Domů Novinky Nasazování ryb na Moravě za 34 000 000 korun! Rybáři nasadili do svazovek obrovské...

Nasazování ryb na Moravě za 34 000 000 korun! Rybáři nasadili do svazovek obrovské množství ryb

- Reklama -

Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko vydal podrobné informace o tom, jak v roce 2019 zarybňoval svazové vody. Za územní svaz mluvil rybářský technik Rostislav Trybuček. Ten se pro Zpravodaj výboru Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko rozhovořil o tom, kolik ryb putovalo jak do mimopstruhových, tak i pstruhových vod. Hodně zajímavé jsou i informace o nasazování úhořů do svazových vod na severu Moravy a ve Slezsku. Přinášíme kompletní informace o nasazování ryb v tomto územním svazu za rok 2019…

Ve Zpravodaji výboru Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko se píše:

O investovaných financí do rybích násad: Rozdělme naši zarybňovací povinnost na 3 kapitoly. První – ta největší – je zarybnění mimopstruhových revírů. Rozpočet našeho územního svazu, neboli  plán, činí asi 21 770 000 korun. V letošním roce jsme vysadili násady v hodnotě 27 169 790 korun.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Luxusní krmení na kapry z Anglie za rozumnou cenu! Obrovská kvalita!

Druhou kapitolou je zarybnění pstruhových revírů. U nich je plánován v rozpočtu objem finančních prostředků 4 246 500 korun. I ten jsme výrazně překročili. Vysadili jsme násady v hodnotě 5 596 900 korun. Třetí položkou, na kterou každoročně územní svaz vyčleňuje asi 1 milión korun, je vysazování úhoře do našich revírů. Tuto položku se nám v letošním roce podařilo rovněž překročit o přibližně 300 000 korun.

Odbočím: Možná si vzpomenete na článek v Rybářství o zabaveném (pašovaném) úhořím monté. Tohoto kontrabandu jsme se ve spolupráci s Radou ČRS a zejména Ministerstvem životního prostředí „ujali“ a u našeho smluvního partnera nechali odkrmit do větší velikosti. Odkrmené úhoře jsme pak v souladu s managementem úhoře EU vysadili do bezbariérových toků – konkrétně Odry a Opavy. A to je těch zmíněných 300 000 korun.

Loni jsme získali dotaci v hodnotě 990 000 korun od SZIF ve formě odkrmeného úhoře. V souladu s předpisy EU byli tito úhoři vysazováni do bezbariérových toků našeho regionu. Shrneme-li tedy celkový objem finančních prostředků, které jsme proměnili do rybích násad, pak je to asi historicky nejvíce – a to 34 166 690 korun.

O plnění zarybňovacího plánu: Byl by téměř to zázrak, splnit zarybňovací plán beze zbytku. Nicméně lze konstatovat, že kromě parmy, jsme splnili všechny položky. Častým tématem lovících je dotaz na stěžejní a nejžádanější rybu – kapra. Na vysvětlenou: Kalkulovaná hmotnost vysazovaného kapra je 0,76 kg. A sami všichni víme, že takové kapry běžně nechytáme. Počítáme-li s průměrem 1,50 kg, pak tedy vysazujeme polovinu tzv. „hlav“. V rozpočtu je na kapra plánováno přibližně 18 miliónů korun.

Radost mám z toho, že jsme loni výrazně překročili plnění zarybňovací plán v dravých rybách. Ať už to byla štika, které byl loni velký nedostatek, tak i u candáta.

O nasazování reofilních druhů ryb: Reofilní druhy ryb se nám podařilo vysadit nad zarybňovací plán. Zejména u ostroretky stěhovavé. Vysadili jsme i značný objem jelce jesena. Na pstruhových vodách jsme výrazně překročili vysazení lipana v dvouleté násadě. Největším problémem nadále zůstává parma. Přibližně 5 000 kusů se nám podařilo sehnat od externího dodavatele. Z místních organizací pouze Valašské Meziříčí každoročně, díky skutečné obětavosti hospodáře a jeho kolektivu, rovněž pár tisíc jedinců parmy – loni okolo 4 000 kusů.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Luxusní krmení na kapry z Anglie za rozumnou cenu! Obrovská kvalita!

O získávání dotací na nasazování ryb: Již několik let běží dotační titul tzv. K2017. Pro rok 2019 nám bylo přiznáno na MP a P revíry celkem 2 816 425 korun. V prvním odstavci jste jistě zaznamenali dotaci SZIF na vysazování úhoře. Celkem to bylo asi 990 000 korun. Musím se zmínit, že zabavené úhoří monté v hodnotě asi 140 000 korun nám formou darovací smlouvy přenechalo MŽP. Mnoho finančních prostředků je ale poskytováno samotnými místními organizacemi, čehož si velmi ceníme. Část dotací poskytují někdy i obce a města.

Zdroj: Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

3 KOMENTÁŘE

  1. To u nás nehrozí, u nás si to všichni rozeberou do kapes a do vod nedají skoro nic, hlavně že furt zdražují

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -