DomůRybolovné technikyKaprařinaTOP nástrahy a návnady na Zig Rig: Jak úspěšně chytat kapry ve...

TOP nástrahy a návnady na Zig Rig: Jak úspěšně chytat kapry ve sloupci v horkém létě?

- Reklama -

Připravili jsme si pro vás rubriku z nejčastějších otázek rybářů a rybářek v oblasti kaprařiny, které bude pro magazín InRybar.cz zpracovávat absolvent rybářské školy, rybářský hospodář, uznávaný rybář a majitel Rybářství Sahara a LK Baits – Lukáš Krása. Lukáš procestoval velký kus světa za rybami, detailně se zabýval studiím ve vztahu sportovního rybáře – kapra a také řadu let vyvíjí nástrahy a návnady pro sportovní rybolov. Proto věříme, že žádné otázky nezůstanou bez odpovědi. Vítáme vás u šestého dílu seriálu CARP TALK s Lukášem Krásou…

Dotaz na Lukáše Krásku (zaslal Adam Krupinski): Poslední dobou se odchytává mnoho kaprů ze sloupce a tato technika je mezi rybáři čím dál více rozšířená. Jaká je výhoda používání ZIG-RIG metody oproti klasické presentaci ze dna, kdy ji použít a jaké nástrahy jsou nejlepší?

Odpověď Lukáše Krásy: Adame, metoda Zig-Rig, tedy chytání ryb ze sloupce, je nyní velmi rozšířená a bude to zřejmě proto, že čím dál více rybářů přichází na to, že ryby můžeme odchytávat stejně tak dobře ze sloupce, jako ze dna. Rybáři zaměřující se na plavanou takto už chytají léta, kdy pomocí splávku hledají ryby v různých vrstvách nebo chytají ryby tzv. z propadu.

Nádherný letní kapr ulovený ve sloupci za vysoké teploty…

Kapraři začali tuto metodu používat většinou v letních měsících, kdy ze dna nebyla šance docílit záběru. Pamatuji si, že jsem před lety chytal na Nových Mlýnech, kde jsem seděl týden bez záběru. Jednoho dne jsem vyzkoušel použít plovoucí nástrahu metr nad dno a od té chvíle jsem chytal jednu rybu za druhou.

VIDEO: Jak úspěšně chytat na Zig Rig? Tady je návod!

 

Jak chytat na Zig Rig?

Metoda Zig Rig je tedy jedna z možných rybolovných technik, která je mnohdy úspěšnější, než chytání ryb klasicky ze dna a to převážně platí v teplých letních měsících. Ve své podstatě můžeme použít různé druhy nástrah s jednou důležitou podmínkou, kterou je dostatečný vztlak nástrahy. Lákavé sousto musí vynést celou montáž třeba i 15 metrů nad dno s jistotou, že za čas neklesne ke dnu.

Zig-Rig Boilies se prodává v různých průměrech a barvách

Nejčastěji se používají porézní pěny a dnes zřejmě nejpoužívanější speciální imitace boilies ZIG RIG Pop-up. U této nástrahy máte jistotu, že vydrží plavat po nekonečně dlouhou dobu a zároveň vydrží i atakům raků, sumečků a nežádoucích ryb. Také díky speciálnímu materiálu velmi dobře přijímá aromata, která v sobě dlouho udrží. Při chytání metodou Zig-Rig si musíme hlavně uvědomit, že se snažíme především rybu vyprovokovat k tomu, aby si nástrahu „osahala“. Toho docílíme silným pachovým, chuťovým signálem a v neposlední řadě důležitou roli hraje i barva.

Nástraha pro chytání ve sloupci musí být velmi aromatická, proto doporučuji si nástrahy nadipovat dlouho před samotným chytáním.

Faktor aroma: Nástraha ve sloupci musí být maximálně atraktivní a musí tak vydržet i několik hodin až dní. Rád si pěnové kuličky dipuji dlouho před výpravou. Většinou platí pravidlo, že čím agresivnější nástraha ve sloupci, tím je úspěšnější. Mým nejlepším smáčedlem je agresivní dip Compot NHDC.

Faktor chuti: Dejte své nástraze také chuť, kterou kapři dokáží svými smysly identifikovat na dálku. Můžete použít různé druhy sladidel, sirupů i rybích olejů. Můj účinný postup je vzít dlouhodobě nadipovanou nástrahu, kterou vyválím v sladkém karamelovém prášku.

Nástrahy pro chytání na Zig Rig se vyrábí v reflexním zbarvení, aby byly dobře vidět!

Faktor barvy: Někdy je až neuvěřitelné, jak údajně téměř slepé ryby nerozeznávající barvy dokáží reagovat tak skvěle na barvy. Proč? Na to ať si každý odpoví sám. Každopádně, když zapomeneme na všechny teorie a odborné literatury a čas trávíme u vody, zjistíme, že kapr dokáže velmi dobře reagovat na barvy, které ho „dokážou“ vyprovokovat k záběru.

Hledání ryb u hladiny probíhá i takto… 

Zajímavostí je, že na každé lokalitě díky různé průhlednosti fungují každé barvy jinak. Rozhodující je také hloubka, v které chceme chytat. Vlivem světelnosti mi například v hloubce 1 metru nade dnem fungovala žlutá barva, ve třech metrech oranžová barva a těsně pod hladinou černá barva. Velmi účinné jsou také kombinace například žlutá/černá, oranžová/červená, z čehož plyne, že je dobré si vzít k vodě více barev a zkoušet.

 

Návnady ZIG-RIG

Rozhodnete-li se cíleně chytat ryby ze sloupce, určitě si pomozte přilákat ryby pomocí návnad, které vzlínají do sloupce. Někdy za horkých dnů ryby netečně proplouvají „jen tak“ vodním prostředím a my je musíme upoutat.

Představte si proplouvající hejno ryb, které narazí na krmný mrak (spíše zakalená voda) a jediným kloudným soustem bude váš Zig Rig. Pokud můžete na jezero se člunem, rád místo zakalím například method mixem a jinými přísadami a do tohoto atraktivního oblaku spustím právě Zig Rig. Funguje to skvěle!

Raketa kulového tvaru, se kterou nahodíte sypké i tekuté krmení na Zig Rig pořádně daleko od břehu…

Pokud chytáte těsně pod hladinou, mix navlhčete vodou jen velmi málo. Čím blíže budete presentovat nástrahu ke dnu, tím vlhčí mix si připravte. Pokud na vodu nemůžete, určitě si místo označte a přesně nahazujte krmné koule krmícími pomůckami, jako jsou např. raketa Crash Ball nebo pokud potřebujete dopravit do vody krmné koule, pak tu je speciální raketa kulového tvaru. Tyto rakety mají těsnění a můžete tak do krmného mixu používat různá tekutá aditiva. Velmi rád používám booster COMPOT NHDC, který má pronikavou vůni a pod vodou se šíří velmi rychle.

Do krmných sloupcových mixů můžete přimíchat také různé barvy. Jako základový mix používám speciální EXPO mix, který je tvořen ze sušenek a speciálních ingrediencí, které vzlínají sloupcem. Základový mix můžete doplnit červy a speciálně kuklami, které se různě vznáší vodním sloupcem a jsou pro ryby velmi atraktivní.

Výborné krmení na Zig Rig vylepšené o živou návnadu. Tohle funguje!

Neberte prosím mé rady jako zaručený návod, jak nachytat ryby ve sloupci. Spíše se nechte inspirovat a třeba někdy, kdy ryby „neberou“, si vzpomeňte, že existuje i jiná a velmi zábavná metoda chytání ryb v parném létě.

O autorovi: Absolvent rybářské školy, rybářský hospodář, uznávaný rybář a majitel rybářství Sahara a LK Baits. Lukáš má i nádherné osobní stránky, na kterých naleznete celou řadu špičkových článků a videí: krasalukas.cz

Vaše dotazy zasílejte na email: [email protected]

Autor: Lukáš Krása

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -