DomůNovinkyNaděje pro rybáře: Na Slezské Hartě vzniknou speciální místa pro bivaky a...

Naděje pro rybáře: Na Slezské Hartě vzniknou speciální místa pro bivaky a zaparkovaná auta!

- Reklama -

Od podzimu loňského roku se v souvislosti se Slezskou Hartou řeší zpřísnění ochranného pásma, kvůli kterému nemohou rybáři pobývat u vody v nočních hodinách, anebo chytat non-stop v letním termínu. Situace už vypadala pro rybáře „z daleka“ kriticky, ovšem Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko dal jasně najevo, že se nechce vzdát. A proto zástupci Moravskoslezského územního svazu a Povodí Odry zasedli k jednacímu stolu. Jaký je výsledek? Vypadá to, že na Slezské Hartě vzniknou speciální místa, kde bude možné bivakovat, anebo parkovat automobily. O této novince informovalo Povodí Odry na svém webu…

Povodí Odry v textu na svém webu rybářům připomíná, že z důvodu zpřísnění ochranného pásma není možné stanování, táboření a bivakování mimo místa k tomu určená. Pochopitelně, rybáři ani nesmí rozdělávat ohně. Dále se v tomto pásmu zakazuje vjezd a setrvání s automobily a obytnými přívěsy. Těch omezení po zpřísnění ochranného pásma prostě je celá řada.

Kukuřice naložená „v medu“: TOP nástraha na kapry za pár korun, na kterou to vždy bere

Vodohospodářský podnik na webu informoval o tom, že na Slezské Hartě vzniknou speciální místa, kde bude možné postavit rybářské bivaky, anebo zaparkovat automobily. „Státní podnik Povodí Odry a Český rybářský svaz však mají společný zájem, aby i nadále mohl být na nádrži Slezská Harta provozován výkon rybářského práva, a to ke spokojenosti všech místních rybářů, ale i rybářů z širokého okolí,“ píše se na webu Povodí Odry.  

Jak to tedy vodohospodáři spolu se zástupci rybářů vyřešili? „Obě strany se shodly, že nejlepším řešením by bylo zřízení rybářských zázemí. Ta by mohla řešit problematická místa pro parkování motorových vozidel včetně dojezdu bez porušení předpisů. Dále pak sociální zázemí (chemická WC), možnost stanování, bivakování apod., a využití schváleného veřejného ohniště, včetně úběžiště pro nepříznivé povětrnostní podmínky,“ vysvětluje na webu Povodí Odry.

 

Moravskoslezský rybářský jednatel: Místa bude možné rezervovat

Moravskoslezský územní svaz počítá s tím, že tlak na Slezskou Hartu není malý. Průměrná roční rybářská návštěvnost na Slezské Hartě se vyšplhala k 70 000 docházkám, což je v přepočtu na období červen až září 590 osob za den.

„Výše uvedené rozšíření ochranného pásma však bude současně vyžadovat vytvoření rezervačního systému, který by umožnil regulaci danou kapacitou rybářských zázemí. Zároveň je nutné zvětšit postihování těch, kteří i nadále nebudou akceptovat zákazy správce vodního díla, který má v této chvíli již pravomoci podložené legislativně s oporou v zákoně. Z textu opatření obecné povahy k rozšíření ochranného pásma možná nebylo patrné, že výkon rybářského práva na revíru Slezská Harta 1A je zachován na celé vodní ploše (vyjma jasně definovaných zákazů),“ vysvětluje jednatel Moravskoslezského územního svazu Rostislav Trybuček.  

Kukuřice naložená „v medu“: TOP nástraha na kapry za pár korun, na kterou to vždy bere

„Naší snahou je vybudovat rybářská zázemí se započetím již v letošním roce, která by vytvořila podmínky pro rybáře včetně jednoduchého rezervačního systému. Zázemí, která by poskytla zájemcům větší komfort při rybaření, možnost pobytu na více dní. Současně předpokládáme, že by se tímto opatřením daly skloubit zájmy rybářské obce s ochranou vodního zdroje,“ přibližuje jednatel. 

„Jsme si vědomi, že je to velké sousto už s ohledem na rozličné majetkové vztahy k parcelám, komunikacím. Nicméně státní podnik Povodí Odry nabízí pomocnou ruku a s ostatními vlastníky jsme začali vyjednávat již v loňském roce. Nyní budeme pokračovat dále. Vše vzniklo vlivem velkého tlaku na tolik oblíbený revír ze strany rybářů (ale nejen jich). Připusťme si rovněž ale, že nelze přehlížet zájmy, které provozovatel uvádí a řadí jako priority vodního díla,“ zakončuje jednatel Českého rybářského svazu, Rostislav Trybuček.  

 

Proč došlo je zpřísnění ochranného pásma na Slezské Hartě?

„Všechna uvedená opatření mají za účel preventivně podporovat jakost vody v nádrži Slezská Harta, která úzce souvisí jak se zásobováním vodou bruntálského skupinového vodovodu, tak zejména Ostravského oblastního vodovodu v množství, které pro úpravnu vody v Podhradí dosahuje v letních měsících až okolo 1 000 l/s,“ vysvětluje Petr Poledna, hrázný VD Slezská Harta.

Kukuřice naložená „v medu“: TOP nástraha na kapry za pár korun, na kterou to vždy bere

Území povodí Odry je přirozeně chudé na podzemní zdroje vody a z 90 % se surová voda pro výrobu vody pitné získává z povrchových zdrojů, z vodárenských nádrží Šance na řece Ostravici, Morávka na řece Morávce a Kružberk na řece Moravici. Vodárenská nádrž Kružberk spolu s úpravnou vody v Podhradí je nejvýznamnějším zdrojem vody pro obyvatele Moravskoslezského kraje a spolu s dalšími jmenovanými nádržemi zajišťuje zásobení vodou více jak 1 milionu obyvatel. Pro výrobu pitné vody jsou důležité faktory jak její dostatečné množství, tak její kvalita a s ní spojená preventivní ochrana před jejím možným znečištěním a znehodnocením.

Redakce InRybar.cz 

Ilustrační foto: Povodí Odry

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -