skingbranding-banner

Nasazování ryb na Moravě za 34 000 000 korun! Rybáři nasadili do svazovek obrovské množství ryb


Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko vydal podrobné informace o tom, jak v roce 2019 zarybňoval svazové vody. Za územní svaz mluvil rybářský technik Rostislav Trybuček. Ten se pro Zpravodaj výboru Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko rozhovořil o tom, kolik ryb putovalo jak do mimopstruhových, tak i pstruhových vod. Hodně zajímavé jsou i informace o nasazování úhořů do svazových vod na severu Moravy a ve Slezsku. Přinášíme kompletní informace o nasazování ryb v tomto územním svazu za rok 2019…

Ve Zpravodaji výboru Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko se píše:

O investovaných financí do rybích násad: Rozdělme naši zarybňovací povinnost na 3 kapitoly. První – ta největší – je zarybnění mimopstruhových revírů. Rozpočet našeho územního svazu, neboli  plán, činí asi 21 770 000 korun. V letošním roce jsme vysadili násady v hodnotě 27 169 790 korun.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Luxusní krmení na kapry z Anglie za rozumnou cenu! Obrovská kvalita!

Druhou kapitolou je zarybnění pstruhových revírů. U nich je plánován v rozpočtu objem finančních prostředků 4 246 500 korun. I ten jsme výrazně překročili. Vysadili jsme násady v hodnotě 5 596 900 korun. Třetí položkou, na kterou každoročně územní svaz vyčleňuje asi 1 milión korun, je vysazování úhoře do našich revírů. Tuto položku se nám v letošním roce podařilo rovněž překročit o přibližně 300 000 korun.

Odbočím: Možná si vzpomenete na článek v Rybářství o zabaveném (pašovaném) úhořím monté. Tohoto kontrabandu jsme se ve spolupráci s Radou ČRS a zejména Ministerstvem životního prostředí „ujali“ a u našeho smluvního partnera nechali odkrmit do větší velikosti. Odkrmené úhoře jsme pak v souladu s managementem úhoře EU vysadili do bezbariérových toků – konkrétně Odry a Opavy. A to je těch zmíněných 300 000 korun.

Loni jsme získali dotaci v hodnotě 990 000 korun od SZIF ve formě odkrmeného úhoře. V souladu s předpisy EU byli tito úhoři vysazováni do bezbariérových toků našeho regionu. Shrneme-li tedy celkový objem finančních prostředků, které jsme proměnili do rybích násad, pak je to asi historicky nejvíce – a to 34 166 690 korun.

O plnění zarybňovacího plánu: Byl by téměř to zázrak, splnit zarybňovací plán beze zbytku. Nicméně lze konstatovat, že kromě parmy, jsme splnili všechny položky. Častým tématem lovících je dotaz na stěžejní a nejžádanější rybu – kapra. Na vysvětlenou: Kalkulovaná hmotnost vysazovaného kapra je 0,76 kg. A sami všichni víme, že takové kapry běžně nechytáme. Počítáme-li s průměrem 1,50 kg, pak tedy vysazujeme polovinu tzv. „hlav“. V rozpočtu je na kapra plánováno přibližně 18 miliónů korun.

Radost mám z toho, že jsme loni výrazně překročili plnění zarybňovací plán v dravých rybách. Ať už to byla štika, které byl loni velký nedostatek, tak i u candáta.

O nasazování reofilních druhů ryb: Reofilní druhy ryb se nám podařilo vysadit nad zarybňovací plán. Zejména u ostroretky stěhovavé. Vysadili jsme i značný objem jelce jesena. Na pstruhových vodách jsme výrazně překročili vysazení lipana v dvouleté násadě. Největším problémem nadále zůstává parma. Přibližně 5 000 kusů se nám podařilo sehnat od externího dodavatele. Z místních organizací pouze Valašské Meziříčí každoročně, díky skutečné obětavosti hospodáře a jeho kolektivu, rovněž pár tisíc jedinců parmy – loni okolo 4 000 kusů.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Luxusní krmení na kapry z Anglie za rozumnou cenu! Obrovská kvalita!

O získávání dotací na nasazování ryb: Již několik let běží dotační titul tzv. K2017. Pro rok 2019 nám bylo přiznáno na MP a P revíry celkem 2 816 425 korun. V prvním odstavci jste jistě zaznamenali dotaci SZIF na vysazování úhoře. Celkem to bylo asi 990 000 korun. Musím se zmínit, že zabavené úhoří monté v hodnotě asi 140 000 korun nám formou darovací smlouvy přenechalo MŽP. Mnoho finančních prostředků je ale poskytováno samotnými místními organizacemi, čehož si velmi ceníme. Část dotací poskytují někdy i obce a města.

Zdroj: Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Nové články v rubrice

Česko jako kaprařská velmoc? Nedaleko Pardubic vzniká gigantická linka na rybářské nástrahy

admin | přečteno: 1247x | 20.01.2021 | Žádné komentáře

Zase se potvrzuje, že rčení o zlatých českých ručičkách má …

Rybáři pozor! Chytání non-stop na populární svazovce neplatí! V pravidlech je nepřesnost

admin | přečteno: 1415x | 20.01.2021 | 1 komentář

Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko nedávno zveřejnil dodatek …

VIDEO: Pokuta 500 000 pro Bohumila Kunu? Známý rybář musel vysvětlovat na úřadech!

admin | přečteno: 2200x | 20.01.2021 | 7 komentářů

Není to tak dávno, co Bohumil Kuna vydal video, ve …

Komentáře

  • To u nás nehrozí, u nás si to všichni rozeberou do kapes a do vod nedají skoro nic, hlavně že furt zdražují

    • Středočeský kraj abych byl přesný, člověk si sedne k vodě a za celí den většinou nevidí záběr

  • proč se kapř nevysazuje ve velikosti plůdku kolem 1cm jako jiné ryby?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.