skingbranding-banner

Nákladní lodě až do Ostravy? Poláci postavili u hranic na Odře obrovskou přehradu, která zvedne vodu v řece!


Splavnění řeky Odry až do Ostravy je velkým cílem polské strany. A nyní k tomu mají dost účinný „nástroj“. Nedaleko česko-polských hranic u města Ratiboř skončila stavba obrovské přehrady na řece Odře. Tato přehrada má „charakter“ suchého poldru, který má zabránit katastrofálním povodním nebo při boji se suchem. Ovšem Poláci také počítají, že tato přehrada napomůže ke splavnění řeky až do Ostravy. Bude tedy v budoucnu v Ostravě přístav?

Nově vzniklý poldr může pojmout až 185 miliónů metrů krychlových vody, jeho rozloha je pak 26 kilometrů čtverečných. Poláci ale počítají s tím, že se poldr prohloubí až na 300 milionů metrů krychlových, což by bylo více jak například u přehrady Slezská Harta – jedno z nejvýznamnějších vodních děl v regionu. Ta má rozlohu 10,7 kilometrů čtverečných a objem 220 miliónů metrů krychlových vody.

Vodní cestu po Odře o délce 90 kilometrů z města Kedzierzyn-Koźle do Ostravy podporuje například i český ministr dopravy a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Česká strana by na vybudování vodní cesty z Polska do Ostravy mohla investovat asi 15 miliard korun, Poláci by pak zainvestovali až 40 miliard korun. „Mělo by to zásadní vliv na celý region. Je to důležité z dopravního, ekonomického, rekreačního a možná i energetického úhlu pohledu“ řekl ministr Havlíček.

Ředitel české společnosti Plavba a vodní cesty Tomáš Kolařík připustil, že díky nádrži na Odře u Ratiboře bude možné doplout prakticky až na hranice mezi Českou republikou a Polskem. „Je to nejdůležitější a dá se říct i nejdražší objekt celého splavnění Odry do Ostravy,“ uvedl ředitel Kolařík.

 

Z poldru vznikne nádrž

Poláci postavili suchý poldr asi za 12 miliard korun. Jeho prvotním účelem je boj proti povodním nebo suchu – suchý poldr se bude plnit jen při velké vodě, aby se zabránilo povodním po proudu. Ovšem to není konečná fáze! Polská strana počítá s tím, ze suchého poldru v budoucnu vznikne multifunkční vodní nádrž.

To ovšem nebude dříve než za 5 let, protože právě po tuhle dobu musí mít přehrada charakter suchého poldru, protože pro její stavbu byly použity peníze z Evropské unie. Poláci počítají s tím, že se poldr přemění na vodní nádrž do 7 let. „Už ale můžeme projektovat. Těch 5 let si dáme na přípravu projektu,“ řekl ministr námořního hospodářství a vnitrozemské plavby Marek Gróbarczyk.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Wody Polskie

Nové články v rubrice

Změna rybářských pravidel: Zvyšuje se míra candáta a štiky! Při chytání na malé rybičky jen jednoháček

admin | přečteno: 664x | 4.08.2020 | Žádné komentáře

Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko výrazným způsobem upravil …

Ve Vlavě bude bariéra, která vysílá elektrické šoky! Bude chránit škeble, které produkují perly

admin | přečteno: 180x | 3.08.2020 | Žádné komentáře

Českobudějovičtí odborníci z Biologického centra Akademie věd se snaží přijít na …

Šokující zjištění: V rybníku v Čechách se objevili úhoři! Nikdo je sem nevysazoval 20 let

admin | přečteno: 374x | 3.08.2020 | Žádné komentáře

Letos na jaře prováděli českobudějovičtí vědci z Biologického centra Akademie věd …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.