DomůNovinkyMasakr candátů na Orlíku v květnu? Známý rybář upozorňuje na „masařské oblasti“!

Masakr candátů na Orlíku v květnu? Známý rybář upozorňuje na „masařské oblasti“!

- Reklama -

Známý rybář Petr Touš v jednom ze svých videí upozornil na to, že v některých oblastech na Orlíku dochází k lovu candátů v době hájení. Podle něj někteří rybáři v „osadách“ na březích Orlíku mají právě hlavní candátovou sezónu a odnášejí z přehrady nádherné ryby. Známý rybář ve videu uvedl, že s tímto pleněním Orlíku nikdo nic nedělá. Redakce InRybar.cz se tedy ptala na Radě Českého rybářského svazu, zdali o tomto problému ví, a zdali rybářská stráž tyto oblasti kontroluje. A jak má rybář postupovat, pokud na takového chování u vody sám narazí?

„Když bych to řekl zjednodušeně, tak osadníci, z těch osad, ti už mají teď hlavní sezónu candátů – teď berou ty největší candáty. Mám zprávy, že v osadách to teď jede, tam se chytají velcí candáti teď, když se nesmí. A s tím nikdo nic nedělá, ale všichni to ví. Ale nikdo s tím nic nedělá. To je co? Takhle to tady u nás funguje,“ říká rybář ve videu.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Špičkové křeslo pro rybáře za super nízkou cenu! Nosnost 160 kilo!

Český rybářský svaz připouští, že na obrovské přehradě, jakou Orlík je, existují „problémové“ oblasti. „Ano, jsme si vědomi toho, že určité oblasti mohou být rybářsky exponovanější a je u nich vyšší pravděpodobnost, že jsou zde páchány přestupky, a je logické, že se na ně rybářská stráž zaměřuje – ať už jde o okolí kempů, chatových osad nebo na první pohled obtížněji přístupných míst. Což neznamená, že ostatní oblasti jsou bez dohledu rybářskou stráží,“ řekl magazínu InRybar.cz mluvčí Českého rybářského svaz Tomáš Kočica.

VÍTE, ŽE: Rybářská stráž kontroluje dění na přehradě i ze skal a vyvýšenin pomocí dalekohledů, noktovizorů a termovizí, aby mohla kolegům hlásit případná porušení rybářských pravidel a pohyb osob podezřelých z pytláctví. Zde se naplno ukazují výhody kvalitní techniky, která výrazně zkracuje dobu vyhodnocování jednotlivých dílčích úseků a zvyšuje efektivitu prováděných kontrol.

Hned zároveň ale mluvčí dodává, že rybářská stráž nenechává podobné chování bez povšimnutí: „O dodržování pravidel se na Orlíku stará 70 členů rybářské stráže včetně dvou profesionálů (a další kontroly provádí Policie ČR) a jednoznačně jsou aktivní na všech úsecích této přehrady. V roce 2019 bylo jen na Orlické údolní nádrži provedeno více než 7000 kontrol členy dobrovolné RS a dalších více než 1500 kontrol členy profesionální RS.“

Rybáři si kolikrát ani neuvědomují to, že rybářská stráž ne vždy přijde až přímo k rybářům. Díky modernímu vybavení mohou porybní důkladně kontrolovat rybáře i z pořádné dálky. „V řadě případů ani rybář „kontrolu“ nemusí zaznamenat – některé záležitosti, jako počet nahozených prutů, použité technické vybavení, metodu lovu nebo přítomnost u prutů je možné kontrolovat na značnou vzdálenost bez nutnosti přirazit lodí ke břehu,“ popisuje průběh některých kontrol Tomáš Kočica.

VÍTE, ŽE: Rybářská stráž není orgánem Svazu – je to úřední osoba zodpovídající se jen a pouze rybářskému orgánu – obecnímu úřadu s rozšířenou působností – a proto má tak Český rybářský svaz jen limitované možnosti, jak činnost rybářské stráže ovlivnit. Český rybářský svaz se ale snaží o metodické vedení ve smyslu pravidelných školení. Navíc, v případě Orlíku, na kterém hospodaří Rada ČRS, se Český rybářský svaz snaží poskytovat lepší podmínky k výkonu kontrolní činnosti rybářské stráže – například bezplatným zapůjčením výkonných lodí, optikou nebo nově také termovizí.

A jaké vybavení rybářská stráž na Orlíku vlastně používá? Velmi účinnými prostředky je například termovize nebo infračervené kamery. „S použitím termovize nebo infračervených kamer, obzvláště v období, kdy není povolen lov 24 hodin denně, je poměrně snadné kontrolovat lov mimo stanovenou dobu bez toho, aby bylo nutné na každém místě zastavovat a osobně kontrolovat, zda rybář má či nemá nahozeno. Možná i z toho důvodu může mít někdo pocit, že jde RS v noci „najisto“,“ vysvětluje mluvčí Svazu.

 

Co dělat u vody, když vidím porušování pravidel? 

Kritizování rybářské stráže za „nicnedělání“ se stalo koloritem českého rybaření. Ano, u svazových revírů se kolikrát dějí neuvěřitelné věci. Ale vzhledem k tomu, jak obrovské plochy musí rybářská stráž kontrolovat, není možné být non-stop všude. Proto rybářská stráž spoléhá i na samotné rybáře. Ne! Samotní rybáři rozhodně nemají bránit rozkrádání svazových vod, ale kolikrát stačí vytáhnout mobil z kapsy a chování některých rybářů natočit. A poté zavolat rybářskou stráž nebo policii a video důkaz předložit…

NEPŘEHLÉDNĚTE: Špičkové křeslo pro rybáře za super nízkou cenu! Nosnost 160 kilo!

„Pokud je rybář svědkem porušení rybářského řádu, je jednoznačně nejlepší variantou kontaktovat přímo člena rybářské stráže, pokud je u revíru uveden, hospodáře daného revíru, nebo Policii ČR. Pořízení videozáznamu má význam vždy. Samozřejmě je ideální, pokud dokumentaci pořídí na místě přímo RS. Dokumentace pořízená jiným rybářem, zaslaná hospodáři revíru nebo členovi RS ale má opodstatnění také a je možné ji využít jako podklad například  v rámci vnitrosvazových kárných řízení. Určitě nedoporučujeme „brát zákon do vlastních rukou“, vždy je nutné porušení řešit ve spolupráci s úředními orgány, tedy RS nebo Policií ČR,“ dodává Tomáš Kočica.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

42 KOMENTÁŘE

 1. Touš má ve všem pravdu. RS jsou vysazený na kapraře a buzerujou akorát v noci za to, že to tam někdo nechá máčet. Stejně kapraři ryby pustí a omezování doby lovu o pitomý 4 hodiny je naprostá . Místo peněz za profi stráž a jejich drahé vybavení by měli radši koupit násadu. Stejně neumí nic jinýho než znepříjemnit lidem koníček. Dříve žádný profi nebyli a bylo víc ryb než teď.

  • Ryb je šest půlek, jen některý lemplové svůj ne-um schovávají za vzpomínky na mnoho ryb. Dost velká část těhle kaprařů ryby žere, prodává do soukromek, mají jako třetí prut pytlačku s rybkou. A v noci se krade lépe, proto se to hlídá, ty hroudo! Touš je taky prolhaná masna.

   • Jelimane, v tobě je dobroty taky jak v medu. To, že si někdo vezme rybu k jídlu neznamená, že je pitomec. Naopak vy s menším inteligencnim potenciálem, rybu ulovenou v relativně čistém prostředí, pocelujete na
    rypec a pustíte. Pak si jdete do kaufu koupit odporné polské kuře…

    • Potočko, až se naučíš česky, můžeš něco psát o inteligenti ty potenciále. Touš všude mele jak pouští a pak zabíjí podseklý trofejní sumce. Prostě lhář a pokrytec. Tečka.

  • Co to meleš, jakou násadu? Kapr se dává furt, je to už pomalu plevel vody, to že máš jalový ruky je druhá vec. Co je strašnyho na tom, aby sis dal dal pauzu 4 hodiny? To je jak kdyby ti nařídili budeš dělat 24/7, žádnej spanek nic. 😂

  • Touš je pytlák, který porušuje pravidla. Slovo kaprař uz začínám nesnášet, myslí si, že u vody mohou dělat všechno…ano a chodím většinou v noci na kontroly, hlavně na kapraře, kteří spí pod vlivem alkoholu tak tvrdě, že musím zatřást s bivakem,nebo jim kopat do lehátka….jestli nechcete dodržovat denní doby lovu, tak jezděte raději na soukromý rybník, kde si dělějte co chcete, chytejte si dokolečka ty stejné ryby a dávejte jim tam pusinky.

   • Jestli jsi opravdu RS a používáš metody jak píšeš v příspěvku, tak potěš koště.Je je otázka času, kdy narazíš.

    • píšu ze zkušeností..samozřejmě že nejste všichni stejní, ale bohužel není v mojich silách to nějak od sebe rozlišit…proto musí být na všechny stejný metr. Nedodržuješ řád,končíš.

     • To bys čuměl kolik takových úředních osob nacházeli neprizpusobivy do vody ….
      .

     • pane Patočko na vás bych chtěl narazit….takové chytráky přímo zbožnuji =D

   • Pokud kopeš do lehátek dopouštíš se trestného činu! poškozování cizí věci! A pokud jsi úřední osoba! Tak pod trestem i odnětí svobody pokud ho poskodiš ve větší míře! Má stačit se prokázat hlasitěji nebo poklepat po ramenu ,zasvitit baterkou. Kopneš do lehátka on tobě treba do auta a budete si kvit?

    • hoď sem pro srandu ňáký paragrafy, kde je kopnutí do lehátka trestnej čin a i ňáký tresty. Estli je za to šibenice, nebo doživotí a tak 😀

     • Vyhledat zákon
      Trestní zákoník
      40/2009 Sb.
      Poslední změna zákona: 17. 9. 2015

      Obsah:
      ČÁST PRVNÍ – OBECNÁ ČÁST
      ČÁST DRUHÁ – ZVLÁŠTNÍ ČÁST
      ČÁST TŘETÍ – PŘECHODNÁ A ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ
      Trestní zákoníkČÁST DRUHÁHLAVA V§ 228
      § 228Poškození cizí věci
      (1) Kdo zničí, poškodí nebo učiní neupotřebitelnou cizí věc, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.

      (2) Stejně bude potrestán, kdo poškodí cizí věc tím, že ji postříká, pomaluje či popíše barvou nebo jinou látkou.

      (3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán,
      a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 na věci svědka, znalce nebo tlumočníka pro výkon jejich povinnosti,

      b) spáchá-li takový čin na věci jiného pro jeho skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že je skutečně nebo domněle bez vyznání,

      c) spáchá-li takový čin na věci, která požívá ochrany podle jiného právního předpisu, nebo

      d) způsobí-li takovým činem značnou škodu.

      (4) Odnětím svobody na dvě léta až šest let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 škodu velkého rozsahu.

      Zdroj: zakonyprolidi.cz

      Provozovatelem portálu je Economia, a.s.. Technicky zajišťuje Legito.

      Texty zákonů mají pouze informativní charakter a nenahrazují sbírku zákonů ČR.

      Informace o využívání cookies jsou k dispozici zde, stejně tak si můžete přečíst naše zásady ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů.

      Všeobecné podmínky se nacházejí pod tímto odkazem.

    • Prvně při příjezdu PČR dostaneš dýchnout ty popleto a pokud foukneš, jsi v pí… 🙂 To stejný kydy o tom, jak někoho nahážeš do vody :))) Vezme sebou krásnýho hafana a první kdo poletí s natrženou zadnicí do vody, tak budou zrovna ti stejní, jako ty 😀

     • Proč bych byl tam kde seš ty doma? Když spim v bivy, tak můžu bejt na šrot , to ještě není trestný.
      Jinak, anonyme, já je bo vody nehazu, ale ukrousi a chanovsti spoluobcane jsou v tom dost zběhly. Tak se měj na pozoru, až budeš zas někoho otravovat .

     • Tak pokud jsi porybný a zastavaš tyhle názory tak vždy budu na rybach! porybného natáčet a pro jistotu si dam k prutum kameru co bude natáčet do smyčky! Bys měl odznak vrátit! Tohle nemá s člověkem nic společného . A pokud zna jmeno pod přezdívkou at ho sem napíše aspoň budem vědět . Neni problém v registru si najít zbytek.

 2. Prostě pytláci ,i já sám jsem se bavil v kempu s místními a to byl srpen a bohužel mi bylo řečeno že na candáty ideálně březen duben….nevěřícně jsem koukal a svůj názor jsem si nechal pro sebe….je to prostě škoda…..jediný v co doufám tak je to že je aspoň chytaj na prut a ne do sítí a ruznejch navazcovejch šňůr a podobnejch montáži

 3. Jo a když už jsme u těch dravců ,tak jsem byl včera na Labi poblíž Poděbrad a když jsem se šel vychcat po vyšlapaný cestičce v trávě co jsem nenašel…..vnitřnosti a hlavu sumce cca. 100cm podle hlavičky a starší než týden taky nebyla….

 4. My jsme byli minulý týden na rybách,od rána do večera, a kontrola RS byla provedena za neuvěřitelného řevu člena RS. Dostali jsme vynadáno,že si člověk odskočí na malou,že se to prý nesmí. Dolní tok Labe a děčínská stráž 🤮
  Zajímalo by mě, jak člen RS zjistí pohledem z dalekohledu zda má dotyčný povolenku či nikoliv a zda je platná?

 5. Dnes na YouTube kanálu postupně zmizely všechny komentáře, které s ním nesouhlasili a kritizovali ho. Je to prachobyčejný lhář. Tvrdí, že nemaže a přitom maže o sto šest. Všude, kde to nemá pod palcem, jsou názory lidí jiné. Je to patologický lhář.

  • Mažou všichni youtuberove. Je to daný pravidlama . Proto neberte ty honice ega moc vážně.
   Jo a k ty sezóně dravců, tak ta už dávno začala. Já viděl 8.5. rybolovce na gumáku a ten s úsměvem na rtu a dobrou kartu lovil hlubinnou privlaci. Protože věděl, že na něj bez lodě RS nemá!!!
   Sice se chlubí, jakou že to nemají sledovaci a jinou vyspělou techniku, ale pravdou zůstává, že na celý SUS maji jen 2 služební RS gumáky s bidnymi 9 Hp motorky. Takže lodni pytláci na silnych lodich z nich mají velikou srandu.

   • Jakýma pravidlama? YuTubu je u , jestli někdo o toušovi napsal že je pytlák. Touš to maže protože je nemocnej lhář a manipuluje lidma a pravdu musí zahlušit do země.

    • Ty „chytrej“ anonyme, v pravidlech YT je, že autor videa může mazat komentáře dle libosti. Může i kohokoliv zabanovat a vůbec s tím nic neudělaš
     Přejet si to z pr.ele do hlavy.

 6. Bohužel, Slapy JSOU na tom podobně. MYSLIM pytláky a lov dravců v době hájení. A kapráře masaře- bivakáře. Stálé hlídky, NEBO už nevím. Je mi z toho smutno. RÀD BYCH POMOHL.

 7. Petr Touš by měl už mlčet za to co vše porušil a vyolal tím hony na kapraře, neskutečný.. u mě klesnul pod úroveň Kuny

 8. Proč svaz Touše už konečně nevyloučí? Chytá bez papírů, porušuje pravidla, navádí k , pomlouvá svaz a RS. To si nechá svaz pořád líbit?

 9. To je ten pan Tauš co si kupuje povolenku,když mu ji rybářská stráž sebere?Jestli ano,měl by si zamést před svým prahem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -