DomůNovinkyNapadený rybník je už zase plný kaprů! V loňském roce z něj rybáři vylovili...

Napadený rybník je už zase plný kaprů! V loňském roce z něj rybáři vylovili a zabili 40 tun kaprů

- Reklama -

Snad lepší časy čekají rybník Buňkov na Pardubicku, který v loňském roce musel být vypuštěn, protože se v něm objevil nebezpečný herpes virus. Z rybníku tehdy rybáři vylovili 40 tun kaprů, které museli zabít, aby se nákaza nedostala do okolí. Zlé časy jsou ale pryč! Rybáři po důkladné dezinfekci rybník Buňkov zase napustili a nasadili do něj kapry. Ryby by měly mít do podzimu okolo 2 kilo na kus, takže budou určeny na štědrovečerní tabule…

Rybáři do rybníku Buňkov nasadili 32 000 kusů kaprů, což je v přepočtu na hmotnost asi 30 tun. V minulých letech bylo v rybníce až 50 000 kaprů. „Změnili jsme dodavatele, výsledky testů mu dlouhodobě vycházejí negativně. Obsádka bude menší, kdyby se zase něco stalo, ať máme méně práce,“ řekl zástupce přeloučských rybářů Josef Kratochvíl.

Loňské škody na rybí obsádce se podle rybářů vyšplhaly přes 4 000 000 korun. Přesto! Rybáři by měli většinu těchto peněz dostat od státu. „V roce 2018 jsme měli v rybnících amurského lysce (plemeno kapra), který je podle odborníků odolný, ale odcházel jako první, nedá se věřit všemu,“ vysvětluje Kratochvíl.

Herpes virus: Jedná se o vysoce nakažlivé onemocnění ryb, které doprovází i masivní úhyn ve výši 80 až 90%. Toto onemocnění postihuje především kapry a koi kapry. Při nákaze musí být zlikvidovány ale i ostatní rybí druhy, které mohou nemoc přenášet. Zásadní je také dezinfekce rybníků, ale i pracovních pomůcek a oděvů…

 

Co se stalo v rybníku Buňkov?

V rybníku Buňkov se nákaza herpes viru objevila hned dvakrát, nejprve v roce 2018, a poté znovu v roce 2019. V roce 2019 nákaza zasáhla 40 000 kilo ryb. Rybáři museli všechny nakažené ryby vylovit a zlikvidovat. „Použili jsme 160 tun vápna, jak bylo plánováno, ale bohužel… Teď se bude testovat, jestli ten vir tam přežil, nebo jestli se tam mohl zase dostat nějak jinak,“ řekl pro Rozhlas z přeloučského rybářství Josef Kratochvíl po opětovném zjištění nákazy.

Ještě větší množství ryb museli vybít rybáři v rybníku Buňkov v roce 2018, to byla poprvé zjištěna nákaza v rybníce. Tehdy rybáři vylovili a zabili 90 tun ryb, o takovém množství tehdy psal Český rozhlas. „V rybníce máme štiky, candáty, tolstolobiky, amury, i když jsou v pořádku, jsou potencionální přenašeči,“ řekl tehdy Karel Němec z rybářského svazu Přelouč.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -