skingbranding-banner

Nová přehrada v Čechách? Stát chce postavit novou nádrž! Cena bude 2 miliardy korun


Českou republiku v posledních letech trápí velmi vytrvalá a silná sucha. Proto se s nimi snaží politické elity bojovat, jak to jen jde. I proto stát plánuje stavbu nové nádrže Kryry na Lounsku, která bude mít rozlohu 110 hektarů. Politici si od nově vybudované nádrže slibují, že výrazně pomůže s bojem proti suchu v dané oblasti. Podle dostupných zdrojů má nová přehrada stát 2 miliardy korun.  

„Když jsme v polovině loňského roku s mými vládními kolegy navštívili Rakovnicko, slíbili jsme, že urychlíme přípravu stavby plánovaných vodních nádrží, protože oblast se dlouhodobě potýká s nedostatkem vody. Jsem rád, že svůj slib plníme, do konce března chceme mít připravené i zásady pro výkup potřebných pozemků a staveb,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Představitelé Ústeckého a Středočeského kraje tak dostali od vlády zelenou, aby zaktualizovali své zásady územního rozvoje a vymezili tak plochy nejen pro vodní dílo Kryry, ale také pro vodní díla Senomaty a Šanov. A dále také je nutné vymezit plochy pro přivaděče z Kryr do Kolešovického a Rakovnického potoka.

O přehradní nádrži Kryry se uvažuje už celou řadu let. Jenže! Teď se situace posunula výrazně dopředu, protože Českou republiku trápí v posledních letech vážná sucha. Proto nyní stát s přípravou nové vodní nádrže pospíchá. Například podle Deníku výstavba nové nádrže může začít už v roce 2025. Původní termín výstavby byly roky 2034 až 2042.

Pro představu: Cena přehrady se odhaduje na 2 miliardy korun. Dalších 600 miliónů spolkne stavba přivaděče vody z Ohře, která do nové přehrady poteče. Přehrada Kryry bude mít 20 metrů vysokou hráz, která bude 360 metrů dlouhá. Podle dostupných informací přehrada zatopí plochu o rozloze 110 hektarů. Maximální hloubka v nádrži by měla být okolo 18 metrů. A celkový objem nádrže bude 8 miliónů metrů krychlových. Tyto hodnoty tak nové přehradě Kryry zajistí „titul“ největší nádrže v okrese Louny.

„Přehrada Kryry bude zajišťovat dostatek vody v povodí Rakovnického potoka i Blšanky, která bude sloužit především pro závlahy chmelařských a zemědělských oblastí a k nadlepšování průtoků v tocích v období sucha,“ vysvětluje ministr zemědělství.

V oblasti pak ještě vzniknou dvě menší nádrže – Šanov a Senomaty na Rakovnicku. Na těch by se mělo začít pracovat už v roce 2022. „Vodní nádrže u Senomat a Šanova by se měly začít stavět v roce 2022, dokončeny by měly být, předpokládám, nejpozději do čtyř let,“ řekl v červenci 2019 Deníku ministr zemědělství Toman.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Povodí Ohře

Nové články v rubrice

Profesionální rybářská stráž používá při nočních kontrolách termovize! I díky nim zadržela desítky pytláků

admin | přečteno: 1615x | 19.02.2020 | Žádné komentáře

Západočeský územní svaz vydal na svém webu podrobnější zprávu o …

Kaprařské firmy bojují za K-80 na Pálavě: Kde všude na FOR FISHING bude tištěná petice k podepsání?

admin | přečteno: 1772x | 18.02.2020 | 2 komentáře

Některé rybářské firmy se aktivně zapojily do podpory zavedení K-80 …

NASAZOVÁNÍ RYB: Do svazových revírů putovaly první ryby letošní sezóny! Kde všude se nasazovalo?

admin | přečteno: 9664x | 17.02.2020 | 1 komentář

Některé rybářské organizace mají první letošní nasazování ryb již úspěšně …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.