DomůNovinkyPříliš mnoho ryb! Oblíbenou vodu trápí „přebytek“ kaprů! Ryby budou lovit elektrickou...

Příliš mnoho ryb! Oblíbenou vodu trápí „přebytek“ kaprů! Ryby budou lovit elektrickou sítí

- Reklama -

Poměrně kuriózní problém řeší táborská radnice. Na populární nádrži Jordán je totiž příliš mnoho kaprovitých ryb. To alespoň tvrdí odborníci z Biologického centra Akademie věd ČR. Ti na nádrži Jordán provedli průzkum obsádky, který potvrdil nevhodnou skladbu rybí obsádky a velké množství některých druhů ryb. Množství ryb by se mělo snížit – pomoci má například speciální elektrická síť. Odlov ryb proběhne letos na podzim.

„Odtěžení nežádoucích ryb se bude provádět na přelomu září a října, a to pomocí odlovu speciální elektrickou sítí. Bude se postupovat od Košína směrem k hrázi a ryby, které se odloví, se na břehu v kádích přeberou. Nežádoucí druhy odvezou na chovné rybníky a ryby, které zahynou, budou nejprve zkoumat a poté skončí v zoo na krmení,“ řekl tiskový mluvčí táborské radnice Luboš Dvořák.   

Podle odborníků je nádrž přeplněná kaprovitými rybami. Na nádrži typu Jordán by mělo být asi 50 kilo ryb na hektar, v současnosti je to ale 350 kilo ryb na hektar. A přebytek kaprovitých ryb má negativní vliv na kvalitu vody. Navíc, kaprovité ryby s velkou oblibou ryjí i ve dně, což znova nepřispívá ke kvalitě vody, protože ta je pod takovým náporem neustále kalná.

„Pokud se má zachovat vysazování kapra, musí se v nádrži zdržet co nejkratší dobu. Nežádoucí je vysazování kapra v jarním období a rozhodně nelze realizovat metodu chyť a pusť,“ říkají hydrobiologové. Odborníci také poukazují na to, že obsádka ryb by v Jordánu měla vypadat jinak – mělo by v ní být více dravých ryb. Na Jordánu proběhl Komplexní výzkum rybí obsádky, který vyšel na 450 000 korun, kdy 100 000 korun zaplatila radnice Tábora.

Se slovy odborníků ale nesouhlasí táborští rybáři. „Odborníci by byli nejraději, kdyby se na Jordánu, stejně jako na Římově, nechytalo vůbec. Přitom třeba při zarybňování postupujme v souladu se zarybňovacím plánem schváleným ministerstvem a podle dotací. Na jaře jsme vysadili 2000 kusů štiky, rovněž 2000 kusů candáta a 500 kusů sumce. Kapra na jaře nevysazujeme vůbec a na podzim méně než v minulosti, kdy to bylo 30 metráků. Dnes vysazujeme kapra jen v tom množství, které se odloví, takže populační exploze nehrozí,“ řekl předseda táborských rybářů Miroslav Zvolánek.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -