skingbranding-banner

Majitel vodní elektrárny střílel ze vzduchovky po malých skautech na lodi! Poslanci teď změnili zákon


To, že rybáři mívají potíže s vlastníky soukromých pozemků u rybářských revírů, je už zažitým koloritem. Věděli jste ale, že podobné potíže mívají například i vodáci. Ano, milovníci vodního cestování po našich řekách častokrát musí překonat překážky v řekách tak, že je obejdou po souši. Jenže kolikrát musí přes soukromé pozemky. A to často vedlo ke konfliktům! I proto poslanci schválili novelu vodního zákona, která ukládá majitelům pozemků povinnost, aby vodáci mohli přenést lodě přes jejich pozemky…

Poslanci schválili novelu vodního zákona, ve které se objevila povinnost pro majitele pozemků u vodních toků, že musí umožnit vodákům přenést jejich lodě u překážek v řekách. Zákonodárci tak vyslyšeli prosby vodáckých a turistických organizací, které dlouhodobě poukazovaly na to, že právě toto je na českých a moravských řekách problém.

„Často se na řekách objevují situace, kdy se přijede po veřejné vodní cestě k příčné překážce, kterou nelze nijak překonat, a to ani po břehu. Oplocení díla obvykle zasahuje až do vody a znemožňuje výstup, případně opětovný nástup, a ještě je doplněno cedulemi zákaz vstupu. Co má ale dělat vůdce plavidla, pokud přijede po veřejné vodní cestě?“ ptal se předseda Asociace vodní turistiky Petr Ptáček.

Častým řešením tak kolikrát je, že vodáci musí lodě přenášet i přes soukromé pozemky. A to kolikrát přináší nepříjemné konflikty. „Mnohdy se jedná o dramatické a vyhrocené situace a je zaznamenán i případ, kdy po skautském oddílu střílel majitel vodní elektrárny ze vzduchovky, když vedoucí s dětmi odmítl tahat lodě 400 metrů neschůdným terénem,“ řekl předseda.

Kromě toho, že vlastníci soukromých pozemků u těchto překážek budou muset „trpět“ přechod vodáku s loděmi, tak se povedlo zavést i tu povinnost, že majitelé vodních elektráren budou muset v sezóně nechávat část průtoku řek pro vodáky.

„Kvůli podnikatelskému projektu jedné firmy, která chce většinu vody jen pro sebe, jsou pak tisíce lidí naprosto bezprizorní. Stát by měl hájit veřejný zájem, obzvláště pokud chce, aby se sportovalo, chodilo do přírody a aktivně se trávil čas. Vyrobená elektřina z MVE je jen zanedbatelným promile v rámci celkové výroby. Přitom by stačilo, pokud by se část vody vhodná ke splutí nechala v řece jen během vodácké sezóny a to během dne. Většinu roku by tak mohla sloužit k výrobě, jen na omezenou dobu pro vodáky,“ dodal Ptáček.

Vodáci ale ještě pořád nemají vyhráno. Novelu nyní musí schválit Senát. Pokud ten nebude mít s novými pravidly problémy, dostane novelu k podpisu prezident republiky Miloš Zeman.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Nové články v rubrice

Známý rybář Bohumil Kuna šlape velkým firmám na paty? Prodává stovky kilogramů boilies!

admin | přečteno: 8172x | 1.03.2021 | 1 komentář

Rybář Bohumil Kuna zažívá velmi zajímavý začátek rybářské sezóny. O …

Ministerstvo zemědělství žádá rybáře: Provádějte lov pouze na území bydliště!

admin | přečteno: 3983x | 1.03.2021 | 5 komentářů

Situace ohledně koronavirové pandemie není na území České republiky nijak …

Oblíbená přehrada na Moravě bez vody? Vodohospodáři chystají velkou rekonstrukci hráze

admin | přečteno: 1943x | 1.03.2021 | Žádné komentáře

Už na letošní podzim plánuje Povodí Moravy rozsáhlou rekonstrukci hráze …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.