skingbranding-banner

KONEC BEROUNKY?! Plánovaná nádrž Berounku totálně zlikviduje! Ztratíme unikátní kraj?


Pořádně silná kritika padá na adresu vodohospodářského podniku Povodí Vltavy. Vodohospodáři totiž chtějí na řece Berounce postavit novou nádrž. Jenže! Taková stavba by znamenala velice drastický zásah do krajiny, kterou například miloval legendární spisovatel Ota Pavel. Proč je plánovaná nádrž nebezpečná? Jejím postavením by došlo k totální likvidaci nádherného údolí okolo řeky Berounky. Proti výstavbě přehrady se už ozývá silná kritika z řad obcí a veřejnosti, kterou posílí i připravená petice…

I samotní vodohospodáři připouštějí, že by nová nádrž znamenala konec pro jedinečné údolí řeky Berounky. Nezapomenutelná místa, která popisoval ve svých nádherných knihách Ota Pavel, by zmizela nadobro. Plán výstavby totiž počítá s tím, že by voda v nádrži zaplavila údolí okolo řeky Berounky od Roztok po Liblín.

berounka

Nezmizela by jenom památná místa, jakými jsou hostinec U Rozvědčíka nebo branovský přívoz, v ohrožení by byla i ta další – napuštěná voda v nádrži by totiž postoupila až k objektu Gypsárna. Dá se tedy očekávat, že s výstavbou nové nádrže by tak byla spojena i demolice řady staveb (některé údaje hovoří až o 1000 demolicích), anebo i posunutí chatových oblastí a rekreačních středisek. Ale hlavně! Nová nádrž by zdecimovala jedinečné přírodní bohatství…

 

Vodohospodáři: Nádrž by zastavila stoletou vodu

Vodohospodáři výstavbu nové nádrže obhajují jasným argumentem. Z jejich pohledu bude nádrž schopna předejít katastrofickým scénářům při ničivých povodních. Podle vodohospodářů bude čtyřicet metrů vysoká hráz u obce Roztoky schopna zadržet i stoletou vodu. Zastavením povodňové vlny by hráz ochránila majetek v hodnotě 30 miliard korun.

Kritici nádrže ale navrhují méně drastická řešení. A proto se nespokojená část veřejnosti rozhodla, že bude proti výstavbě nové nádrže bojovat. Jednou ze zbraní bude i petice. Tu organizuje iniciativa Naše Berounka. Petice už běží na plné obrátky. A organizátoři si pochvalují, že proti výstavbě nové nádrže na Berounce chce tímto způsobem bojovat spousta lidí z celé České republiky.

Silná kritika z řad veřejnosti je zapotřebí. Organizátoři potřebují alespoň 10 tisíc podpisů. Pokud dosáhnou této hranice, pak zákon umožňuje veřejné slyšení v Poslanecké sněmovně. Tedy na půdě, na které se bude o nádrži rozhodovat.

Pokud chcete, můžete přidat i vy svůj podpis, kterým přispějete k záchraně jednoho z největších přírodních bohatství, které v naší zemi máme. Petici proti výstavbě nádrže naleznete na webu naseberounka.cz.

 

Užitečné odkazy

Petice na Naše Berounka

Stránky Naše Berounka na Facebooku

Detailní plány stavby nové nádrže na Berounce

 

Redakce InRybar.cz

Foto: Naše Berounka

Rubrika: Novinky
Štítky:

Nové články v rubrice

VIDEO: Brutální útok metrové štiky! Rybář všechno vidí na sonaru! Bavilo by vás to?

admin | přečteno: 201x | 5.03.2021 | Žádné komentáře

Dnešní rybařina je plná technologií, které tento koníček posunuly o …

Ministerstvo zemědělství: Rybaření pouze v katastru obce! A jen do 20:59 hodin!

admin | přečteno: 28230x | 5.03.2021 | 54 komentářů

AKTUALIZOVÁNO (5. března 2021, 15:50): Od pondělí 1. března 2021 …

„Proč by rybáři měli mít výjimky?“ ptají se naštvaní lidé! Média píšou o „noční výjimce“ pro rybáře

admin | přečteno: 3659x | 5.03.2021 | 6 komentářů

Velké mediální domy si všimly výjimky, která povoluje rybářům výkon …

Komentáře

  • Zatím to jen jen studie co to prý udělá s veřejností, které se to týká, ale…Obce které leží od Plzně po Beroun tuto studii nemůžou ani cítit.Obce od Berouna ku Praze jsou pro je to 50 na 50.Berounka je pro nás Rakovničáky a Kladeňáky prostě řeka našeho dětství, mládí a posléze dospělosti ne-li stáří,Chystáme se ji bránit takovou jaká je no uvidíme jaký bude výsledek.Snad ochranáři i snad Unesco budou proti této stavbě.No uvidíme co mocné peníze zmůžou snad nic.Toby byl konec této úžasné řeky.Ono by u hráze jen nezůstalo….

  • Nádrž by zadržela i stoletou vodu, která způsobí škody jednou za čas a dají se opravit. Ovšem samotná nádrž by způsobila nenávratné škody na vždy, bez šance nápravy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.