skingbranding-banner

Kilo úhořů za 31 000 korun! Pašování malých úhořů do Číny je výnosnější než obchod s drogami


Evropa řeší vážný problém: Z našich řek se vytrácí původní úhoři říční. Důvodů, proč je tato magická ryba na pokraji vyhynutí, je více. Nadměrný rybolov, znečištění vod, regulace řek nebo smrtící choroby. Ovšem! V posledních letech tyto ryby drtí další problém – pašeráci. Ti totiž zjistili, že cena malých úhořů na černém trhu může vyšplhat až přes 1000 eur za kilogram. Koncový trh? Čína! Právě tady jsou malí úhoři obrovskou a žádanou pochoutkou…

Je to neuvěřitelné, ale vedoucí vyšetřovatelů Jean Luis Garcia z Europolu, který řídil zadržení zásilky malých úhořů za 6 milionů euro (154 440 000 korun) ve Španělsku, řekl: „Když investujete jedno euro do úhořů a jedno euro do kokainu, zjistíte, že úhoři jsou výdělečnější než kokain.“ Evropa tak stojí před velkým problémem. Za úhoře jsou obchodníci na černém trhu ochotni platit zlatem, a problémem je, že trh je „nenasytný“ – přeci jenom – odbytištěm je Čína.

Kilogram malých úhořů se pohybuje od 1200 až do 1500 a více eur. V přepočtu cena malých úhořů startuje asi na 31 000 korunách. Vzhledem k stále většímu nedostatku těchto ryb se dá očekávat, že cena v budoucnu ještě více poroste. Takže se z tohoto nelegálního obchodu stane ještě výnosnější byznys!

Číňané loví úhoře v tom momentě, kdy jsou velice zranitelní. Lov probíhá tak, že lodě loví malé úhoře v těch místech, ve kterých úhoři plavou z Atlantického oceánu do evropských řek. Zde malé úhoře Číňané ve velkém loví a posílají je na tamní trh, kde se malí úhoři prodávají jakou obrovská pochoutka.

Situace je kritická! Kvůli lovu malých úhořů je tato ryba chráněna CITES, což je úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy, takže nakládání s nimi je přísně omezeno. A úhoř ohrožený rozhodně je, podle odborných zdrojů jeho populace klesla o 90 až 99%!!! Však také proto jsou úhoři na červeném seznamu ohrožených druhů. Jenže ani tohle není proti pašerákům dost účinné! Úhoři stále ve velkém míří do Číny.

I tento nelegální obchod stojí za tím, že malí úhoři jsou stále nedostupnější pro rybářské organizace, které je vysazují do evropských řek. Například pro rybníkáře, kteří v minulosti úhoře nasazovali do rybníků, se úhoři stávají takřka nedostupnými. Trochu lépe jsou na tom rybářské svazy. Například těm v nákupu malých úhořů pomáhají evropské dotace.

Přesto, úhoři jsou pod obrovským tlakem! Jak dlouho to vydrží?

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Nové články v rubrice

Jakub Vágner reaguje na kritiku kvůli používání echolotu: „Drahý sonar je bez znalostí k ničemu!“

admin | přečteno: 1719x | 2.03.2021 | 1 komentář

Jakub Vágner nedávno na své stránce na facebooku zveřejnil fotografii …

PŘEHLEDNĚ: Severočeští rybáři nasadili přes 290 000 kaprů! Zvýšil se počet candátů

admin | přečteno: 211x | 2.03.2021 | Žádné komentáře

Severočeský územní svaz zveřejnil velmi zajímavá data o nasazovaných rybách …

Rybáři mají smůlu! Kvůli opatřením mohou rybařit pouze v obci, kde mají bydliště

admin | přečteno: 21687x | 2.03.2021 | 39 komentářů

AKTUALIZOVÁNO (2. března 2021, 14:20): Od pondělí 1. března 2021 …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.