skingbranding-banner

Kauza Labe: Historický moment! Trofejní kapr se vrátil ze soukromé vody zpátky do Labe!


To, co se na začátku zdálo jako nemožné, se stalo skutečností. Díky úsilí party nadšenců byl trofejní kapr puštěn zpátky do Labe. Zmíněného trofejního kapra rybáři chytili na dané soukromé vodě, a poté s pomocí vozidla pro převoz živých ryb byl tento kapr dovezen až k Labi. Rybáři následně obrovskou rybu pustili zpátky do řeky. Jedná se o historický moment, kdy byla trofejní ryba vrácena ze soukromé vody zpátky do svazového revíru. Je ale důvod k radosti? Kapraři volají po přísnější ochraně i trestech…

Jeden z kaprařů, který patří do skupiny rybářů, kteří za navrácení kapra nejvíce bojovali, na Facebooku informoval o tom, že kapr je zpátky v Labi. Jeho kamarád se vydal na danou soukromou vodu, kde zmíněnou rybu po 3 dnech lovu dokázal přelstít. Pak už to šlo rychle. Kapraři zavolali vozidlo pro převoz živých ryb a kapr byl za chvíli na březích Labe, do kterého ho kapraři zpátky pustili. Jde o historický moment, který jasně ukazuje, že boj s převozem trofejních ryb může končit úspěšně.

Kaprařům, kteří za návrat trofejní ryby bojovali, patří obrovský respekt! A obrovský dík, že tuhle velice těžkou „bitvu“ vyhráli. Právě oni totiž vydali jasný signál, že trofejní ryby ve svazových revírech mohou být v bezpečí. Velký dík patří i panu Jiřímu Jakešovi z MO Most, který zajistil vozidlo pro převoz živých ryb. V tomto horkém počasí by jiný způsob převozu mohl dopadnout velice špatně.

 

Co bude dál?

I když tento případ skončil šťastně, tak přece jenom kaprařská veřejnost zůstává kritická. Podle řady kaprařů je totiž ochrana trofejních ryb velice neúčinná. Například pravidla K-70 platí jenom někde, a tresty pro překupníky s trofejními rybami nejsou nijak vysoké. Kapraři tak volají po změně, která napomůže k ochraně trofejních ryb.

Převezení kapra ze svazové vody je obrovskou ztrátou pro daný revír. A to nejen po té stránce, že revír ztratí velkou rybu, ale také po stránce finanční. Například z ceníku trofejních ryb z Rybníkářství Pohořelice, který může posloužit jako příklad, je zřejmé, že za kilogram kapitálního kapra, který váží přes 20 kilo, může soukromý revír zaplatit i 1000 korun. Částka pak může být ještě větší v tom momentě, kdy je ryba něčím specifická, něčím atraktivní (například lysec).

Jak vlastně celá kauza s převezeným kaprem vypukla? Soukromý revír přidal fotografii kapra na jeho Facebook. A právě tam si toho kapra všiml jeden rybář, kterému byla daná ryba povědomá. Rybář nakonec řekl, že kapr ze soukromé vody se až nápadně podobá rybě, kterou před lety ulovil v Labi. A dodal fotografii pro srovnání. Právě toto spustilo obrovskou vlnu kritiky, která rovněž stála za tím, že kapr znova plave ve svazovém Labi.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Nové články v rubrice

Začátek konce rybaření? Evropští úředníci chtěli zákaz rybolovu na území, které je pětkrát větší než Česko!   

admin | přečteno: 41x | 25.02.2021 | Žádné komentáře

Jakoby toho na rybáře nebylo málo! Nedávno Evropská agentura pro …

Skoro 25 miliónů korun! Rybáři vyčíslili škody na Bečvě, ze kterých je smutno!

admin | přečteno: 48x | 25.02.2021 | Žádné komentáře

Hodně smutná čísla zveřejnil Územní svaz pro Severní Moravu a …

Těžký život rybářů: 770 chráněných vyder zmasakrovalo ryby za více jak 21 miliónů korun!  

admin | přečteno: 6874x | 23.02.2021 | 3 komentářů

Technik Východočeského územního svazu Karel Němec zveřejnil na tamním webu …

Komentáře

  • Boze… zas nejaky kr…. se chtel zviditelnit. Na soukromaku by aspon mel kapr mensi riziko umrti. Masaru je vsude plno. Naprosto zoufala a zbytecna akce.

    • Nevím kdo je tady kr…. s tímto názorem. :o(

  • No hlavně že ukradli ze soukromky úplně jiného kapra než kterého prezentovali jako převezeného z Labe 🤫 takže aspoň známe první oficiální skupinu zlodějů a převažečů :
    Krpeš – Bis a spol

    Chce se mi blejt 🖕🖕🖕

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.