Domů Novinky Pět profesionálních porybných zadrželo přes 100 povolenek a 26 pytláků! Vyplatí se...

Pět profesionálních porybných zadrželo přes 100 povolenek a 26 pytláků! Vyplatí se dobrovolní porybní?

- Reklama -

Na lednovém zasedání Západočeského územního svazu padla hodně zajímavá čísla, která jasně hovoří o činnosti takzvané profesionální rybářské stráže. Z dat, která Západočeský územní svaz poskytl, vyplývá, že profesionální porybní zadrželi přes 100 povolenek a 26 pytláků. Ve srovnání s 800 dobrovolnými porybnými zadržela pětice „profíků“ jen o 12 povolenek méně. Na rybářském internetu se nyní řeší, jestli se dobrovolná rybářská stráž vyplatí…

Na webu Západočeského územního svazu se píše:

Vedoucí rybářské stráže Petr Dimitrov okomentoval písemnou informaci o činnosti rybářské stráže v roce 2019.

Ve zprávě se, mimo jiné, uvádí, že pět členů profi RS zkontrolovalo v minulém roce 11 276 lovících, udělilo 546 napomenutí a zadrželo 126 povolenek, 32 udic a 26 pytláků.

Přibližně 800 členů dobrovolné RS v uplynulém roce zadrželo 138 povolenek. Počet lovících zkontrolovaných dobrovolnou rybářskou stráží v roce 2019 bude znám až po zpracování vrácených sumářů úlovků (v roce 2018 však tito členové RS provedli kontrolu 6 018 lovících).

Celkový počet zadržených povolenek stoupl ze 145 v r. 2018 na 264 v r. 2019.

 

DISKUZE: Vyplatí se dobrovolná rybářská stráž?

Při pohledu na tato data hodně rybářů napadlo, jestli se vlastně vyplatí dobrovolná rybářská stráž. Ty počty jsou zcela jednoduché. Pětice profi porybných je schopna zkontrolovat téměř 12 000 rybářů, kdežto 800 dobrovolníků zkontroluje okolo poloviny rybářů (ta čísla nejsou přesná, je možné, že dobrovolníci zkontrolovali v roce 2019 více rybářů).

Přesto! Toto srovnání pořád vede k zamyšlení zejména v tom smyslu, že 800 dobrovolníků vesměs dostává celoroční mimopstruhovou krajskou povolenku zdarma (nemusí všichni). Ta západočeská stojí 1400 korun, a když tuto částku vynásobíte 800 členy, pak konečná suma „dělá“ 1 120 000 korun.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Špičkový vlasec na kapry za pár korun! Vysoká nosnost a odolnost!

Ano, jsou to hodně zjednodušené „kupecké“ počty, ale asi všichni chápou, kam tato diskuze směřuje. „Nevyplatilo by se spíše „rozpustit“ dobrovolnou rybářskou stráž a ten milión investovat do profesionální rybáře stráže,“ ptají se někteří rybáři. Tato polemika pak sílí v tu chvíli, když si uvědomíte, že ne všichni dobrovolní porybní znají předpisy tak, jak by měli (pak vznikají zmatky). A o tom, že někteří neplní své povinnosti v takovém rozsahu, jak by měli, ani nemluvě.

Co myslíte vy? Vyplatí se investovat do dobrovolné rybářské stráže? Podělte se o váš názor v diskuzi pod článkem!

Zdroj: Západočeský územní svaz

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

27 KOMENTÁŘE

 1. Zákon 99/2004 Sb. a vyhláška 197/2004 Sb. zná, či definuje definici „profesionální rybářské stráže“?

  • Nezná, proto je na začátku uvedeno „takzvané profesionální rybářské stráže“…

   Přesto, tato terminologie je nutná pro pochopení meritum věci…

   Redakce InRybar.cz

   • Nikdo neuvedl jak je zaplacena tak zvaná profesionální rybářská stráž a pokud to mají jako povolání tak je jasné že nato mají víc času než dobrovolná rabarska stráž která vše dělá ve volném čase

 2. Pokud „profesionální“ RS bude platit ten, kdo ji ustanovil, bude vše v pořádku, pokud ji platí kterákoliv organizační složka ČRS, jde o tunel na peníze členů.

 3. Dobrovolná se nevyplatí. Kvůli místní příslušnosti a kamarádíčkování se všem leckdy neměří stejným metrem 🙁

 4. Ano udělejte více profíků a dobrovolnou stráž rozpustit . Stejně jsou tam jenom k vůli povolence ,kterou dostanou zdarma a 90% si ji vůbec nezaslouží..

 5. Jako často cestující rybář bych profesionální rybářskou stráž jen uvítal. O osobních zkušenostech s dobrovolnou RS bych mohl napsat román…

  • Tak potom, kdo toužíte po „profi“ RS, se na ní taky složte. Nechci aby z peněz rybářů byli placeni lidé, které do funkce jmenují obce, byť na návrh většinou MO.

 6. Jihočeský územní svaz nabídku práce zveřejnil na svém webu. Rozsah práce se liší podle dané pozice. Profesionální porybný bude pracovat 170 hodin měsíčně, kdy je i předepsaný počet nočních kontrol. Profesionální porybný bude pochopitelně pracovat i o víkendech. Poloprofesionálové pak mají „předepsaných“ 250 hodin ročně. Pracovní činnost probíhá jak v dopoledních hodinách přes pracovní týden, tak i o víkendech.

  Výše mzdy bude uchazečům sdělena na pohovoru. Smluvní vztah mezi Jihočeským ÚS a porybnými by měl být minimálně na 5 let.

  Zde je trochu z článku co jsem našel. Z tohoto článku je jasné že profesionální RS musí mít více kontrolovaných rybářů než dobrovolná RS a od toho se odvíjí i to že určitě chytí více pytláků a zadrží i více povolenek. Pokud by to tak nebylo tak by bylo neco špatně.

 7. Mrdoy skurv… Svaz je banda který jdou jen po penězích. Čestná rybářina je pryč. Za totace zlatý. Teď je to jen banda lumpu co jen žerou a už ani nevědí co je to rybářská čest. Ať se stydí. Bohužel jsou to a Prazaci. zradcovsky

 8. Rybarina se stava lovem rybarske straze na rybare novy rybolov kterej blbec vytvoril profi straz tak at si ji plati ze svyho a ne z penez rybaru kolik dostane dobrovolna rybarska straz to se vi ale kolik dostane profi straz to se nevi ale bude to balik myslim ze tech pet profi bude mit vic penez nez tech 800 dobrovolnych vysledek nez by se nakoupily ryby dame to rybarske strazi abysme meli u vody buzeraci bez ryb na ryby chodim abych mnel klid udelali z toho pracovni prilezitost za nase prachy ses blbej nic neumis budes delat profi straz za prachy tech blbcu ktery chtej mit klid ryby dame naky az co zbyde novej zpusob rybareni

 9. Rozhodně rozpustit. Dnes má odznak kdejakej vul a tak to u vody podle toho i vypadá. Profesionalni rybarska by povznesla podvědomí u úrovni RS jako takový a neděli by se u vody takový věci jako se dějí teď. Navíc si myslím že by si členská základna ČRS zasloužila u vody profesionální přístup a ne blby co si jedou svoje záměry zastiteny RR.

 10. Za chvíli bude víc členů RS.než ryb ve vodě
  ProfiRS ano!ale ať se neplatí z členských a nebo přidaných povolenek.

 11. Petrův zdar chlapci a dívky a..
  Tak popořadě.. většina chce zrušit něco,co si přečte na základě údajů zde..
  Napíšu něco ze sebe..za 5let u vody jsem neměl štěstí na profesionální rybářskou straz(dále jen RS),ale dobrovolně RS potkávám dost často.. dále převádíte dobrovolnou činnost na peníze,jstak vězte ,že jaako dobrovolný člen RS mám nárok na povolenku za 50h výkonu služby..při mzdě 100kc / hod si lehce spočítáte, kolík svůj územní svaz stojím,a co pro to musím udělat.a věřte,že z 10 rybářů má 9 něco v nepořádku!…já to pro tu povolenku nedělám, mám jinou vizi,ale zde je opět na místě,aby si svazy RS,která funkci nevykonává, prostě odvolal.berte v potaz,že každý člen dobrovolné RS místo aby seděl u prutů (všichni jsou rybáři), raději jde,ve svém volnu, hlídat pořádek u vody..resite peníze na vyplaty profesionální ryb stráže..chtel sem ji být,ale první věta, která v pohovorů zazní,je,že mzda nestačí na běžný život a je potřeba si „něco najít k tomu“..
  Řešíte peníze v povolenkach atd..,ale nejvíc by pomohlo,kdyby jakýkoli prohresek zaznamenány RS a následná pokuta, skončila v skončila v MO ,kam dobrovolná RS spádové patří .tím,že zadržim povolenku a dotyčný posléze projde kárným řízením,a zaplatí pokutu,tyto peníze neskončí v úseku rybářství, nýbrž v obcí , který ji ustanovil.a to je ten první krok,co by měl CRS udělat.. peníze z prohřešků stáhnout pod svá křídla..ale na druhou stránu, rybáři mají revíry pronajaté od ministerstva zemědělství.. takže ruské kolo, pomalu se otáčející, občas se zastavici..
  Petrův zdar pampaliny

 12. PS 10 profesionálnich hasičů uhasilo o 300 požáru víc,než 200 dobrovolných.

  Rozpustíme dobrovolné hasiče o:)))))))??

 13. Jsem dobrovolná RS US Praha a nikdy jsem nedostal povolenku zdarma. Dokonce na uniformu jsem část platil. Není svaz jako svaz.

 14. Určitě se vyplatí, vždyť to dělají chlapi, kteří chodí do práce a dělají to ve svém volném čase narozdíl od profi, kteří to mají jako zaměstnání. A to že místo odměn dostanou povolenku zdarma je dle mého názoru úplně v pořádku. Kdyby byly placení rybářským svazem (danou organizací) tak by to byla mnohem větší zátěž než pár povolenek zdarma.

 15. @peter
  To že nic nedostavas není stejně,jako že na to nemáš nárok…je to v počtu odchozene kontroly,a povolenek je určité množství,tzn např pro prvních 50clenu RS, která splní tu podmínku..takže paradoxně v lednu mají všichni ( myslím si,je to jen můj názor).. splněnu podmínku hodin,ale tím,že u vody je minimum rybářu,tak se to nedá ve skutečnosti prokázat..
  A zda jde někdo,podle Berounky od soutoku do Mokrops, nebo nejde, ale napíše si to..je věc druhá…vím jistě,že tam v lednu pravděpodobnost potkat rybáře je minimální,tudíž zpětna vazba, díky razítku v povolence,je též prakticky nulová..a zda ona RS kontrolu provedl v dešti a pohorkach,nebo u čaje v papucich,nechť každý posoudí sám…kontrolovatelnost nulová.
  ..tím se možná vysvětluje i velký počet dobrovolné RS,a minimální výsledky, neboť u krbu povolenku není možné zadržet..)(maximálně sobe, protože má paní bordel v kuchyni..o:)))).)
  Co se munduru týká,kroj vypadá hezky,ale je to nepraktické..vidět na dálku..a to těm nekalostem některých rybářů nahrává, neboť mají manipulační prostor nekalost,o které moc dobře vědí,ještě zachránit.. nechci aby to vypadalo,že jdu na kontrolu si něco dokazovat,(proto vše řeším domluvou,či zápisem do povolenky)ale můj jediný důvod je,aby,když přijedu k vodě,tam byl pořádek..,ryby,a klid…a opět,co se Vám z toho v současné době dostává..
  A jak je v ČR zvykem,jak ma každý územní svaz jiné bližší podmínky v rybářském právu,tak i ty podmínky pro RS jsou jiné..
  Takže sjednotit pravidla a působnost
  RS
  PZ pampaliny

 16. Nerozpouštěla bych dobrovolníky, RS ať profi či dobrovolná je velmi důležitá, čím víc, tím líp. Až rybáři přestanou dělat bordel kolem vody, začnou se k rybám chovat tak, jak mají, nebudou pytlačit a budou mít všechno v pořádku, pak bych začala uvažovat o „propouštění“.
  Vždy mám radost, když vidím RS. Přiznávám, nikdy jsem problém neměla, ale za půl roku mého působení jsem byla kontrolována jen 5x což mi přijde málo a nemyslím si, že by to měla být buzerace.
  A to, že to něco stojí, ano je to pravda, ale co je dnes zadarmo?

 17. Rozhodně nerušit dobrovolnou RS. už jenom proto že pan Radek nazívá RS. volama.
  To vše svědčí o jeho inteligenci. Určitě sám nedodržuje rybářský řád.
  Těmto rybářům bych povolenku ani nedal.

 18. Nevím, jak je to u vás na západě, ale my na jihu musíme udělat min.20 kontrol a zkontrolovat 50 rybářů na 5i revírech, abychom měli nárok na povolenku. Z toho mi vyplývá, pokud by to bylo v západní části republiky stejné, že by kontrol mělo být daleko víc. Minimálně tedy 40000, když počítáte 1 120 000kč na povolenky pro RS. Kontrol bylo 6018 a to je povolenka pro 120 členů RS. (6000/:50) Někdo kontrol má více, takže budu počítat, že povolenka by byla určena zdarma pro 100 členů RS a to je 140 000kč. (100×1400) Rázem ušetřeno 980 000kč.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -