Domů Novinky Odebrání povolenky za krmnou raketu? Rybář krmil raketou. Porybný mu chtěl odebrat...

Odebrání povolenky za krmnou raketu? Rybář krmil raketou. Porybný mu chtěl odebrat povolenku

- Reklama -

Jedno z nejtřaskavějších témat posledních sezón je používání krmné rakety při lovu kaprů. Těch dotazů jsou ročně stovky! A ono se není čemu divit, protože rybáři si krmné rakety stále více a více oblibují. Jde totiž o velmi rychlý a efektivní způsob zakrmení na lovném místě. Jenže! S popularitou této pomůcky dochází k častým sporům mezi rybáři a porybnými. Někteří porybní totiž žijí v domnění, že mohou za krmnou raketu odebrat povolenku, pokud rybář nestáhne alespoň 1 udici. To je ale omyl! Rybář může mít nahozené obě udice, a přitom může krmit i krmnou raketou!

Poslední „konflikt“ se odehrál nedávno. A rybář si „postěžoval“ na sociálních sítích, kde napsal: „Přicházím s dotazem. Měl jsem teď kontrolu od rybářské stráže. Vše v pohodě. Po chvilce se vrátil, že prý mě viděl nahazovat třetí prut, ať odevzdám povolenku. Nenechal si vysvětlit, že ten třetí prut je na raketu, a že jsem přikrmoval. Tak jsme se chvilku dohadovali a na dotaz, ať mi ukáže v řádu, kde se to píše, že se nesmí při dvou prutech přikrmovat, mi odpověděl, že se o tom se mnou bavit nebude, a pokud mu povolenku nedám, tak přijde s orgánem PČR. Setkali jste se s tím někdo?“

Je velmi dobře, že rybář tuto situaci zveřejnil na internetu. Proč? Znova: Jde o velice častý konflikt mezi porybnými a rybáři. Bohužel, tento konflikt ale často vyvolává rybářská stráž, která prostě není znalá platných pravidel. Proto, pokud má rybář nahozené dvě udice a přikrmuje třetím prutem s krmnou raketou, pak to NENÍ PORUŠENÍ PLATNÝCH PRAVIDEL! Rybář může při nahozených dvou udicích přikrmovat třetím prutem.

 

Rybář měl pravdu: Raketu lze používat i při 2 nahozených udicích!

Za rybáře se přímo postavil i například předseda Středočeského územního svazu Dušan Hýbner. Ten jasně hned pod daným příspěvkem napsal, že se rybář ničeho nedopustil. Tudíž předseda středočeských rybářů potvrdil, že rybář může mít nahozené 2 udice, a přitom třetím prutem přikrmovat.

Už v minulosti se k této problematice vyjádřil i minulý předseda Českého rybářského svazu pan Alexander Šíma. Ten ke krmné raketě řekl: „Udice je tvořena prutem, zpravidla navijákem, šňůrou nebo vlascem a háčkem nebo umělou nástrahou, popřípadě dalšími doplňky. Je tedy ale také zřejmé, že za udici lze považovat jen takovou sestavu, na kterou je možno vůbec něco ulovit. Jestliže by chyběla některá její, pro lov významná součást, jako třeba háček nebo umělá nástraha, nejednalo by se o udici.

Minulý předseda Alexander Šíma také zmínil to, že prut s raketou nelze považovat za udici, protože chybí podstatná část pro ulovení ryby – háček. Pokud tedy není v bližších podmínkách uvedeno výslovně, že se tento způsob krmení zakazuje, pak je možné při nahozených dvou udicích používat třetí prut s raketou.

Je na místě rovněž poděkovat samotnému rybářovi. Právě tento případ je totiž častým obrázkem na našich revírech. Pokud vás tedy potká podobná nepříjemnost, pak prosím ukažte tento text danému porybnému. Na místě je také si opsat jeho číslo odznaku a podat stížnost – nejedná se o „bonzování“, ale mezi porybnými nemají ti členové, kteří neznají platná pravidla, co pohledávat. Tak to je!

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

10 KOMENTÁŘE

 1. Mě loni chtěl RS vzít povolenku a vyhrožoval pokutou atd… Za to že jsem po něm chtěl vidět průkaz RS, který má mít na viditelném místě, což samozřejmě neměl,. No dal jsem se s ním nebavil, až nakonec mi ho ukázal….

  • Jakube, na viditelném místě má být pouze odznak, nicméně průkazem se má prokázat taky. To jen aby nevznikali dezinformace:-)

  • Už kdysi Mikuláš Dačický z Heslova napsat : „Pařez zůstane pařezem a vůl volem“
   Je opravdu s podivem, jak takový neználek se může stát porybným ! S něčím podobným jsem se ale setkal i u myslivců. Tedy nic nového pod sluncem!

  • Milý Muško nebo Milá Muško?? : – ))))) Nic ve zlém-nyní vážně. Já jsem byl svědkem ,když šel člen RS na kontrolu . Přijel na Babetě-zajel do zákazu. Nastražil udice. Když viděl ,že to ostatním bere-mu moc ne,tak vyrazil na kontrolu. Když měli všichni vše v pohodě tak začal být arogantní. Navíc z něho bylo cítit pivo. Udice měl po dobu kontroly samozřejmě nastražené.
   Tak si udělejme obrázek sami. Někdy to nemají jednoduché-ale měli by především jít sami příkladem. Jen můžu oznámit,že už není v řadách RS. bobika

 2. Ne každý člen RS je ‚neználek’…ono těch ohýbaču ryb řádu se mezi samotnými rybáři najde také dost! Např.na revíru,kde je zákaz vnadeni a lov s krmitkem(to zas říkají,že ho mají jen jako zátěž),zde jim dáváte možnost další výmluvy,páč se mezi rybáři pořád najde dost takových,kteří nechtějí nebo neumějí (?)číst!!!

 3. Někteří porybní dělají jak jsou důležití a přitom neznají pravidla a tuto zodpovědnou práci dělají jen aby měli zdarma povolenku.

 4. Dobrý den to tedy znamená ze pokud budu mít nahozeny dva pruty mohu používat nahazovaci echolot? Bez toho abych se bál o povolenou?

  • Ano, ještě jednou si přečti článek – co se považuje za udici.. Prakticky můžeš mít všechno a pokud na tom nebude viset háček tak se to nebere jako třetí udice. A může na tebe zkoušet kde kdo co chce.. A pokud chce zavolat PCR tak ať zavolá. Budeš to mít vše sepsané a ještě potom obstojíš u komise 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -