Domů Novinky Nový rybářský řád: Bacha na nové změny! Rybáři si nově mohou v...

Nový rybářský řád: Bacha na nové změny! Rybáři si nově mohou v Jihočeském ÚS ponechat 5 kusů okouna

- Reklama -

Vedení Jihočeského územního svazu představilo zcela nový Rybářský řád. Rybářská pravidla, která platí na jihočeských vodách, jsou nově sepsána velice přehledně tak, že se v nich vyzná skutečně každý. Velmi dobrým nápadem pak je tabulka jednotlivých druhů ryb, u kterých je přehledně rozepsáno to, jakou má daná ryba míru, kdy je hájená, anebo kolik kusů daného druhu si rybář může od vody odnést. Nový rybářský řád jihočeských rybářů ale zavádí i některá nová pravidla, na která je třeba si dávat pozor…

Na webu Jihočeského územního svazu se píše (pozn. redakčně zkráceno, kompletní verze ZDE):

Musíme konstatovat, že v Rybářském řádu, tak jak byl napsán, bylo obtížné se orientovat, protože některé informace zde byly uvedeny vícekrát a zcela nepřehledně. Dostatečně porozumět tomuto dokumentu pak činilo problémy nejen rybářům, ale mnohdy i členům rybářské stráže.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Obrovská sleva na značkové bivaky FOX! Ušetřete balík peněz!

Vedení Jihočeského územního svazu ČRS se proto rozhodlo k zásadnímu kroku a předložilo územní konferenci v roce 2019 návrh znění nového Rybářského řádu, který je koncipován tak, aby všechny informace byly uvedeny vždy na jednom místě a aby pravidla v Rybářském řádu byla logicky uspořádána a tudíž dobře čitelná, snadněji zapamatovatelná a srozumitelná.

Od 1. ledna 2020 tedy platí na revírech Jihočeského územního svazu ČRS zcela nový Rybářský řád (ke stáhnutí zde: NOVÝ RYBÁŘSKÝ ŘÁD JčÚS ČRS).

Je nutné zdůraznit, že většina pravidel lovu, na které jste byli zvyklí, zůstala zachována, až na několik výjimek, o kterých Vás budeme v tomto článku informovat. Zásadní změnou je tedy zcela nová struktura celého Rybářského řádu. Jednotlivá pravidla jsou řazena jinak, než jste byli doposud zvyklí.

Jak bylo výše uvedeno, některá ustanovení byla uvedena na různých místech a díky tomu se rybáři nevědomky dopouštěli přestupků.

Z pravidel, která se ve starém Rybářském řádu opakovala v několika variantách, bylo ponecháno vždy pouze to nejpřísnější, které na revírech JčÚS ČRS platí.

Rádi bychom vás také seznámili s novými pravidly platnými od roku 2020 na revírech JčÚS ČRS. Prosím, věnujte jim zvýšenou pozornost.

 • V období od 1. ledna do 15. června platí na mimopstruhových revírech úplný zákaz používání dvoj a trojháčků.
 • Při lovu na položenou na všech revírech JčÚS (mimopstruhových i pstruhových) lze od letošního roku používat pouze jeden jednoháček. Nikoliv už tedy dva, jak jsme byli až doposud zvyklí. Povoleno ovšem zůstává, že v období od 16. června do 31. prosince na mimopstruhových revírech při lovu na nástražní rybičku lze i nadále používat víceháčkové systémy s nejvýše třemi jedno, dvoj, nebo trojháčky.
 • Zátěž nebo krmítko musí být nově na udici upevněno tak, aby se po utržení vlasce vždy samovolně uvolnilo. Použít tak lze pouze zátěže odepínací (vypínací) nebo průběžné. V případě použití průběžných zátěží (nebo krmítek) smí být tyto fixovány pouze zarážkou upevněnou na vlasci od této zátěže směrem k háčku. Mezi zátěží (krmítkem) a prutem nesmí být použita zarážka žádná.
 • Za nástražní rybičky nesmějí být použity chráněné druhy ryb a živočichů, dále ryby lososovité, úhoř a od loňského roku nově také kapr, bolen, štika, candát a sumec, byť by dosahovali nejmenší lovné míry.
 • Okoun říční má na MP rybářských revírech JčÚS ČRS stanovenou nejmenší lovnou míru 15 cm, dobu hájení shodnou s ostatními dravci (od 1. ledna do 15. června) a nově je jeho počet kusů, který si smíte denně od vody odnést, omezen na 5 ks.
 • Nejmenší lovná míra štiky obecné se na MP rybářských revírech JčÚS ČRS zvyšuje na 60 cm.
 • Minimální délka nástražní rybičky 15 cm stejně jako zákaz používání částí ryb (tzv. rybích cárů) bylo od letošního roku nově zavedeno i na ÚN Hněvkovice a ÚN Kořensko.

Věříme, že se nový Rybářský řád osvědčí a rybáři ocení jeho přehlednost. Samozřejmě vítáme připomínky a podněty k jeho dalšímu zlepšení či zpřehlednění.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Obrovská sleva na značkové bivaky FOX! Ušetřete balík peněz!

Na závěr ještě chceme zdůraznit, že Jihočeský územní svaz ČRS nechce po dobu minimálně dalších dvou let provádět jakékoliv úpravy bližších podmínek výkonu rybářského práva, pokud si to nevyžádá změna legislativy nebo změna konkrétních podmínek na rybářských revírech, a to z důvodu stabilizace právního prostředí v oblasti našeho sportovního rybolovu.

Zdroj: Jihočeský územní svaz

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

6 KOMENTÁŘE

 1. Tak ponechat pět kousků, ale když prodejce nástrah jich z kajaku lapí a pustí za den sto a z toho jich 10% nepřežije, tak je větší škůdce, ale to se nesmí psát, ani říkat. Okoun by se chránil nejlépe posunutím zahájení přívlače na 1.9., jak to bylo dříve, to bylo dravců dost a nikdo nepouštěl. Ale to by se asi prodejce nástrah zbláznil.

  • Opět a stále ty Jižní Čechy tam to snad fakt vedou zelináři než rybáři.Dopadne to tak že si každý odnese od vody jen zážitky ale ryby NE.

 2. Petrův zdar….
  …..ale vždyť zážitek nespočívá v počtu odnesenych ryb,ale když už,tak ulovených…a někdy i když nic nechytim,tak i to je přece fajn…
  Vždyť koupi povolenky přece není hned důvod si brát ryby,ale mít možnost si zachytat…to že si občas něco vezmeš je bonus… kratičký příklad…
  Sečtěte si např všechny poplatky jen za parkování auta…bude to za 365 dní atakovat cenu povolenky,a tez stě si z parkoviště vůbec nic neodnesli…(teda doufám…o:))))).)
  PZ pampaliny

  • Jsi trouba. Blbeček vyznávající C&R, který se snaží chytit a omatlat každou rybu v revíru, jen pro to, aby měl co nablejt na fejs, na MRK, aby měl fotky pro reklamu na své nástrahy, zabije daleko víc ryb (skrytá mortalita, dle seriozních výzkumů u dravců cca 18%, viz časopis Rybářství), zatímco týmž blbečkem kritizovaný rybář, konzument ryb, si uloví pro svou spotřebu a nemá důvod cíleně lovit ryby, které nechce. Ale to blbečci nepochopí, jen budou dokola žvanit nesmysly, urážet druhé (dokud nedostanou přes držky) a navrhovat omezení druhých, místo aby sami omezili sebe a ryby nelovili. To je totiž nejlepší ochrana, ale to blbeček nepochopí.

 3. Zdravím , no já malinko nechápu tu logiku uvažování Jihočeského svazu..Okoun degeneruje , úlovky jsou čím dál menší (Orlík) s tím je potřeba něco dělat,vysazovat ,,novou,,násadu, kterou se degenerace zastaví. Okouna minimálně na rok jako chráněnou rybu tečka. Zákaz lovu na rybku menší než 15cm ok,ale proč není povolen lov na rybí cár velikosti 15cm a víc??? Nechápu..Není v tom absolutně žádný rozdíl..

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -