DomůNovinkyOdvážení svazových ryb do soukromých revírů? Porybní na Moravě kontrolují zatopená pole!

Odvážení svazových ryb do soukromých revírů? Porybní na Moravě kontrolují zatopená pole!

- Reklama -

V minulém týdnu panovaly na severu Moravu a ve Slezsku velmi vydatné dešťové drážky, které zvedly hladiny hned několika řek. Velmi vážná situace se odehrávala například na řece Opavě, která způsobila vylití oblíbené štěrkovny v Dolním Benešově. Rybáři se sice snažili zabránit tomu, aby se ryby dostaly ze štěrkovny pryč s pomocí plotů. Ovšem ani to stoprocentně nepomohlo. Nyní se ryby nachází i v obrovských lagunách, které se utvořily na polích. Hlučínská organizace, která štěrkovnu v Dolním Benešově obhospodařuje, vyzývá všechny rybáře, aby ryby sami nesbírali. Tento dobrý úsudek některých rybářů totiž zatěžuje rybářskou stráž…

Rybáři z Hlučína apelují na všechny, aby nedělali samosběry ryb ze zatopených polí. Ale aby počkali na dnešní organizované lovení ryb, které unikly s velkou vodou do lagun na polích. Problémem je, že samosběry některých lidí zbytečně zatěžují rybářskou stráž, která se snaží zatopená místa bedlivě střežit, aby někdo ryby například neodvezl pryč…

LIKVIDACE SKLADU: Brutální sleva 5000 korun na kaprové děličky z Anglie!

„Dekujeme všem za zájem o pomoc na odstranění následků po povodních. Pro začátek bychom poprosili rybáře, aby se nepouštěli do samosběrů ryb, i když to myslíte v dobrém. Zdržuje to rybářskou stráž, která to musí řešit,“ napsali hlučínští rybáři.

Nervozita rybářů je samozřejmě pochopitelná. Velká voda totiž vyplavila oblíbenou štěrkovnu v Dolním Benešově, která je známá velkými kapry. Proto se rybáři snaží dostat k rybám co nejdříve, aby je někdo neodvezl pryč. To se bohužel v minulosti dělo. „V minulých letech jsme řešili opravdu případy, kdy přijeli na pole lidé ze soukromých revírů a odváželi ryby. Pro začátek by nám moc pomohlo, kdybyste nás informovali, kde jsou uvízlé ryby – jsme schopni to operativně řešit,“ vysvětlují rybáři z Hlučína.

Hlučínští rybáři uklidňují rybářskou veřejnost tím, že laguny s uvízlými rybami hlídají porybní. Navíc, ryby v těchto místech dlouho nezůstanou, protože rybáři chystají organizované lovení uvízlých ryb. A to už dneska!

„Od dnešního odpoledne – přibližně od 16 hodin – začneme procházet kolem našich revírů a pokusíme se slovit nějaké ryby. Sraz bude na Benešovské štěrkovně u parkoviště. Bude problém s parkováním – od odpoledne bude už průjezdná cesta mezi Benešovem a Hájem. Auta bude nutné odstavit na cestě vedoucí k chyť a pusť. Kdo má zájem, dojeďte. Broďáky nebo prsačky nutné. Zítra bude sloveni pokračovat! Kdo by mohl zítra od rána, dejte nám prosím vědět,“ píše hlučínská organizace.

Situace na štěrkovně v Dolním Benešově byla jedna z nejhorších, co se týče svazových revírů Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko. Velká voda vyplavila tento oblíbený rybářský revír, takže rybáři museli co nejrychleji jednat. Díky jejich velké ochotě na březích štěrkovny vznikly oplocené bariéry, které se pokusily zabránit masivní migraci ryb pryč ze štěrkovny. Skvělá práce!

 

Územní svaz upozorňuje: Za sběr ryb vysoká pokuta!

Na současnou, kritickou situaci zareagoval i Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko, který vydal užitečné informace o tom, že sběr vyplavených ryb není povolený. A pokud bude někdo přistižen při tom, jak sbírá svazové ryby, hrozí mu vysoká pokuta.

„Současná situace samozřejmě láká amatérské „sběrače“ ryb, které musíme důrazně upozornit na skutečnost, že osoba, která si takovýmto sběrem tyto ryby přisvojí je podezřelá ze spáchání přestupku – pokud hodnota „posbírané“ ryby bude menší než 10.000,-Kč. V tomto případě by se jednalo o přestupek proti majetku dle § 8 odst. 1 písm. c) zákona 251/2016 Sb. (zákon o některých přestupcích) „Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že úmyslně přisvojí si cizí věc nálezem nebo jinak bez přivolení oprávněné osoby.“ Za přestupek podle odstavců 1 až 3 lze uložit pokutu do výše až 50 000 Kč,“ upozorňuje severomoravský a slezský územní svaz.

LIKVIDACE SKLADU: Brutální sleva 5000 korun na kaprové děličky z Anglie!

„Pokud by byla hodnota „nasbíraných“ ryb vyšší než 10.000,-Kč jednalo by se o trestný čin krádeže dle § 205 odst. 1 písm. a) zákona 40/2009 Sb. (trestní zákoník), který lze během vyhlášeného nouzového stavu trestat vyšší trestní sazbou,“ píší severomoravští a slezští rybáři.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

3 KOMENTÁŘE

  1. Proč ty dobrovolníky ihned nezorganizuji?
    Na co čekají? Na riziko hromadneho uhynu?
    Zmohli se až na druhý den a to od 16 hod , kdy je za dvě hodiny tma.
    Shrnuto do jednoho slova:
    NESCHOPNOST

  2. Hi no už jsem byl, 4 chudaci kapříci šly zpět do řeky.To jsem na to přišel náhodou bo loni si červíci dávali do nosu. Takže jsem sel diru u řeky zkontrolovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -