skingbranding-banner

Oblíbený fígl „masařů“: V povolenkách vyzmizíkují ulovené ryby! Jak na to rybářská stráž přijde?


Mezi rybáři jsou různí lidé. Některým ani tak nejde o to, zdali si od vody nějakou rybu odnesou, jiní ale mají ryby k jídlu rádi, takže si úlovek vezmou domů. Pokud je to v rámci pravidel, pak na tom není nic špatného. Jenže! Někteří koumáci ale dělají to, že ulovenou rybu vyzmizíkují a napíšou tam jiný druh, jindy pak rybář kvůli povolenému počtu ulovených ryb nepíše vůbec nic a rybu po odnesení vyzmizíkuje. Jak na tenhle prohřešek ale rybářská stráž přijde?

Na podobný přečin, kdy rybář přepsal ulovenou rybu, přišel například porybný, který kontroluje na revírech Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko. „Členem profi rybářské stráže byla zadržena povolenka k rybolovu, kde došlo k přepisování úlovků tzv. smazatelným perem,“ napsali severomoravští a slezští rybáři.

Zprvu by člověka ani nenapadlo, že je tady něco špatně, protože povolenka vypadá naprosto v pořádku. Pak ale stačí na povolenku nanést speciální látku, která odhalí tuto nekalou praktiku. „Na první fotografii je vidět záznam v povolence při zahájení kontroly, na další fotce je vidět, jak to vypadá po aplikaci syntetického ledu,“ vysvětluje Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Výhodná sleva na nahazovací echoloty Deeper! Ušetřete balík peněz!

A skutečně! V momentě, kdy člen rybářské stráže nanesl na povolenku syntetický led, tak pod zapsaným cejnem se objevil úplně jiný druh – amur. „Zvětšenina záznamu v povolence po aplikaci syntetického ledu je na třetí fotografii,“ vysvětlují rybáři. A tady je problém, protože na revíru 471092 (Opava 2A) platí, že rybáři si mohou odnést pouze omezený počet amurů, konkrétně 2 měsíčně.

Přepisování úlovků tímto způsobem je například velmi „oblíbenou metodou“ tam, kde platí omezený počet odnesených ryb. Pro vysvětlení: Na revírech Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko platí, že rybáři si mohou odnést 10 kusů uvedených druhů ryb za měsíc (kapr, candát, štika, amur, bolen, sumec, lín, parma – nebo jejich kombinace). Jenže pro některé je to málo, takže rybáři vymysleli, že po odnesení ryby si prostě některou umažou, aby dále mohli odnášet úlovky.

Ptáte se, proč tedy rybáři ty ryby píšou? Protože vybrané druhy ryb musí rybář zapsat do povolenky bezprostředně po ulovení. Jenže kolikrát to bere tak, že rybář chce pokračovat v lovu, tudíž kdyby rybu nezapsal, a pokračoval by v lovu, tak by stejně přišel o povolenku. Proto bylo z pohledu těchto koumáků lepší ryby zapsat, a až pote vyzmizíkovat. Naštěstí ale rybářská stráž rychle přišla na to, jak tomuto nešvaru zabránit…

NEPŘEHLÉDNĚTE: Výhodná sleva na nahazovací echoloty Deeper! Ušetřete balík peněz!

Proto tamní rybářskou stráž lze vidět, jak na povolenky aplikuje syntetický led. Ostatně, tohle je důvod, proč je v povolenkách napsáno: Přisvojené ryby osoba provádějící lov zapisuje nesmazatelným způsobem do povolenky k lovu…“

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Nové články v rubrice

Začátek konce rybaření? Evropští úředníci chtěli zákaz rybolovu na území, které je pětkrát větší než Česko!

admin | přečteno: 580x | 25.02.2021 | Žádné komentáře

Jakoby toho na rybáře nebylo málo! Nedávno Evropská agentura pro …

Skoro 25 miliónů korun! Rybáři vyčíslili škody na Bečvě, ze kterých je smutno!

admin | přečteno: 165x | 25.02.2021 | Žádné komentáře

Hodně smutná čísla zveřejnil Územní svaz pro Severní Moravu a …

Těžký život rybářů: 770 chráněných vyder zmasakrovalo ryby za více jak 21 miliónů korun!  

admin | přečteno: 7126x | 23.02.2021 | 3 komentářů

Technik Východočeského územního svazu Karel Němec zveřejnil na tamním webu …

Komentáře

 • Už bych jim sbíral povolenky za první zápis protože amur má míru 60 a ne 57

  • Co to je za blbost amur má míru 50 alespoň v moravskoslezském územním svazu.

  • Než něco napíšeš koukni kolik má míru amur ty troubo -50cm.

 • Já kapra ani nezapisuju, ta ryba si to nezaslouží je ošklivá a navíc k jídlu a všude jich je pořád tři ..

  • Ses pěkný pako

  • Ty jsi tydýt 🙂

  • Doufám že Tě potkám u vody s nenapsaným kaprem Ondro.

  • Zaslouží nebo ne. Jednou tu jsou pravidla a platí pro všechny. Udělat to v Polsku tak si půjdeš sednout za pytláctví, přitom tam mas hodně možností na povolení lovu i lov kuší a harpuny ale vse dle povolení co zaplatíš i přes email.

 • Zjistím, že prepisuješ v povolence,tak vyšvihat prutama přes pysk a v životě si na svazovce nezachytáš

 • No jo. Prajzák.

 • Masaří nechapu

 • No pravydla jsou od toho aby se porusovaly ne tak to chce sprisnit .Chápu vzít co sežere.ale toto no masař jak má byt už bych mu povolenku neprodal a beztak ji má načerno bych se nedivil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.