jejího širšího okolí. To je v rozporu s ochranou druhu požadovanou v zákoně č. 114/1992 Sb.,“ shrnuje celou problematiku Lukáš Poledník.

 

Co říká zákon?

Zákon o ochraně přírody a krajiny č. 114/1992 Sb. vyjmenovává vydru říční jako zvláště chráněný druh živočicha a prováděcí vyhláška 395/1992 k tomuto zákonu ji označuje jako druh silně ohrožený (SO). Zvláště chránění živočichové jsou chráněni ve všech svých vývojových stádiích.

Chráněna jsou jimi užívaná přirozená i umělá sídla a jejich biotop (§ 50 odst.(1), 114/1992 Sb.). Je zakázáno škodlivě zasahovat do přirozeného vývoje zvláště chráněných živočichů, zejména je chytat, chovat v zajetí, rušit, zraňovat nebo usmrcovat. Není dovoleno sbírat, ničit, poškozovat či přemisťovat jejich vývojová stádia nebo jimi užívaná sídla.

 

Co se děje v Sedlčanech?

„Pokračující výstavba cyklostezky. Místo slibovaných několika metrů od vody se stavitelé nejspíš rozhodli, že bude nejlepší asfalt nacpat až do vody. Momentálně je stav hladiny mínus 40 centimetrů. Až bude plný stav hladiny, tak na spoustě míst bude voda až k náspu cyklostezky. Vlastně touto stavbou zabrání (tisícům rybářů, kteří ročně navštíví retenční nadrž Sedlčany) výkon rybářského práva,“ napsali rybáři ze Sedlčan na jejich stránce na Facebooku.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: MO ČRS Sedlčany

Nové články v rubrice

VIDEO: Útok sumce na nástrahu na hladině na českém rybníce! Z tohohle se vám rozbuší srdce!

admin | přečteno: 38822x | 18.09.2020 | 9 komentářů

Lov sumců je sám o sobě extrémně vzrušující záležitostí. Tak …

Majitel vodní elektrárny střílel ze vzduchovky po malých skautech na lodi! Poslanci teď změnili zákon

admin | přečteno: 680x | 18.09.2020 | Žádné komentáře

To, že rybáři mívají potíže s vlastníky soukromých pozemků u rybářských …

Zázrak! V Labi se topila mladá žena! Rybář ji vytáhl s pomocí sumcového prutu zpátky na břeh!

admin | přečteno: 1084x | 16.09.2020 | Žádné komentáře

Život někdy přináší neuvěřitelné příběhy! Jeden z nich se nedávno odehrál …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.