skingbranding-banner

Nové jezero o rozloze 309 hektarů: Na severu Čech se otevře nové jezero hlubší než Orlík


Dlouhých 12 let se napouštělo více jak 300 hektarů rozlehlé jezero Most na severu Čech. To vzniklo zatopením hnědouhelného dolu Ležáky, kde se těžilo do konce 90. let. Postupem času se z nevzhledné jámy proměnilo nádherné jezero s průzračnou vodou. A to se v září otevře veřejnosti. Jezero Most se tak stane významným rekreačním prvkem na severu Čech…

Původně se počítalo s tím, že 300 hektarů rozlehlé jezero Most se otevře už v roce 2017. Jenže musel přijít odklad! Termín otevření jezera posunuly například komplikace s podložím. Po dlouhém čekání se ale lidé ze severu Čech konečně dočkali. V sobotu 12. září se jezero otevře pro veřejnost! Bohužel ale bez zasloužených famfár – žádné slavnostní otevření se kvůli koronavirové pandemii konat nebude. „Slavností otevření jezera proběhne, ale bude to zřejmě jen v komorní atmosféře,“ řekl iDNES.cz primátor Mostu Jan Paparega.

Jezero Most, které má rozlohu 309 hektarů, vzniklo zatopením hnědouhelného dolu Ležáky. Zde se přestalo hnědé uhlí těžit už v roce 1999, a od roku 2008 se začalo s napouštěním vodou. Jezero má délku 2,5 kilometru. Maximální hloubka je pak 75 metrů (největší hloubka v Orlické přehradě je 74 metrů). „Voda patří mezi nejprůzračnější u nás. Vidět je až do hloubky téměř devíti metrů,“ řekla Seznam Zprávám mluvčí mosteckého magistrátu Klára Vydrová.

Okolo jezera budou pláže pro rekreaci. Na nich návštěvníci najdou například převlékárny, ale i různé sportovní vybavení jako například stoly pro stolní tenis, anebo hřiště na plážový volejbal. Celkový ráz dají jezeru i nová mola, která zvýší komfort při vstupování do jezera. „Hotové jsou pláže, parkoviště, dětské hřiště,“ uvedla pro Seznam Zprávy mluvčí mosteckého magistrátu.

Velkou otázkou je, jak se bude jezero Most „chovat“ během letních veder. V posledních letech vodní plochu trápil zvýšený odpar, a to kvůli právě extrémním teplotám. Jenže! Jezero Most je závislé například na dešťových srážkách, protože nemá přirozený přítok ani odtok vody. V těchto kritických situacích by ale měl pomoci přivaděč vody z Nechranické přehrady.

Dále se počítá také s tím, že vodu do jezera Most přivede přivaděč z velkolomu Bílina. Odtud by přečištěná voda zamířila právě do jezera Most. Vodu bude přečišťovat obří čistírna u Mariánských Radčic, kterou provozuje Státní podnik Palivový kombinát Ústí.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: pku.cz

Nové články v rubrice

Známý rybář Bohumil Kuna šlape velkým firmám na paty? Prodává stovky kilogramů boilies!

admin | přečteno: 7459x | 1.03.2021 | 1 komentář

Rybář Bohumil Kuna zažívá velmi zajímavý začátek rybářské sezóny. O …

Ministerstvo zemědělství žádá rybáře: Provádějte lov pouze na území bydliště!

admin | přečteno: 3135x | 1.03.2021 | 4 komentářů

Situace ohledně koronavirové pandemie není na území České republiky nijak …

Oblíbená přehrada na Moravě bez vody? Vodohospodáři chystají velkou rekonstrukci hráze

admin | přečteno: 1569x | 1.03.2021 | Žádné komentáře

Už na letošní podzim plánuje Povodí Moravy rozsáhlou rekonstrukci hráze …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.