Domů Novinky Ministerstvo financí nechce platit celé škody po řádění kormoránů! Škody jsou až...

Ministerstvo financí nechce platit celé škody po řádění kormoránů! Škody jsou až 130 miliónů ročně

- Reklama -

Ministerstva financí a životního prostředí se staví proti návrhu Vlády České republiky, který chce schválit odškodnění pro rybáře za škody, které jim na rybách způsobí kormoráni. Ministerstvu financí například vadí, že by se náhrady pro rybáře měly vrátit na stoprocentní výši. Resort životního prostředí pak namítá, že náhrady by neměl řešit daný zákon, ale škody by mělo hradit ministerstvo zemědělství v rámci podpory rybářského hospodaření…

V loňském roce ministerstvo financí vyplatilo rybářům ze státní kasy 37,2 miliónů korun. V letošním roce je částka už 34,2 miliónů korun, a to mluvíme zatím jen o prvním pololetí. Za roky 2018 a 2019 rybáři měli nárok žádat o stoprocentní kompenzaci za škody na rybách, které způsobil kormorán. V letošním roce je kompenzace 80 procentní. A právě v následujících letech by měla být náhrada znova stoprocentní, což se ale ministerstvu financí nelíbí.

Resort životního prostředí má zase problém s tím, že kormorán je od roku 2012 vyškrtnut ze seznamu zvláště chráněných druhů. Proto podle ministerstva životního prostředí není dobře, že jsou náhrady pro rybáře vypláceny podle daného zákona, ale tuhle záležitost by mělo řešit ministerstvo zemědělství v rámci rybářského hospodaření.

Naopak právě ministerstvo zemědělství vládní novelu podpořilo. Ministerstvo poukazuje na to, že kormorán velký působí na území České republiky tuzemským rybářům nemalé škody, které je třeba kompenzovat. Například Rybářské sdružení vyčíslilo každoroční škody způsobené kormoránem na 130 miliónů korun.

Kormorán velký: Významný rybí predátor, který na území České republiky působí na rybách nemalé škody, které podle Rybářského sdružení dosahují až 130 miliónů korun ročně. Kormorán nepůsobí škody jen samotnou konzumací ryb, ale také tím, že některé ryby při lovu „pouze“ poraní, kvůli čemuž ryby následně mohou hynout. Během zimního období kormorán velký odloví na rybářských revírech až 80 kilo ryb z každého hektaru vodní plochy. Denní spotřeba jednoho kormorána se počítá na nějakých 400 gramů ryb.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -