Domů Novinky Rybáři zuří: Někteří si nově připlatí o dalších 200 korun navíc! Proč?

Rybáři zuří: Někteří si nově připlatí o dalších 200 korun navíc! Proč?

- Reklama -

Už od začátku letošní sezóny jsou někteří rybáři rozčarováni z toho, že při koupi nové povolenky musí zaplatit o 200 korun navíc. Tyto peníze jsou určeny do Fondu rozvoje revírů. Na první dobrou to vypadá, že je to jen další poplatek. Jenže! Předseda Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko vysvětluje, že peníze budou použité pro nákup nových vodních ploch. Podobná praxe je k vidění i v ostatních koutech republiky. A právě z těchto případů je zřejmé, že tenhle nástroj plní svůj účel!

Do redakce InRybar.cz od začátku tohoto roku chodí rozhořčené e-maily o tom, že rybáři ze severu Moravy a Slezska museli při koupi nové povolenky zaplatit ještě 200 korun navíc. Někteří se podivovali, proč tomu tak je. Proto jsme se na tento poplatek zeptali samotného předsedy Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko Pavla Kociána…

 

Pane předsedo, rybáři spadající pod Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko platí nově o 200 korun navíc do Fondu rozvoje revírů. Na co budou tyto peníze použity?

Naše loňská územní konference schválila novelu Statusu Fondu rozvoje revírů, kde jsou přesně specifikována pravidla pro nakládání s těmito penězi včetně priorit. Mezi hlavní priority patří nákup revírů pro společné hospodaření a jejich oprava a údržba.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Špičkový stojan na pruty za pár stovek! Kvalita za pár korun!

 

Kam budou tyto peníze posílány? A bude možné v budoucnu vidět transparentně „stav účtu“?

Peníze budou po závěrečném vyúčtování hospodaření letošního roku s jednotlivými MO zaslány na bankovní účet našeho územního svazu a v rámci vnitroúčetnictví připsány na účet Fondu rozvoje revírů. Pohyby na tomto účtu jsou každoročně předkládány územní konferenci. Není problém tyto pohyby v rámci transparentnosti zveřejňovat i v našem zpravodaji na webu územního svazu.

 

Kdo bude rozhodovat o rozdělování peněz z tohoto fondu?

O rozdělování peněz rozhoduje podle platného Statutu Fondu rozvoje revírů výbor územního svazu.

 

ÚS pro Severní Moravu a Slezsko uvedl, že částka se platí jen při výdeji první povolenky. Znamená to tedy, že rybáři přispějí pouze jednou? A proč tomu tak je?

Poplatek do FRR zaplatí každý člen ČRS, organizovaný v některé MO v působnosti našeho územního svazu, který bude v roce 2020 vlastníkem první roční povolenky k rybolovu, platné na revírech ČRS nebo MRS (tzn. povolenky ČRS územní, celosvazové, celorepublikové nebo MRS – MP nebo P).

Za druhou nebo další roční povolenku již poplatek neplatí. Od této povinnosti jsou zproštěni pouze děti do 15 let. Připadá nám to tak správné, aby se na budoucím „vlastnictví“ rybářských revírů podílel každý člen, který může chodit „na ryby“ – bez ohledu, kolikrát skutečně na ryby půjde, kolik rybářských revírů navštíví nebo kolik ryb uloví či kolik si jich ponechá.

 

Jaké máte zatím ohlasy od místních organizací z vašeho územního svazu? Vítají tento nápad?

Drtivá většina rybářů tento nápad schvaluje a vítá. Hlavně ti, kterým na srdci leží budoucnost celostátního rybolovu za přiměřené peníze. Negativních reakcí jsme příliš nezaznamenali. Platí přímá úměra podle toho, jak se k té věci staví funkcionáři jednotlivých MO a jak to svým členům vysvětlují a zdůvodňují. Tam kde je vedení MO vůči této aktivitě skeptické, tak tam jsou proti i někteří řadoví členové a naopak.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Špičkový stojan na pruty za pár stovek! Kvalita za pár korun!

 

Příklady fungování fondu ze Středočeského ÚS

MO Unhošť (12. 12. 2019): Organizace MO Unhošť málem přišla o populární revír. Pronajímatel se totiž rozhodl, že rybník prodá. Naštěstí ale s pomocí přispěchal Středočeský územní svaz, který výrazně finančně přispěl k tomu, že rybáři mohou na tomto oblíbeném svazovém revíru dále chytat. Přesto: Tento příklad budiž varováním. Nikdo si nemůže být jistý tím, co bude s jeho oblíbenou vodou v dalších letech. Je třeba být připravený na všechno! Navíc, tohle není jediný příklad, kdy to je s budoucností svazové vody nahnuté…

ČTĚTE: Organizace málem přišla o oblíbený rybník! Pomohl fond územního svazu

MO Tři Dvory (19. 9. 2019):  Rybáři z MO Tři Dvory málem přišli o vodu, kterou měl ve vlastnictví „soukromý subjekt“. Právě ten chtěl z vody udělat komerční vodu, což by v praxi znamenalo konec svazového rybolovu. Do celého případu se vložilo vedení Středočeského územního svazu. To se domluvilo a část rybníka odkoupilo. Celková cena za pozemky se vyšplhala na 2 milióny korun. Zásadní je, že voda zůstane ve svazovém „režimu“, takže na ni budou mít přístup všichni rybáři s platnou povolenkou. Předseda středočeských rybářů vyzývá i řadové rybáře, aby přispěli do fondu na nákup vod…

ČTĚTE: Boj o svazovou vodu! Rybáři málem přišli o krásný rybník! 

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

9 KOMENTÁŘE

  • Středočeský ÚS má podobný Fond, který slouží pro nakupování vodní ploch. A o těch případech jsme se zmínili právě na konci tohoto článku. Takže ta úvaha, že by platila Morava, přitom by čerpal Středočeský ÚS, je chybná…

   Redakce InRybar.cz

 1. Pan predseda vi uplne kulove a nebo lze. Tak jako tak, je na tuto funkci nekompetentni. Ty penize se opet strati v systemu, tak jak je tomu v moravskoslezkem kraji dobrym zvykem. Hodne MO CRS sve reviry a nebo chovne vody pronajima a my jim mame platit za to aby si koupili dalsi vody ktere muzou pronajimat!? Je to stejne jako z vysazovanim ryb do svazovych reviru… Velka cast skonci v soukromych revirech a kdo to zaplati? My rybari… Kdyby rovnou rekli navalte 200 at se mame na kraji dobre…

 2. Zdravím male, Admin je majitel a když někomu leze do zadní části těla nebude si to nechávat kazit příspěvky že se to těm co mu sem chodí nelíbí….jsem zvědav jak dlouho tady tohle vydrží…a k článku jaký je jeho účel??? Když ho nelze chápat jako informací spíše jako účelně sdělení k rozvracení řadových členů rybářských organizací…

 3. Zaplatili jsme 200kc, Ostrava odmitla koupit atraktivni revir Krcman,kterou vzal soukromnik a v blizke dobe ji uzavre!!! Vratte mi tech 200kc!!!

 4. Máme nejdrachsi povolenky v republice a ještě tohle. Měly slevit povolenky jako inde v republice a měly by tych dvě stovky. Navíc jejich zarybneni oproti jiných krajů je hrůza, měla byse nane podívat kriminálka. Jenže dovody nikdo nevidí, tak mohou vklidu krást zloději.

 5. Nevím proč by měl někomu dělat problém zaplatit 200kc, jestli povolenku nechceš, tak si ju nekupuj a jezdi si na placeným.

  Normální srdcar co se jde k vodě vyrelaxovat a zaházet nějakýho dravce tohle neřeší.

  Ať se daří.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -