skingbranding-banner

Na Nových Mlýnech stoupne hladina vody! Ekologové chtějí opatření, která budou chránit ptáky


Kvůli dlouhodobému suchu, které sužuje jih Moravy, se chystají vodohospodáři zvedat hladinu ve Věstonické nádrži, která je tou prostřední v kaskádě tří Novomlýnských jezer. Vodohospodáři plánují, že v nádrži se zvedne vodní hladina o 35 centimetrů. Jenže! Tento zákrok může vážně poškodit oblasti třeba na ostrovech, které obývají vzácní živočichové. Proto vodohospodáři musí dbát několika podmínek, které jim stanovili ekologové. Práce na Věstonické nádrži budou probíhat asi 5 let.

„Důvodem je nevyrovnaný srážkový režim. V posledních letech jejich celkový roční úhrn v povodí řeky Dyje nedosahuje dlouhodobého průměru a od roku 2015 zde trvá dlouhodobé sucho. Množství zadržené vody nestačí pokrýt potřeby na její užívání,“ vysvětluje Povodí Moravy svůj záměr.

Ano, vodu z Nových Mlýnů chtějí v budoucnu čerpat například vinaři a ovocnáři. Podle iDNES.cz pěstitelé plánují zavlažovat až 5000 hektarů vinic a 1000 až 2000 hektarů sadů. I proto vodohospodáři chtějí zvednout hladinu ve Věstonické nádrži. Jenže!

Podobný zásah by znamenal, že zvýšená vodní hladina by mohla zaplavit jedinečné oblasti, které obývají vzácní živočichové. Vodohospodáři musí například zamezit tomu, aby zvýšená hadina poškodila mokřady u břehů, což by vedlo k zahubení živočichů, kteří zde žijí. To samé platí o oblastech, které obývají ptáci.

Povodí Moravy už na prvních projektech usilovně pracuje. Například minulý rok v říjnu „otevřeli“ umělý ostrov o ploše 18 metrů čtverečních. Právě tento umělý ostrov bude sloužit jako hnízdiště pro ohrožené rybáky obecné. A ptáci si tento ostrůvek okamžitě zamilovali! Umělý ostrov se nachází v závětrné části Věstonické nádrže a je například vybaven přesahy, aby hnízdiště nezničil nějaký predátor, třeba norek.

V dalších 5 letech pak budou vodohospodáři pracovat i na navýšení pilířů mostu, který kdysi vedl přes řeku Dyji. Právě tyto ruiny bývalé stavby si pro hnízdění vybral opět rybák obecný. A na některých ostrovech pak vzniknou valy z kamenů, díky čemuž vznikne další plocha pro hnízdění, přitom ale ptáci budou chráněni před velkými vlnami.

Stavební úpravy, které se na Věstonické nádrži plánují, spolknou desítky tisíc tun materiálu. Pro stavbu se budou využívat jak kameny, tak i písek nebo sedimenty z nádrže. Materiál budou do daných oblastí vozit nákladní plavidla. A právě proto na Věstonické nádrži vznikne i provizorní přístav, který bude buďto u rybárny, anebo na západním okraji slepého ramene Staré Dyje u Dolních Věstonic.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Nové články v rubrice

Kapraři zuří: Ochrana velkých kaprů na Pálavě nebude? Tisíce podpisů nemají žádnou váhu!

admin | přečteno: 1276x | 25.01.2021 | 1 komentář

Skupina moravských kaprařů v loňském roce ohlásila to, že bude organizovat …

Šílenci! Autem chtěli přejet zamrzlou přehradu! Probořili se do vody

admin | přečteno: 373x | 25.01.2021 | Žádné komentáře

Slovensko „se baví“ nezodpovědným chováním mladíka, který svým vozidlem vjel …

VIDEO: Obrovský okoun versus malá štika! Zaútočí pruhovaný predátor na budoucí „královnu“?

admin | přečteno: 1295x | 22.01.2021 | Žádné komentáře

Okouni patří k velmi oblíbeným rybím druhům, na které má spadeno …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.