Domů Novinky NOVINKA: Rybáři na položenou můžou používat jen 1 háček! A zátěž po...

NOVINKA: Rybáři na položenou můžou používat jen 1 háček! A zátěž po utržení musí sklouznout z vlasce

- Reklama -

Jihočeský územní svaz přichází do nové sezóny s revoluční změnou. Vedení tohoto územního svazu se rozhodlo, že nově upraví definici lovu na položenou. Rybáři nově na jihočeských vodách mohou používat jen jeden jednoháček. Od poloviny června, kdy končí hájení dravců, pak mohou rybařit i na více háčků, a také na dvojháčky a trojháčky. Navíc! Nový rybářský řád dává povinnost, že zátěž musí být připevněna tak, aby po utržení sjela z kmenového vlasce. Co na tyto úpravy říkáte? Měly by podle vás platit ve všech územních svazech? 

Na webu Jihočeského územního svazu se píše:

Vzhledem k tomu, že v letošním roce je nově upravena v rybářském řádu pro revíry Jihočeského územního svazu definice lovu na položenou, vydáváme zde vysvětlení, proč byla tato změna přijata a názorné příklady toho co lze použít.

Definice dle rybářského řádu:

Při lovu na položenou není pohyb nástrahy osobou provádějící lov aktivně ovlivňován. Použity smí být nejvýše 2 udice. Na každé udici je možné použít pouze jeden jednoduchý háček. V období od 16. června do 31. prosince je možné jednoháček nahradit jedním dvoj- nebo trojháčkem, nebo při lovu na nástražní rybičku i víceháčkovým systémem s nejvýše 3 háčky (jedno-, dvoj, nebo trojháčky). Zátěž (nebo krmítko), musí být na udici upevněna tak, aby se po utržení vlasce samovolně uvolnila. Použít lze pouze odepínacích (vypínacích) zátěží, nebo zátěží a krmítek průběžných. V případě použití průběžné zátěže (nebo krmítka) smí být fixována pouze zarážkou upevněnou na vlasci od zátěže směrem k háčku. Mezi zátěží (nebo krmítkem) a prutem nesmí být žádná další zarážka.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Špičkový vlasec na kapry za pár korun! Obrovská pevnost v uzlu a odolnost!

Důvodem této změny je ochrana ryb. Základní myšlenkou tohoto omezení je, aby při utržení montáže ryba netahala za sebou krmítko či jinou zátěž a minimalizovalo se tak její poškození.

Příklady vyhovujících montáží:

Obr. 1 použití klasické montáže na feeder

Krmítko (nebo zátěž) je připevněno ke kmenovému vlasci pomocí obratlíku a může se volně pohybovat po vlasci směrem k prutu. Návazec je připevněn pomocí obratlíku a uzlík je chráněn gumovou kuličkou. Při utržení kmenového vlasce krmítko volně sklouzne po vlasci a ryba odjíždí pouze s návazcem bez krmítka.

Obr. 2 použití průběžného krmítka

Podobná montáž jako na obr.1 pouze krmítko je umístěno přímo na kmenovém vlasci. Opět při utržení kmenového vlasce krmítko volně sklouzne po vlasci a ryba odjíždí pouze s návazcem bez krmítka (nebo zátěže).

Obr. 3 průběžný páternoster

Krmítko (nebo zátěž) je na bočním přívěsu (libovolně dlouhý vlasec), který je na kmenový vlasec upevněn pomocí obratlíku (nebo jezdce) tak, aby se mohl po kmenovém vlasci směrem k prutu volně pohybovat. Opět při utržení kmenového vlasce boční přívěs s krmítkem (nebo zátěží) volně sklouzne po vlasci a ryba odjíždí pouze s návazcem bez krmítka (nebo zátěže).

Obr. 4 montáž s vypínací zátěží

Zátěž (nebo krmítko) je na kmenovém vlasci připevněn pomocí prvku, který při mírném tahu směrem od prutu umožňuje, aby se zátěž (krmítko) uvolnilo z vlasce. Zátěž (nebo krmítko) po vlasci volně neklouže, ale při lehkém uváznutí na dně a zatažení směrem k háčku dojde k jeho uvolnění z montáže. Při utržení kmenového vlasce zátěž (nebo krmítko) při lehkém uváznutí na dně sklouzne z montáže a ryba odjíždí pouze s návazcem bez krmítka (nebo zátěže).

Obr. 5 method krmítko

Toto krmítko je navlečeno přímo na kmenovém vlasci a je nasunuto na obratlík na který je navázán návazec s háčkem. Krmítko po vlasci volně neklouže, ale při lehkém uváznutí na dně a zatažení směrem k háčku z obratlíku sklouzne a volně se pohybuje po kmenovém vlasci. Při utržení kmenového vlasce krmítko při lehkém uváznutí na dně sklouzne z montáže a ryba odjíždí pouze s návazcem bez krmítka.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Špičkový vlasec na kapry za pár korun! Obrovská pevnost v uzlu a odolnost!

Zdroj: Jihočeský územní svaz

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

46 KOMENTÁŘE

 1. Jihočeši by měli být samostatně fungující územní svaz, těch jejich specialit už bylo dost, se pstruhovkama se před lety trhli a byl správný okamžik se jich zbavit, pak přilezli s prosíkem zpět, je nesmysl „společně hospodařit“ s někým, kdo neustále .

   • Ty troubo, napiš co z toho, co jsem uvedl, je lež. Ano, měl jsem napsat „samostatně hospodařící územní svaz“, ale jinak je vše snadno ověřitelná pravda.

    • Kdo a kdy přišel s prosíkem ty troubo? Jestli se ti to nelíbí, nejezdi k nám a laskavě diskutuj o tématu. Mimochodem tuhle hloupost si už napsal na mrk.

     • Nenapsal, ale to je šumák, stojím si za tím, co jsem napsal dnes, a fakt nemám potřebu jezdit do nějakýho blbákova, hlavně vy se necpěte tam, kde o vás nikdo nestojí, a to je vlastně všude. A přilezli jste jak spráskaní psi, šupáci.

     • Všichni vědí že do celosvazovýho rybolovu se revíry vložit nemusí to ví i malí dítě ty moulo

     • Kájo to je diskuse na úrovni asi jste si zapomněli oba vzít ráno prášek

    • Sám si trouba, jihočeši odešli s p revírama protože chtěli aby se platilo i za docházky na p revíry protože se tam metodou chyť a pust mordujou ryby. Po deseti letech to navrhli a prosadili pražáci a tak jihočeši p revíry daly zpátky. Je vidět že víš o dění ve svazu velký kulový.

     • A v okamžiku kdy „odešli“, měli být odejíti, jako celý územní svaz, z celosvazového rybolovu. A to, že se „metodou C&R“ zabíjí kvanta ryb nejen na pstruhovkách, to ti inteligentnější vědí už dávno, zatímco tupci si myslí opak. Ale to neplatí jen pro JČ, a jiné ÚS šprajcy nedělají.

     • Pokud vložit nemusí a nevloží, pak není důvod, aby využívali výhod celosvazového rybolovu. Je to stejný, jako SHMO, nebo MO s RMV. Prostě nevloží, tak

 2. Pořád nějak nechápu jak to ochrání ryby? Podle mě je mnohem horší když ryba za sebou táhne půl cívky vlasce než jedno krmítko, které setřepe. Předepsal bych intervaly výměny vlasce, háčků, celkově vybavení. Vše by se kontrolovalo na výročních schuzich…Nejlepší ochrana ryb by byla je nechytat!
  Petrův zdar.

 3. Soudruzi by si měli uvědomit, že Jižní Čechy nejsou jen v blízkém okolí Českých Budějovic, Lipna a J. Hradce.

  • Já nejsem z výše vyjmenovaného a souhlasím s jedním háčkem a rozšířil bych to i na plavanou a jinak mají zmapované celé jižní čechy.

 4. Buzerace je čím dál větší. Končím. Budu chytat na soukromém revíru. Cena sice dvojnásobná na rok, ale minimum omezení a buzerací. A velké zarybnění. Vzkaz pro chytrolíny na Jihočeském svazu- jděte kam slunce nesvítí 🙂

 5. Tak že konec lovu na boili?protože to vlastne funguje na nasati navnady a samozasek?konec olověnky?jak nekdo psal buzerace,radeji ubrat počet ryb protože 40 ryb neni možne sežrat.vesměs se rozda

  • Sežeru jich víc, že ty kapra jen olizuješ je tvoje blbost, omezuj sebe a ne ostatní, a studuj osle, já chytal na koule a dodnes s kuku pod háčkem vždy na průběžku, a jde to, to jen WaM kapraři umí kulový a znají jen to, co jim poradí Nikl, Krása a další giganti naší ubohé kaproscény. A pokud by to byl konec wostrý kaprařiny, tak jen dobře, už vás bylo dost.

    • Netuším, co musím bejt permanentně, zasáhla cenzura nejspíš, ale pokud jsi psal nas.anej, tak ani ne, já se tím dost bavím od doby, co jsem se přesvědčil, že procento mezi rybáři je o něco vyšší než ve zbytku společnosti. Připisuji to především rozmachu kaprařiny a C&R.

   • všichni jsou oslové ? Ty budeš zázrak……… asi jsi si zapomněl vzít ráno prášek. Každýho jen urážíš.

    • Zázrak nejsem a žádný prášky neberu, jen tomu oslovi radím, aby udělal to, co by rád udělal. Mě fascinujou tyhle výkřiky typu „já bych omezil…“, „já bych zakázal…“, „já bych nařídil…“ a podobné. Většinou jejich autoři mají IQ menší než číslo bot a netuší, jak funguje svět. Ale melou stále dokola. Stačí kouknout na MRK, tihle polomozci to tam celý drží nad vodou, normální lidi bych tam spočítal na prstech obou rukou.

 6. Žádná novinka jeden návazec:b.

  To si zase někdo léčí komplex,že dedula má dva navazce
  A olizovač kaprů už tam sedí 14dni na vedlejšími
  Fleku a oliznul jen jednoho kapra .
  S touhle kaprařskou pakáží už snad bude za
  Chvíli konec.
  A normální rybáři se tu budou bavit o RYBAŘINĚ!

 7. Petrův zdar chlapci a dívky….
  Za největší průser považuji nejednotnost všech svazu asponzv základních pravidlech…
  Co se týká jednoho navázce…každý ví,že když ryby žerou, sotva se stíháji dva pruty,když ryby nežerou,počet háčků ns udici,v našem případě 2, to vůbec neovlivní..,jen má člověk pocit,že proto udělal maximum.a každý ruku na 💓,s dvěmi návazci.. kolikrát zůstal viset druhý háček buď v rybě,nebo v podběráku?počet háčků a prutů neovlivní počet chycených ryb.
  Spíš by se měl CRS sjednotit, protože pak člověk udělá chybu jen z těch neustálých výjimek…viz plavidlo,míra kapra,míra štiky, okouna, vnádenie atd…jezdím po celosvazu,a i když to člověk čte dokola, nemá nikde jistotu,že je to správné.a to je začátek konce
  PZ Martin g.

 8. Tak pro mě žádná novinka chytám už takhle od malička zhruba 23 let ani sem se navazce naučil dělat. Vždy mi stačilo 1 základní pruzinove krmitko, ktele jsme si cassto delali doma a 1 háček a když to šlo zachytal jsem si náramně, když ne tak sem nechytl nic. Kolikrát jsem chytal jen s klukem a jackem na žížaly nebo červený a taky to šlo dobře, takže ne jsou rozhodně diskuse

 9. Když vydím o co se snaží jihočeši tak jediné cose z toho dá vyvodit je do jižních čech prostě přestante jezdit na ryby.Děkujeme za ty vaše zákazy,pokračujte takto dál určitě se pár pitomcu co vás podpoří se najde.Bim bam rybařině

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -