DomůNovinkyPOZOR: Rybáře trápí obrovské roje komárů! V Česku hrozí komáří kalamita!

POZOR: Rybáře trápí obrovské roje komárů! V Česku hrozí komáří kalamita!

- Reklama -

Aktuální teplé počasí, které ale pořád provází dostatek vlhkosti, nabízí naprosto ideální podmínky pro množení komárů. Kritická začíná být situace na jihu Moravy. Někteří rybáři například říkají, že před houfy komárů musí utéct, protože u vody nelze vydržet. Tolik jich je! Problémem nejsou jenom nepříjemné štípance, ale i fakt, že komáři mohou přenášet nebezpečné choroby! Trápí vás také komáři u vody?

„Je to katastrofa, invaze komárů. Seděl jsem na rybách a musel jsem utéct, kolik jich tam bylo“ řekl Deníku rybář Radek Malý z jihu Moravy. Právě tato oblast patří k nejvíce zasaženým. K rozmnožení komárů ve velkém množství přispěly nedávné deštivé dny. Po silných deštích vznikly tůně a mokřady, ve kterých se komáři rozmnožují.

„Stačilo pár dní tepla a jsou jich mračna,“ řekl Deníku předseda rybářů z Vranovic Luboš Mrkvica. „Byl jsem na rybách a nepomáhal ani repelent. Musel jsem utéct,“ dodal předseda. To, že se situace může vyvinout až do komáří kalamity, potvrzuje i odborník z Krajské hygienické stanice v Brně Oldřich Šebesta.

„Po vydatných deštích jsme zaznamenali zvýšené množství komárů. Především v lokalitě u soutoku Dyje a Moravy na Břeclavsku. Larvy se nachází ve druhém stadiu vývoje. Díky tomu, že ale nedošlo k záplavám, nedosahuje jejich počet zatím kalamitního stavu,“ vysvětluje.

Jenže komáří kalamita skutečně hrozí! „Stačí několikadenní vydatné deště nebo silné bouře a komáří kalamita propukne během několika dnů v plné síle,“ varuje Oldřich Šebesta. Komáři se nelíhnou pouze v mokřadech nebo tůních. Bodavému hmyzu se daří i v nádobách na zahradách, ve kterých lidé zadržují vodu. Odborník doporučuje tyto nádoby zakrývat.

Problémem je, že některé druhy komárů mohou i na území České republiky přenášet nebezpečnou západonilskou horečku. „Komár pisklavý patří k hlavním přenašečům západonilské horečky. Virus vyvolává onemocnění podobné chřipce. Ve dvou procentech případů může propuknout neuroinvazivní onemocnění končící výjimečně smrtí,“ varuje Šebesta.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -