Domů Novinky PŘEDPOVĚĎ: Čeká nás další extrémní sucho? Už teď některé oblasti v Česku...

PŘEDPOVĚĎ: Čeká nás další extrémní sucho? Už teď některé oblasti v Česku trápí nedostatek vody! Chybí sníh

- Reklama -

Aktuální zásoby sněhu dělají vrásky nemalé části hydrologů v České republice. Podle aktuálních dat hrozí, že v tomto roce bude Česko zmítat další velmi suchý rok. Příčinou může být i velmi malé množství sněhu, které v letošní zimě zatím napadlo. Podle dat Českého hydrometeorologického ústavu jsou oproti loňsku šestkrát menší. A přehledná mapa ukazuje, že aktuálně nemalou část Česka trápí půdní sucho.

„Zima je obdobím, kdy se zásoby vody v krajině doplňují, léto ji naopak vyčerpává. Letos je však sněhová pokrývka, která je pro doplňování podzemních vod klíčová, pouze v nejvyšších polohách. Pokud se situace v únoru nezmění, nevidím letošní rok z hlediska sucha vůbec dobře,“ řekl Deníku klimatolog Ladislav Metelka.

Aktuální data z ČHMÚ ukazují, že v letošním roce jsou zásoby vody ve sněhu až šestkrát nižší oproti loňsku. V loňském roce bylo v tomto období celkové množství vody ve sněhu 2,27 mld. m³, což představovalo 28,8 litrů na metr čtvereční. Jenže! V letošním roce je odhad množství vody ve sněhové pokrývce v Česku jen 0,330 mld. m³, což představuje jen 4,8 litru vody na metr čtvereční.

„Bylo by potřeba, aby i v nižších polohách bylo aspoň 10 centimetrů sněhu, ve vyšších polohách a na horách pak několikanásobně víc. Bohužel poslední zimy bývají bez sněhu a předpověď počasí napovídá, že ráz letošní zimy se nezmění ani v příštích 14 dnech,“ vysvětluje klimatolog.

Docela alarmující je i aktuální situace ohledně sucha. Mapa, která znázorňuje vlhkost půdy, jasně ukazuje suchá místa, která už v lednu trápí dané oblasti. A dobré to není ani s povrchovými vodami. „Za týden od 13. do 19. 1. 2020 spadlo na území České republiky průměrně 5 mm srážek (Čechy 3 mm, Morava 7 mm), což odpovídá 61 procentům normálu pro toto období. Dále, 9,8 % území České republiky je zasaženo půdním suchem,“ uvádí ČHMÚ.

A ještě předpověď: Například na populárním českém serveru Windy.com, který přehledně monitoruje celosvětové počasí, a kde lidé mohou vidět i předpovědi počasí, je znázorněno, že v příštích 10 dnech na území České republiky může napadnout jen něco málo přes 10 centimetrů sněhu, ovšem týká se to především jen horských oblastí.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -