Domů Novinky NÁVRH: Jihočeský ČRS chce omezit počet ulovených ryb nebo zvýšit míry ryb!...

NÁVRH: Jihočeský ČRS chce omezit počet ulovených ryb nebo zvýšit míry ryb! Co vy na to?

- Reklama -

Jihočeský ÚS na svých webových stránkách zveřejnil velmi zajímavý text, který pojednává o možných změnách v rybářských pravidlech. V textu padají návrhy například na zavedení ročního limitu úlovků, na zvýšení dolní míry ryb nebo například na „předělání“ rybářské stráže. Dané návrhy bude Jihočeský ÚS předkládat na výročních schůzích místních organizací k diskuzi. Co vy na to? Byli byste pro nebo proti? Je třeba připomenout, že na některých návrzích se již pilně pracuje, některé byly dokonce již realizované.

Změna denní doby lovu: V roce 2017 byla změna doby lovu řešena na úrovni Rady ČRS a jejího hospodářského odboru a návrh změny byl předložen vedením ČRS v říjnu roku 2017 na Ministerstvo zemědělství (od dubna do září 4 až 24 hodin, od října do března od 5 do 22 hodin).

Rybářská stráž: Nová koncepce rozvoje rybářské stráže byla odsouhlasena na územní konferenci v červnu 2017 a v současnosti probíhá její realizace s cílem dokončit reorganizaci rybářské stráže v příštím roce. V souvislosti s reorganizací rybářské stráže je nutné začít pracovat na zvýšení pravomocí rybářské stráže na úrovni ČRS.

Změna systému trestů za přestupky proti rybářskému řádu: V návaznosti na reorganizaci rybářské stráže je v současnosti zpracováván sumář přestupků proti rybářskému řádu včetně jejich setřídění podle závažnosti a je připravován návrh nového sazebníku trestů. Současně jsou zpracovávány tři variantní návrhy, jak změnit systém trestání rybářů páchajících přestupky tak, aby tresty byly pro všechny rybáře stejné a byl eliminován protekcionismus a právní nejistota.

Roční limit úlovků: JčÚS má již několik let limit 50 ks vyjmenovaných druhů ryb na jednu roční územní povolenku. V letošním roce byl předložen návrh na omezení 20 ks ponechaných dravců, který nebyl členskou základnou podpořen. Vzhledem ke skutečnosti, že významná část členské základny volá po zvýšení ochrany dravců v našich revírech, musí být toto téma i nadále předmětem diskuse.

Omezení horní míry ryb – K70 – omezení horní míry kapra: Omezení horní míry kapra označované jako K70 bylo schváleno územní konferencí JčÚS v červnu v roce 2017 a bude zavedeno od roku 2018 na všech revírech JčÚS.

Zvýšení dolní míry ryb: JčÚS za účelem ochrany některých druhů ryb zvýšil v posledních letech dolní míru lipana podhorního a okouna říčního a na pstruhových revírech omezil ponechání si lososovité ryby delší než 45 cm na jeden kus denně. Dále zavedl celoroční hájení parmy obecné. Část rybářů navrhuje zvýšení dolní míry ryb u dalších druhů, proto by na toto téma měla být zahájena relevantní diskuse.

Ochrana obsádky candáta na ÚN Lipno: Před několika lety byla za účelem ochrany candáta na ÚN Lipno omezena velikost nástražní rybičky a je hájena část vodní plochy. V návaznosti na tato opatření byl v roce 2016 a 2017 proveden rozsáhlý ichtiologický průzkum ÚN Lipno. Po jeho vyhodnocení a po porovnání vývoje úlovků je třeba rozhodnout o případné úpravě ochranářských opatření na ÚN Lipno. Toto téma by mělo být nadále předmětem odborné diskuse.

Omezení nelegální přívlače: Příloha č.7 vyhlášky 197/2004 Sb. umožnuje v rybolovné metodě „Lov na umělou mušku“ a „Lov muškařením“ díky špatné definici lov přívlačí na mimopstruhových vodách od 1.1. do 15.6. Územní konference JčÚS v červnu roce 2017 toto výrazně omezila (od roku 2018) a opravila tak nevhodné a již překonané znění příslušných odstavců.

Trofejní a sportovní revíry: Po zřízení zvláštních sportovních revírů (Vltava 29P, Vltava 24, Malše 6 (Květoňov) a rybník Hadina) by měly být v roce 2018 vytipovány další revíry se zvláštním režimem hospodaření za účelem ochrany trofejní obsádky. Toto téma by mělo být nadále předmětem diskuse.

Návratnost ryb z jednotlivých revírů: V současnosti probíhá analýza návratnosti jednotlivých druhů ryb v rybářských revírech za účelem následné úpravy zarybňovacích plánů. Finální materiál bude prezentován v I. čtvrtletí roku 2018 a následně projednán na územní konferenci v roce 2018.

Podpora práce s dětmi a mládeží: Od roku 2018 bude zvýšena cena členského příspěvku o 100 Kč s tím, že polovina (50 Kč) bude zůstávat místní organizaci. Tyto prostředky by měly být přednostně použity pro práci s dětmi a pro podporu vedoucích rybářských kroužků. Současně se JčÚV začal zabývat vyhledáváním dotačních titulů, které by mohly být použity pro podporu dětských rybářských kroužků.

Zdroj: Jihočeský ÚS

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

2 KOMENTÁŘE

  1. Ale jo, proč ne. Když se najde i nějaká ta ryba v revíru a povolenky budou za polovinu, tak si omezujte. V opačném případě jde rybaření v Česku do pekel.

  2. Nemám slov. To je samé omezování. Samé placení na víc a ryby nikde. Proč by jsem měl platit o 100 Kč navíc. Platím dost za povolenku nebo snad ne? Stejně jim to jedna chlast a ne na děti. Jenom prachy chcete. Jděte do H…lu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -