Domů Novinky Přehrada za 5 miliard korun! Česká firma postavila v Turecku obrovské vodní dílo

Přehrada za 5 miliard korun! Česká firma postavila v Turecku obrovské vodní dílo

- Reklama -

Přehrada Karakurt. Tak se jmenuje největší vodní dílo od sametové revoluce, které postavila česká firma. Podle dostupných zdrojů nová přehrada v Turecku vyšla na 5 miliard korun. Firma v předešlých dnech začala s napouštěním přehrady. Navíc, tato firma staví ještě přehradní elektrárnu Alpaslan 2. Celková cena obou těchto vodních děl se vyšplhá až na 16 miliard korun.

Hráz přehrady Karakurt je 137 metrů vysoká. Samotná výstavba odstartovala v roce 2017. Elektrárna v hrázi se pak začala stavět o rok později. Dovézt násypy takto velké hráze trvalo přes rok a půl. Hráz přehrady Karakurt je sypaná s asfatovým těsnícím jádrem. „Tato technologie je v Turecku zatím vlemi málo používaná, protože pokládka asfaltu vyžaduje značnou preciznost jak při návrhu směsi, tak při samotné stavbě,“ vysvětluje ředitel turecké pobočky Energo-Pro Celal Kozumali.

„Díky technologii asfaltového jádra bylo možné dosáhnout nejenom svižného tempa výstavby hráze, ale také snížení celkové kubatury zemních prací. Přehrada je díky tomu subtilnější,“ vysvětluje ředitel stavby Jan Libus. Ten zároveň dodal, že firma už uzavřela vrata do tunelu, kterým voda obtékala nově vzniklou hráz. Napouštění přehrady Karakurt tak začalo. „Do připravené betonové konstrukce na vtoku do tunelu byly postupně osazeny jednotlivé segmenty vrat, které zamezily vodě přístup,“ vysvětluje Libus.

Celá přehrada by se měla napouštět okolo půl roku. A co bude nyní ještě následovat? Firma bude dokončovat práce v elektrárně, bude dotěsňovat skalní masiv v okolí přehrady, a také přeložky silnic a kabelových vedení.

„Karakurt s instalovaným výkonem téměř 100 megawattů bude jednou ze tří našich největších elektráren,“ řekl médiím generální ředitel Energo-Pro Pavel Váňa. Podle firmy jsou všechny hlavní práce na přehradě Karakurt hotové. Proto firma začala s jejím napouštěním. Podle vedení společnosti Energo-Pro jde o největší dílo firmy, které postavila úplně od základu.

Stavba přehrady Karakurt si vyžádala stěhování obyvatelstva. Kvůli rozlehlému vodnímu dílu muselo své domovy opustit asi 1000 tamních obyvatel. Náhrady za zaplavené pozemky a přesídlení taních lidí se vyšplhaly na 480 miliónů korun.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -